fbpx
Çekirdekİyi Bilgi

Yeşil Kahve Çekirdeği Nasıl Saklanır? 

Henüz kavrulmamış olan yeşil kahve çekirdeği özellikle evde kahve kavurma işlemi yapanların ya da kendi kahvelerini kavuran kahve dükkanlarının kullandığı bir çekirdek türü.

Her ne kadar dayanıklı olsa da, bu çekirdeklerin de bir ömrü var ve doğru koşullarda saklanırsa bu süre daha da uzatılabilir.

Dünya çapında yeşil kahve, genellikle 60 kg’lık torbalarda alınıp satılıyor. Bununla birlikte, son yıllarda ithalatçılar, büyüyen ev kavurma pazarına hitap etmek için 10 kg ve 25 kg’lık torba ve kutular gibi çeşitli ebatlar sunmaya başladı.

Böylece daha nadir ve kaliteli kahveleri evler için elde edebilmek de daha kolay hale geldi.

Yeşil kahve satın alırken en büyük zorluklardan biri, büyük ya da küçük miktarlardaki çekirdekleri nem, sıcaklık, oksijen ve ışık gibi dış etkenlerden uzak tutarak tazeliğini daha uzun süre korumak.

Genel olarak yeşil kahve çekirdekleri 6 ay ile 1 yıl arasında taze kalabilir. Bu süre çekirdeğin kalitesine göre değişebileceği gibi, saklama koşullarının durumuna göre de farklılık gösterebilir.

Yeşil Kahve Çekirdeği

Yeşil Kahve Çekirdeği Dondurulur Mu

Yeşil kahve çekirdeği, tazeliğini ve dolayısıyla kalitesini korumak için doğru şekilde saklanmalı.

Kalitesini haftalarca veya aylarca koruyabilmesine rağmen, yeşil kahve higroskopik bir ürün. Bu, özellikle havadaki neme karşı hassas olduğu anlamına geliyor.

Yeşil kahve çekirdeği, satışa çıkmadan önce nem oranı yaklaşık %11 veya %12’ye kadar düşürülüyor. Dolayısıyla depolanırken nemden uzak tutulması, küflenmemesi ve bozulmaması için çok önemli.

Ek olarak, kahve çekirdekleri çok emici olduğu için, yanlış saklanırsa, etrafındaki güçlü kokuları çekip bünyesinde depolayabilir.

Bu durum, kahve çekirdekleri bozulmadığı durumda bile demleme sırasında tatlarının değişmesine neden olur.

Son olarak, yeşil kahvenin kalitesini ve tazeliğini etkileyebilecek ısıdan ve doğrudan güneş ışığından uzak tutmak da çok önemli.

Yeşil Kahve Çekirdeği Nasıl Saklanmalı?

Yeşil çekirdek kahve nasıl saklanır? Yeşil kahve çekirdekleri satın almaya hazırlanırken, nakliye, bekleme ve gecikme durumlarında kalitelerini bozmayacak şekilde işleniyor ve paketleniyor.

Böylece elinize taze bir şekilde çekirdek olarak ulaşabiliyor. Fakat bu, onların her zaman taze kalacağı anlamına gelmiyor.

Yeşil kahve elinize ulaştığında, çekirdekleri uygun şekilde serin, kuru, düşük nem oranına sahip ve doğrudan güneş ışığı almayan ortamlarda saklamak gerekiyor.

Kahve doğru sıcaklıkta tutulsa bile tazeliğini korumanın en iyi yollarından biri, taze çekirdeklerden havayı uzak tutmak.

Tüm kahve saklama kriterlerine uymak, yeşil kahve çekirdeğinin daha uzun süre taze kalmasını ve kavrulduktan, öğütüldükten ve demlendikten sonra lezzetli bir tat sunmasını sağlıyor.

  • Kahveyi serin, kuru ve karanlık bir yerde, doğrudan güneş ışığından ve ısıdan uzakta saklayın.
  • Kahvenizin yer ile temasını kesin ve mümkünse yüksekte, bir rafta saklayın.
  • Nötr kokulu bir ortamda saklayın.
  • Herhangi bir su kaynağından veya nemden uzak tutun.
  • Güçlü kokulu (kimyasallar veya keskin gıda ürünleri gibi) hiçbir şeyin yakınında saklamadığınızdan emin olun.

yeşil kahve çekirdeği nasıl saklanır

Ancak bu ipuçlarıyla birlikte yapılacak en iyi şey bu alanda kaliteli saklama paketleri üreten markaların ambalajlarını kullanmak.

Çünkü nasıl saklarsanız saklayın, uygun bir ambalajı yoksa, yeşil çekirdekler çok hızlı bir şekilde bozulup özelliklerini kaybedebilir.

Öyle ki, aldığınız kahve bir hafta sonra kullanılmaz hale gelebilir. Bu paketlerin özelliklerine yazının devamındaki başlıklarda değineceğiz.

Bu saklama paketlerine ulaşımı olmayanlar ise ağzı kapatılabilen cam kavanozları da kullanabilir. Fakat yine de bu çekirdeklerin en kısa sürede kavrulması ve kullanılması öneriliyor.

Çünkü özel olarak tasarlanmış kahve ambalajlarının yerini hiçbir şey tutamaz.

Kahve çekirdeklerini gözenekli torbalarda saklamak nem içeriği ile ilgili sorunlara yol açıyor. Geçirgen dokuma çantaların diğer alternatifi genellikle plastik torbalar gibi görülüyor.

Fakat plastik poşetlerde saklamak da sıkıntılı çünkü yoğuşmaya neden olabiliyor. Yani yine nem içeriğiyle ilgili sorun oluşuyor.

Bu durum yeşil kahve çekirdeğinin aromasının ve lezzetinin azalmasına neden oluyor. Hatta çekirdeklerin küflenme ihtimali bile oluyor.

Şimdi yeşil kahve çekirdeğini saklarken dikkat etmeniz gereken kriterlere daha detaylı bakalım.

Nem

Yeşil kahve çekirdeklerinin nem seviyeleri, hasattan kavurma makinelerine girene kadar sürekli değişiyor.

Kahve çekirdekleri toplanıp henüz işlenmediğinde yaklaşık yüzde 50 nem içeriyor. Çiğ çekirdekler üreticiler tarafından sevkiyat için paketlendiğinde, nem içeriği yaklaşık yüzde 11’e düşüyor.

Bu oran aynı zamanda Uluslararası Ticaret Merkezi tarafından önerilen nem seviyesi. Fakat yine de bazı özel kahvelerin farklı nem standartları olabiliyor.

Bu aşamadan sonra kavruluncaya kadar yeşil kahve çekirdeğinin, içerisinde kalması gereken nem oranı %60. Bu neme sahip ortamda depolandığında, bir yıla kadar taze kalabiliyor.

Bu oranın fazlası, çekirdeklerin küflenmesine neden oluyor. Azı ise çekirdekleri kurutup lezzetinin kaybolmasına neden olabiliyor.

yeşil kahve çekirdeği nasıl saklanmalı

Sıcaklık

Hava sıcaklığının yükselmesi ile nem doğru orantılı. Hava ne kadar sıcak olursa, o kadar nem içeriyor. Tersi olarak soğuk havada da nem oranı çok düşük oluyor.

Bu nedenle yeşil kahve çekirdekleri depolanırken ne çok soğuk ne de çok sıcak ortamda depolanmalı. Genellikle önerilen sıcaklık oda sıcaklığı. Eğer dereceli bir ortamda saklayacaksanız 15-25°C olması öneriliyor.

Yeşil Kahve Çekirdeği Dondurulur Mu?

