fbpx
İyi Bilgi

Single ve Double Espresso Shot Arasındaki 5 Fark

Birçok insan single ve double espresso shot arasındaki farkın gerçekten ne olduğunu tam olarak bilmiyor. Çünkü fark sadece kahvelerin miktarlarında değil. Bunun dışında birçok değer de değişiklik gösteriyor.

Espresso Shot Nedir? Single Espresso Nedir?

Espresso Fincanı Nasıl Olmalı

Single espresso ne demek? Espresso shot ya da single espresso shot, 7 gram kahveden yüksek basınç altında elde edilen 25-30 ml arasındaki yoğun kahveye deniyor.

Temelde” espresso, demleme yöntemine verilen ad. Espresso makinesinde demlenen kahvenin adı espresso oluyor. Özelliği ise, kahveyi 30 sn gibi kısa bir sürede, yaklaşık 9 bar basınç ile suyu kahvenin içerisinden geçirmek suretiyle demlemesi.

Bu yöntemle kahvenin içerisindeki tüm yağlar ve asitler de bardağa aktarılıyor. Filtre kahve çeşitlerinden farklı olarak ortaya daha yoğun, daha acı bir kahve çıkıyor.

Double Espresso Shot Nedir?

Double Espresso Shot

Double shot ne demek? Double shot espresso ya da çift espresso shot, kahve miktarının ve kullanılan su miktarının 2 katına çıkarıldığı bir espresso türü.

14 g kahve ve 50 ml su kullanılarak yine espresso makinesinde demleniyor. Ortaya yaklaşık 60 ml espresso kahve çıkıyor. Single shot espressoyla neredeyse aynı sürede demleniyor. Bu da, kahvenin lezzetinin ve besin değerlerinin değişmesine neden oluyor.

Single ve Double Espresso Shot Farkları

Single ve double espresso shot arasındaki farklar, sadece hacimle, kullanılan kahve miktarıyla alakalı değildir. Demleme sürecinden dolayı kafein miktarı, besin değerleri gibi özellikleri de farklılaşıyor. Şimdi, sırasıyla bunlara bakalım.

Single ve Double Espresso Shot Farkları

1. Kahve Miktarı

Klasik olarak 1 shot espressoda 7 g ince öğütülmüş kahve kullanılırken, 2 shot espresso için 14 g öğütülmüş kahve kullanılır.

Double shot espressoda temel amaç daha fazla kahve üretmek olduğundan kullanılan kahve miktarı da single shot espressonun iki katıdır.

2. Su Miktarı

Kahve miktarında olduğu gibi, single ve double espresso arasında su miktarı da farklılaşır. Tek shot espresso için 25-30 ml su kullanılırken, Çift shot espressoda 50-60 ml su kullanılır.

3. Demleme Süresi

Single ve double espresso arasındaki benzerliklerden biri aslında demleme süresi. Kimi uzmanlara göre, iki kahve türü arasında demleme süresi değişirken, genel kanı her iki kahvenin de 25-30 sn arasında demlenmesi yönünde.

4. Hacim ve Ağırlık

İki kahve arasında kullanılan kahve ve su miktarı arttığından, sonuç olarak ortaya çıkan kahve miktarı da artar. Tek shot için 7 gram kahveden 30 ml espresso elde edilirken, çift shot için 14 g kahveden 60 ml espresso elde edilir.

Burada, hacim ve kütle arasında farklılıklar oluşabilir. Mesela, 1 shot espresso 30 ml iken, bu hacim aslında köpük ile de artar. Fakat 1 shot espresso temelde yaklaşık 14 g kahve verir.

2 shot espresso ise, 60 ml kahve verirken, bunun içerisindeki krema ve köpük oranı çok daha fazladır. Bu nedenle hacmi daha fazla çıkar. Fakat yaklaşık 28 g espresso kahve verir.

Espressoda bulunan krema oranı, çeşitli faktörlere bağlı olarak değişir. Örneğin, kahve çekirdekleri taze kavrulmuşsa daha fazla köpük elde edilir. Ya da Robusta çekirdekleri Arabica çekirdeklerine göre daha çok krema çıkarır.

Espressonun kreması ise, espresso kahvenin shot hacmini belirlemede önemlidir. Aynı ağırlıktaki iki espressonun biri çok kremalı ve hacimli, biri az kremalı ve daha az hacimli görünebilir.

5. Kafein Oranı

Single ve double espresso arasındaki bariz farklardan biri de kafein oranlarıdır. Double shot espresso yaparken kullanılan kahve miktarı daha çok olduğundan, espresso shot kafein miktarı da daha fazladır.

Single shot espresso, yani 1 shot espresso kafein miltarı 60-80 mg arasında değişir. Double espresso kafein oranı ise 120-185 mg arasındadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Espresso

Espresso single shot nedir?

7 g kahve ile espresso makinesinde yapılan 30 ml kahve, single espresso shot olarak adlandırılır.

1 shot espresso kaç ml?

Bir shot espresso, 25-30 ml arasında değişir. Temel kabul edilen hacim, 30 mililitredir.

Double espresso kaç ml? Double espresso shot kaç ml? Double espresso kaç shot?

Double shot espresso 55-60 ml arasındadır. 2 shot espresso olarak da bilinir.

Double espresso kaç gram?

Double espresso 26-30 g arasında değişir.

Double shot espresso ne demek? Double shot espresso nedir? Doppio nedir?

Double espresso shot, single espresso shot’ın iki katıdır. 14 g kahve ile demlenir ve ortaya 60 ml kahve çıkar. Tek shot espresso ile neredeyse aynı sürede demlenir. Doppio olarak da bilinir.

Double espresso farkı ne?

Temelde, single shot espressodan 2 kat fazla kahve ve su ile, aynı sürede demlenir. Bu da, double espresso shot kahvenin kafein, hacim, kullanılan kahve ve su miktarı bakımından farklılık göstermesine neden olur.

Double espresso kafein miktarı daha fazladır. 1 shot espressoya göre daha fazla miktarda köpük içerir.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir