Tarifler

Sütlü Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Sürekli aynı kahve çeşitlerini tüketenler ya da filtre kahvenin ağır tadını hafifletmek isteyenler için mükemmel bir alternatif sütlü filtre kahve. Normal filtre kahveden çok minik farklarla ayrılan sütlü filtre kahvenin hem lezzeti güzel hem de yapılışı çok kolay. Evdeki malzemelerle çok rahat bir şekilde bu kahve çeşitlerini deneyebilirsiniz.

sütlü filtre kahve yapım

Filtre Kahve Sütle Demlenir Mi?

Kahvenin aromalarını bırakabilmesi için 92-95 derece sıcaklığa ihtiyacı vardır. Daha düşük bir sıcaklıkta kahvede yeteri kadar ekstraksiyon işlemi gerçekleşmez. Bu durum çok hafif ve lezzetsiz bir kahve ortaya çıkmasına neden olur. Süt, genelde 80 derece gibi bir sıcaklıkta kaynar ve daha yüksek sıcaklıkta bozulma eğilimi gösterir. Bu nedenle kahvenin sütle, suyla olduğu kadar kaliteli bir şekilde demlenmesi mümkün olmaz.

Fakat tüm bu teknik bilgiler sütlü filtre kahve yapılamayacağı anlamına gelmez.

Sütlü Filtre Kahve Yapımı

sütlü filtre kahve yapımı

Filtre kahve demleme yöntemleri çeşit çeşit. French Press, Chemex, Hario V60, Syphon ya da Moka Pot kullanarak evde kolayca filtre kahve demleyebilirsiniz. Bu kahve demleme ekipmanlarının içerisinde su yerine süt kullanmak ekipmana zarar verebilir. Fakat Filtre kahvenizi demledikten sonra farklı yöntemlerle içerisine süt ekleyerek sütlü filtre kahve elde edebilirsiniz. Sıcak tarifler deneyebileceğiniz gibi, özellikle yaz aylarında soğuk tariflere de şans verebilirsiniz.

Biz de en sık kullanılan yöntemlerden biri olan French Press ile sütlü filtre kahve yapımını detaylı bir şekilde ele aldık.

French Press İle Sütlü Filtre Kahve Yapımı

French Press İle Sütlü Filtre Kahve Yapımı

Malzemeler

 • Filtre kahve (32 gr)
 • Su (60 ml)
 • Süt (440 ml)
 • French Press

French Press İle Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

 1. İçme suyunu kaynatın. Bir yandan sütü de kaynatın.
 2. French Press’in içine öğütülmüş kahveyi koyun ve üzerine sıcak suyu ekleyerek kahveyi demleyin.
 3. Yaklaşık 45 saniye kadar kahveyi ön demleme işlemine tabi tutun.
 4. Bir kaşık yardımıyla kahveyi karıştırın. Ardından içerisine kaynamış sütü ekleyin.
 5. French Press’in metal filtresini sütün en üst noktasına temas edecek şekilde bastırın ve demleme sürecini başlatın.
 6. Yaklaşık 6 dakika demlenmesi için bekleyin. Süt tadının daha az baskın olduğu bir kahve isterseniz bu süreyi 8 dakikaya kadar çıkarabilir ya da kullandığınız kahve miktarını artırabilirsiniz.
 7. Demleme aşaması tamamlandığında, metal filtreyi aşağı doğru bastırın ve sütlü filtre kahvenizi bardağınıza süzerek servis edin.

Not: Bir alternatif olarak French Press’te orijinal şekilde demlediğiniz filtre kahveye sıcak ve köpürtülmüş süt de ekleyebilirsiniz.

Soğuk Sütlü Filtre Kahve Yapımı

French Press İle Sütlü Filtre Kahve Tarifleri

Yaz aylarında kahve tüketim alışkanlıkları biraz değişebiliyor çünkü sıcak havalarda genelde soğuk içecekler tercih ediliyor. Haliyle kahve tutkunlarının tercihleri de soğuk kahvelerden yana oluyor. Filtre kahveyi sıcak olarak nasıl yapabileceğimizin tarifini verdiğimize göre, şimdi de soğuk tarifine bakalım.

Malzemeler

 • Filtre kahve (32 gr)
 • Su (100-120 ml)
 • Soğuk süt (250 ml)
 • French Press
 • Süt köpürtücü
 • Buz (6-7 küp)
 • Ağzını kapatabileceğiniz bir kavanoz ya da şişe

Soğuk Sütlü Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Sütlü Filtre Kahve Nasıl Yapılır

 1. Sıcak suyu ısıtın ve filtre kahveyi koyarak French Press içinde kahvenizi demleyin.
 2. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken, su miktarını aşırı fazla tutmamaktır. Yoğun bir kahve elde edebilmek için demleme süresini 6-8 dakikaya çıkarabilirsiniz.
 3. Kahveniz demlendiğinde kavanozun içine süzün. Üzerine 2-3 küp buz ekleyin. Ağzını kapatarak iyice çalkalayın ve kahvenin soğumasını sağlayın.
 4. Başka bir kap içerisinde soğuk sütü köpürtün. Köpürtmek için French Press’i de kullanabilirsiniz.
 5. Servis edeceğiniz büyük bir bardağın içine 2-3 küp buz atın ve üzerine sütü ekleyin.
 6. Son olarak soğuttuğunuz kahveyi de sütün üzerine ekleyerek ısınmadan servis edin.

Sütlü Filtre Kahve Kalori

200 gramlık sütlü ve şekerli filtre kahve, 24 kalori içerir. Kullanılan sütün yağ oranına, şeker miktarına ya da ilave edilen tatlandırıcı şurup ve soslara göre bu miktar değişebilir.

En Son Yazılar
Tarifler

Galao Kahvesi Nedir? 

Portekiz kahvesi olarak da bilinen Galao kahvesi, aslında espresso bazlı kahve çeşitlerinden biridir. Dörtte biri espresso kahve, dörtte üçü köpürtülmüş süt ilave…
Tarifler

Evde Soğuk Kahve Yapımı: 7 Farklı Tarif

Yaz sıcağından bunalmış ya da kış ortasında da soğuk içecekler tüketmeyi seviyor olabilirsiniz. Her halükarda soğuk kahve içmek için bir kafeye gitmeye…
Tariflerİyi Bilgi

Evde Espresso Nasıl Yapılır?

Espresso seviyorsanız, bir espresso makinesi evde işinizi kolaylıkla görecektir. Fakat iyi bir espresso kahve için bir makinenizin olmasına gerek yok. Evde espresso…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.