Yeşil kahve çekirdeğinin dondurulması önerilmiyor. Bunun en büyük nedeni, düşük sıcaklığın çekirdeklerin yapısını bozması.

Işık

Kahve çekirdeklerinin tüm serüvenleri boyunca ışığa ihtiyaç duyduğu tek an, hasat edildikten sonra nem seviyelerinin düşürüldüğü kurutma anı. Bu aşamada güneş ışığından doğal olarak faydalanabiliyor ve zarar görmüyor.

Fakat bu aşamadan sonra kesinlikle ışıktan uzak kalmalı. Çünkü doğrudan güneş ışığına maruz kalmak çekirdekleri kurutuyor, lezzetlerini ve aromalarını azaltıyor.

Uzmanlar yeşil kahve çekirdeklerini karanlık bir yerde veya opak bir kapta saklamanızı tavsiye ediyor.

yeşil kahve çekirdeği saklama

Haşereler

Gözenekli çuvallar, eğer yeşil kahve çekirdekleri önerilen seviyelerde kurutulmamışsa haşere istilasına zemin hazırlayabilir.

Zararlı böceklerin yaşaması için neme ihtiyaçları var. Bu nedenle doğru koşullarda saklanmayan kahve çekirdeklerin böceklenmesi ve kullanılamaz hale gelmesi çok kolay olacaktır.

Zaman

Uzun saklama süreleri, çekirdeklerde niteliksel ve niceliksel bir kalite kaybına neden olabilir.  İyi haber şu ki, yeşil kahveyi önemli lezzet ve aroma özelliklerini kaybetmeden on iki aya kadar saklayabilirsiniz.

Tabii ki bu durum uygun koşulları sağladığınızda geçerli. Yine de yeşil kahve çekirdeğinin saklanma ömrü üretildiği yere göre değişiyor.

Kahve çekirdekleriniz Orta veya Güney Amerika, Endonezya veya Hindistan’dan geldiyse, onları 3 ila 4 ay boyunca saklayabilirsiniz. Ya da çekirdekler bir Afrika ülkesinden geliyorsa, 8 ila 12 ay kadar saklanabilir. Depolama ve saklama planlarına çekirdeğin geldiği yere göre şekil verilmelidir.

Ambalaj Türü

Kahve geleneksel olarak jüt torbalarda veya benzer bitki liflerinden (çuval bezi veya sisal gibi) dokunmuş ambalajlarda gönderiliyor.

Lifli malzemeler, ucuz ve üretimi kolay. Fakat nakliye ve depolama sırasında yeşil kahve için çok az koruma sağlıyor.

Kahve paketlemesi son yeniliklerle önemli ölçüde iyileşti. GrainPro ve Ecotact gibi markaların ambalajları en popüler saklama paketleri arasında.

Bu markaların plastik paketleri çok katmanlı ve yarı geçirgen bir yapıya sahip. Bu özellik, kahvenin “nefes almasına” izin verirken çevresel zorluklar nedeniyle organik madde kaybını ve bozulmayı önlüyor.

yeşil kahve saklama

Sonuç Olarak

Evde kahve kavurma ve mikro kavurma pazarının son yıllarda ne kadar büyüdüğü göz önüne alındığında, hem büyük hem de daha küçük miktarlardaki yeşil kahve çekirdeğinin depolanması için çözümler bulmak oldukça önemli hale geldi.

Sonuçta bardakta biten kaliteli bir kahvenin tazelik serüveni çekirdekte başlıyor. İyi bir çekirdek ancak sonuçta iyi bir kahveye dönüşebiliyor.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
Çekirdek

Çapak ve Bıçaklı Kahve Değirmeni Arasındaki Farklar

Kahvenin lezzetini, ağaçtan fincana gelene kadar etkileyen birçok önemli aşama var. Toplama, kurutma ve işleme yöntemi, kavurma, de-gassing, öğütme gibi adımların değişiklik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir