fbpx
Türk Kahvesi

Türk Kahvesi İçmek Kilo Aldırır Mı?

Türk kahvesinin faydalarının oldukça fazla olduğunu biliyoruz. Bunun yanında fazla tüketilmesinin zararlı olabileceğini de söylüyoruz. Peki, Türk kahvesi içmek kilo almaya neden olur mu? Türk kahvesinin diyetteki etkisi nedir? Cevaplara beraber bakalım.

Kahve

Sade Türk Kahvesi Kilo Aldırır Mı

Kahve, günün her saati tüketilebilen, vücuttaki enerjiyi arttıran, yorgunluğu alan, zindelik veren, zihin açan ve kan akışını hızlandıran bir içecek. Tüketildiğinde mutluluk verdiği de bir gerçek.

Türk kahvesi ise, tam olarak bu etkilerini arttıracak şekilde keyif için tüketilen, her bir fincanına farklı anlamlar yüklenen, dost sohbetlerinin olmazsa olmazı bir kahve.

Dolayısıyla gün içerisinde sık tüketilen bir içecek olduğundan, kilo aldırıp aldırmadığı bir merak konusu.

Türk Kahvesi İçmek Kilo Aldırır Mı? Sade Türk Kahvesi Kilo Aldırır Mı?

1 fincan Türk kahvesi kilo aldırır mı

Sade kahve yalnızca 2 kalori. Dolayısıyla sade Türk kahvesinin kilo aldırması gibi bir durum söz konusu değil.

Fakat, kahvenin içerisine eklenen şeker, süt, çikolata gibi tatlandırıcı ve aromatikler kahvenin kalorisini artırır. Dolayısıyla bu şekilde Türk kahvesi tüketmek kilo aldırabilir.

Günlük önerilen kahve tüketim miktarı, 2 fincandır. Bundan fazlası, kişide mide ve kalp rahatsızlıklarına neden olabilir. Özellikle kronik hastalığı olanların kahveyi dikkatli ve doktor kontrolünde tüketmesi öneriliyor.

Bunun yanında kahvenin faydalarından biri, kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Kahvenin içerisinde bulunan kafein, metabolizmanın hızını %5 artıtrır. Yanında bol bol su tüketilmesi ile birlikte bu etkisi daha da artar. Düzenli tüketilen Türk kahvesi kanser oluşumunu önler.

1 Fincan Türk Kahvesi Kilo Aldırır Mı?

Sütlü Türk Kahvesi Kilo Aldırır Mı

Günde 1 fincan tüketilen sade Türk kahvesi kilo aldırmaz. Hatta tam tersi, sindirime yardımcı olur, yağ yakımını hızlandırır. Böylece kilo vermeyi destekler. Aynı zamanda tokluk hissi verir.

Fakat hatırlatalım ki, tek başına Türk kahvesi tüketmek kilo aldırmadığı gibi, kilo vermeyi de sağlamaz. Sadece doğru bir beslenme düzeni ve diyet ile kilo vermeyi kolaylaştırabilir.

Gece Türk Kahvesi İçmek Kilo Aldırır Mı?

Sütlü Türk Kahvesi Kilo Aldırır Mı

Gece kahve içmenin kilo alışı ve verişine etkisine dair kapsamlı bir araştırma yok. Fakat yatmadan önce kahve içmek, uyku kaçırabildiği için, dolaylı yoldan metabolizmayı etkileyerek kilo alımına neden olabilir.

Bu nedenle yatmadan 2-3 saat önce kahve tüketilmemelidir. Özellikle şekerli ya da sütlü olarak hazırlanan kahve, kilo artışına neden olabilir. Bu tür kahvelerin daha erken saatlerde içilmesi önerilir. Aksi halde vücuttaki yağ oranını artırabilir.

Sütlü Türk Kahvesi Kilo Aldırır Mı?

Kahvenin sade halinin kalorisi yok denecek kadar az. Fakat sütlü hali için bunu söylemek mümkün değil. Çünkü sütün kalorisi fazla olduğundan, süt ile yapılan kahvenin kalori miktarı da aynı kalmaz.

1 fincan sütlü Türk kahvesi ortalama 71 kaloridir. Sütlü kahve, aslında kilo alımını hızlandırsa da, özellikle tam yağlı ya da yarım yağlı süt ile yapılan kahveler kilo alımına neden olabilir.

Diyet Yaparken Türk Kahvesi İçilir Mi

Diyet Yaparken Türk Kahvesi İçilir Mi?

Diyetlerde genellikle kahve ve çay tüketimi sınırsız olarak serbest bırakılır. Fakat bu içecekler katkısız, şekersiz ve sütsüz olarak tüketilmelidir.

Sade kahvenin kalorisi 1-2 kalori arasında değiştiğinden, diyetlerde rahatlıkla Türk kahvesi tüketilebilir.

0 oylar, 0 ort
498
Kafeinsiz Türk Kahvesi Nedir

Türk Kahvesi Çeşitleri Testi

Türk kahvesi bu topraklara öyle işlemiş bir lezzet ki, neredeyse her yöre bu içeceği almış ve kendince bir yorum katarak içselleştirmiş. Türkiye’de kahve çeşitlerinin bir sayısı ya da sınırı kesin olarak bilinmiyor.

Kahve çekirdeği çeşitleri, demleme yöntemleri, öğütme yöntemleri, sunumlar ve servisler ile çeşitlenmiş ve ortaya birbirinden farklı birçok Türk kahvesi çeşidi çıkmış.

Hadi, teste başlayalım!

1 / 10

Fincana dökülen kahvenin köpüğünün üzerine çifte kavrulmuş ve kalın öğütülmüş badem eklenmesiyle hazırlanan kahve hangisidir?

cilveli kahve

2 / 10

Kahvenin bakır imbiklerde uzun uzun demlenmesi ile yapılan ve kulpsuz fincanlarda ikram edilen kahve hangisidir?

Mırra

3 / 10

Akdeniz bölgesinde Tarsusi olarak da bilinen, ince belli çay bardağında servis edilen kahvenin ismi nedir?

Süvari Kahvesi

4 / 10

Kavrulmuş kahve çekirdeklerinin taş ya da ahşap havanlarda dövülerek öğütülmesiyle elde edilen kahvenin adı nedir?

En Çok Hangi Kahve Yağ Yakar

5 / 10

Kaymaklı kahve olarak da bilinen, kahvenin üzerine 2 tatlı kaşığı kaymak ilave edilerek servis edilen Türk kahvesi çeşidi hangisidir?

En Güzel Sade Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

6 / 10

Çedene kahvesi olarak da bilinen, kahve çekirdeği yerine bir meyvenin öğütülüp kavrulmasıyla hazırlanan kahve çeşidi hangisidir?

Menengiç Kahvesi

7 / 10

Adıyaman’ın yöresel kahvesi sayılan, içeriğine çikolata, keçiboynuzu, damla sakızı, menengiç kahvesi, krema ve salep eklenerek hazırlanan kahvenin adı nedir?

2 Kişilik Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

8 / 10

Yabani olarak dağlarda yetişen, dışı kestane gibi dikenli olan bir bitkinin çekirdeklerininden üretilen ve "dikenli kahve" olarak da bilinen kahve hangisidir?

Vanilyalı Türk Kahvesi

9 / 10

İsmi Azericede “İnci” anlamına gelen, içinde Türk kahvesinin yanında safran, mahlep, salep, damla sakızı ve keçiboynuzu gibi baharatlar ve malzemeler bulunan kahvenin ismi nedir?

2 Kişilik Türk Kahveye Kaç Kaşık Kahve Atılır

10 / 10

Mırra kadar olmasa da normal kahveye oranla daha sert olan, çifte kavrulmuş kahve çekirdekleri ile hazırlanan kahve hangisidir?

Türk Kahvesi Yaparken Sık Yapılan 10 Hata

Puanınız

Ortalama puan şöyledir 72%

0%

En Son Yazılar
ÇekirdekTürk Kahvesi

Yemen Mocha Çekirdeği ve Türk Kahvesi

Yemen Mocha çekirdeği dünyaya yayılan ilk kahve türü, aynı zamanda kadim Türk kahvesinin tarihteki esas çekirdeği. Yani tarihi kayıtlara, reçetelerde Türk kahvesi…
Türk Kahvesiİyi Bilgi

Türk Kahvesinin Tadı Nasıl Olmalı?

Gerçek kahve tutkunları için kahvenin tadı çok önemlidir. En küçük bir işlem ya da lezzet farkı onlar tarafından anlaşılabilir. Fakat diğer yandan…
TariflerTürk Kahvesi

Türk Kahvesi İle Soğuk Kahve Yapımı

Türk kahvesi ile soğuk kahve yapılır mı? Tabi ki yapılabilir! Konu kahve olunca, imkansız görünen birçok şey mümkün olabiliyor. Bu yazımızda Türk…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir