fbpx
Tarifler

Sütlü Filtre Kahve Nasıl Yapılır? 2 Tarif

Sürekli aynı kahve çeşitlerini tüketenler ya da filtre kahvenin ağır tadını hafifletmek isteyenler için mükemmel bir alternatif sütlü filtre kahve.

Normal filtre kahveden çok minik farklarla ayrılan sütlü filtre kahvenin hem lezzeti güzel hem de yapılışı çok kolay. Evdeki malzemelerle çok rahat bir şekilde bu kahve çeşitlerini deneyebilirsiniz.

sütlü filtre kahve yapım

Filtre Kahve Sütle Demlenir Mi?

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Kahvenin aromalarını bırakabilmesi için 92-95 derece sıcaklığa ihtiyacı vardır. Daha düşük bir sıcaklıkta kahvede yeteri kadar ekstraksiyon işlemi gerçekleşmez. Bu durum çok hafif ve lezzetsiz bir kahve ortaya çıkmasına neden olur.

Süt, genelde 80 derece gibi bir sıcaklıkta kaynar ve daha yüksek sıcaklıkta bozulma eğilimi gösterir. Bu nedenle kahvenin sütle, suyla olduğu kadar kaliteli bir şekilde demlenmesi mümkün olmaz.

Fakat tüm bu teknik bilgiler sütlü filtre kahve yapılamayacağı anlamına gelmez.

Sütlü Filtre Kahve Tarifi Yapımı

sütlü filtre kahve yapımı

Filtre kahve demleme yöntemleri çeşit çeşit. French Press, Chemex, Hario V60, Syphon ya da Moka Pot kullanarak evde kolayca filtre kahve demleyebilirsiniz. Bu kahve demleme ekipmanlarının içerisinde su yerine süt kullanmak ekipmana zarar verebilir.

Fakat filtre kahvenizi demledikten sonra farklı yöntemlerle içerisine süt ekleyerek sütlü filtre kahve elde edebilirsiniz.

Sıcak tarifler deneyebileceğiniz gibi, özellikle yaz aylarında soğuk tariflere de şans verebilirsiniz.

Makinesiz filtre kahvenizi hazırlayarak kolay ve hızlı bir şekilde farklı tarifler deneyebilir, içeriğine eklediğiniz malzemeleri değiştirerek kalori miktarlarını kendinize göre ayarlayabildiğiniz sütlü kahveler elde edebilirsiniz.

Peki French press sütlü filtre kahve nasıl yapılır? Aşağıda en sık kullanılan yöntemlerden biri olan French Press ile sütlü filtre kahve yapımını detaylı bir şekilde ele aldık.

French Press İle Sütlü Filtre Kahve Tarifi, Yapımı (Sıcak)

French Press İle Sütlü Filtre Kahve Yapımı

Evde sütlü filtre kahve nasıl yapılır? French press ile sütlü kahve yapımı için ilk önce malzemelere ardından tarife bakalım.

Malzemeler

 • Filtre kahve (32 gr)
 • Su (60 ml)
 • Süt (440 ml)
 • French Press

French Press İle Filtre Kahve Nasıl Yapılır? Tarifi

 1. Filtre kahve yapmaya başlamadan önce sıcak sütlü filtre kahve için ilk olarak içme suyunu kaynatın. Bir yandan sütü de kaynatın.
 2. French Press’in içine 2 tatlı kaşığı öğütülmüş kahveyi koyun ve üzerine sıcak suyu ekleyerek kahveyi demleyin. 4-5 dakika demlenmesi için bekleyin.
 3. Yaklaşık 45 saniye kadar kahveyi ön demleme işlemine tabi tutun.
 4. Bir kaşık yardımıyla kahveyi karıştırın. Hazır olan kahvenin içerisine kaynamış sütü ekleyin.
 5. French Press’in metal kahve filtresinin altı, sütün en üst noktasına temas edecek şekilde bastırın ve demleme sürecini başlatın.
 6. Yaklaşık 6 dakika demlenmesi için bekleyin. Süt tadının daha az baskın olduğu bir kahve isterseniz bu süreyi 8 dakikaya kadar çıkarabilir ya da kullandığınız kahve miktarını artırabilirsiniz.
 7. Demleme aşaması tamamlandığında, metal filtreyi aşağı doğru bastırın ve sütlü filtre kahvenizi bardağınıza süzerek servis edin. Kahveniz hazır! Afiyet olsun!

Not: Sütlü kahve yapmanın kolay bir alternatifi olarak French Press’te orijinal şekilde demlediğiniz filtre kahveye sıcak ve köpürtülmüş süt de ekleyebilirsiniz.

Soğuk Sütlü Filtre Kahve Yapımı

French Press İle Sütlü Filtre Kahve Tarifleri

Yaz aylarında kahve tüketim alışkanlıkları biraz değişebiliyor çünkü sıcak havalarda genelde soğuk içecekler tercih ediliyor. Haliyle kahve tutkunlarının tercihleri de soğuk kahvelerden yana oluyor.

Filtre kahveyi sıcak olarak nasıl yapabileceğimizin tarifini verdiğimize göre, şimdi de soğuk sütlü filtre kahve tarifine bakalım.

Malzemeler

 • Filtre kahve (32 gr)
 • Su (100-120 ml)
 • Soğuk süt (250 ml)
 • French Press
 • Süt köpürtücü
 • Buz (6-7 küp)
 • Ağzını kapatabileceğiniz bir kavanoz ya da şişe

Soğuk Sütlü Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Sütlü Filtre Kahve Nasıl Yapılır

 1. Suyu ısıtın ve filtre kahveyi French Press içine koyun. Ardından kahvenizi demleyin.
 2. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken, su miktarını aşırı fazla tutmamaktır. Kahve miktarınızın 2-3 katı kadar su ile demleme yapabilirsiniz. Mesela, 12 g kahve kullanıyorsanız, 24-30 ml arasında su ile demleme yapabilirsiniz.
 3. Yoğun bir kahve elde edebilmek için demleme süresini 6-8 dakikaya çıkarabilirsiniz.
 4. Kahveniz demlendiğinde kavanozun içine süzün. Üzerine 2-3 küp buz ekleyin. Ağzını kapatarak iyice çalkalayın ve kahvenin soğumasını sağlayın.
 5. Başka bir kap içerisinde soğuk sütü köpürtün. Köpürtmek için French Press’i de kullanabilirsiniz. Öneri olarak Kahve İçin Süt Köpürtme Yöntemleri yazımıza bakabilirsiniz.
 6. Servis edeceğiniz büyük bir bardağın içine 2-3 küp buz atın ve üzerine sütü ekleyin.
 7. Son olarak soğuttuğunuz kahveyi de sütün üzerine ekleyerek ısınmadan servis edin. Bu noktada, kahveyi soğuturken kullandığınız buzları bardağın içine koymamaya dikkat edin.

Sütlü Filtre Kahve Kalori

200 gramlık sütlü ve şekerli filtre kahve, 24 kalori içerir. Kullanılan sütün yağ oranına, şeker miktarına ya da ilave edilen tatlandırıcı şurup ve soslara göre bu miktar değişebilir.

En Son Yazılar
Tarifler

3 Farklı Sıcak Granül Kahve Tarifi

Granül kahve maalesef kahve dünyasında biraz kötü bir üne sahip. Genellikle çok acı ve lezzetsiz bir kahve yaptıkları iddia edilse de, durum…
TariflerTürk Kahvesi

Türk Kahvesi İle Soğuk Kahve Yapımı

Türk kahvesi ile soğuk kahve yapılır mı? Tabi ki yapılabilir! Konu kahve olunca, imkansız görünen birçok şey mümkün olabiliyor. Bu yazımızda Türk…
Türk KahvesiTarifler

Yumuşak İçimli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Klasik Türk kahvesi tarifini acı bulanlar ya da daha hafif bir tarif isteyenleri buraya alalım. Yumuşak içimli Türk kahvesi tarifimizle, lezzet listenize…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×
Tarifler

3 Farklı Sıcak Granül Kahve Tarifi