fbpx
İyi BilgiTürk Kahvesi

Mustafa Kemal Günde Kaç Kahve İçerdi?

Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk‘ün, Türk kahvesine düşkünlüğü herkes tarafından bilinir. Hatta Türk Cumhuriyeti’ni kahve içe içe kurduğu söylenir. Peki, Atatürk kahveyi nasıl içerdi? Mustafa Kemal günde kaç kahve içerdi? Kahve alışkanlıkları nasıldı?

Mustafa Kemal ve Türk Kahvesi Alışkanlıkları

Atatürk Türk kahvesi kaç tane

Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’in ilanı süresince Mustafa Kemal’in ayakta durmasını sağlayan, kimi zaman en zor dönemlerine eşlik eden, kimi zaman da zafer kutlamaları yapılan bir içecek Türk kahvesi.

Atatürk nasıl kahve içerdi? Atatürk, mutlaka her güne kahveyle başlar, gün içinde de onlarca fincan tüketirdi. Kahve, Atatürk’ün sadece keyif için içtiği bir şey değildi. Toplantıların gece geç saatlere kadar sürdüğü zorlu yıllarda uyanık kalmak için kahve tüketirdi.

Misafirliğe gittiği yerlerde kahve ile karşılanır, hatta görüşmelerini de hep kahve eşliğinde yapardı. Hatta bir özel sekreter gibi yanında bulunan Nuri Uluslu’nun da yanında sürekli kahve ve şeker taşıdığı belirtilir. Bunun nedeni de gidilen yerde kahve bulunmama ihtimalidir.

Şimdi de, Atatürk günde kaç fincan kahve içerdi, öğrenelim.

Mustafa Kemal Günde Kaç Kahve İçerdi?

Atatürk Türk kahvesi kaç tane içerdi? Atatürk günde kaç bardak kahve içerdi?

O dönemden gelen kaynaklar ve Atatürk’ün yanında olan kişilerin aktardığı anılara göre Mustafa Kemal, günde en az 15 fincan kahve içerdi.

Çok yoğun zamanlarda Mustafa Kemal günde kaç kahve içerdi? Girdiği toplantılarda, görüşmelerde, misafirliklerde, yoğun çalışma dönemlerinde de bu sayı 30’a kadar çıkardı. Bu kahvelerin keyif kahvesi, sigara kahvesi, zafer kahvesi, yorgunluk kahvesi gibi bir çok bahanesi olurdu.

Bugün, Atatürk’ün bu kadar kahve seven biri olmasının getirisi olarak birçok tarihi mekanda onun kahve içtiği fincanlar bulunuyor. Kimileri müzelerde sergilenirken kimileri de zamanında Mustafa Kemal’i ağırlayan kişilerin evlerinde, baş köşede sergileniyor.

Mustafa Kemal Atatürk Kahveyi Nasıl İçerdi

Mustafa Kemal Atatürk Kahveyi Nasıl İçerdi?

Atatürk kahvesini nasıl içerdi? Cemal Granada’nın aktardıklarına göre Mustafa Kemal her sabah uyandığında güne kahveyle başlardı. Kahvaltı öncesinde gazetesini okurken sade sabah kahvesi içerdi. Hafif bir kahvaltı sonrasında da sütlü kahvesini içerdi.

Gün içinde yemek öncelerinde, yemek sonralarında, heyetlerde ve misafirliklerde kahve içmeye devam ederdi.

Bunların yanında yoğun çalıştığı günlerde saatte 2 fincan kahve içerdi. Sabahları şekersiz kahve tercih ederken, diğer zamanlarda kahvesini az şekerli alırdı.

Atatürk günde kaç kahve içerdi, kahvesini nasıl ve ne zaman tercih ederdi öğrendik. Peki, sizin kahve tercihiniz nasıl?

En Son Yazılar
Türk Kahvesiİyi Bilgi

İyi Bir Türk Kahvesi Nasıl Anlaşılır?

Türk kahvesinin taze olduğu nasıl anlaşılır? Kahve alırken nelere dikkat edilmelidir? Kaliteli ve iyi bir Türk kahvesi nasıl anlaşılır? Soruların cevaplarını bu…
İyi Bilgi

Kahve Tükenecek mi? Dünyada Kahvenin Geleceği

Hayatımızın en önemli ritüellerinden biri olan kahve aynı zamanda dünyada en çok ticareti yapılan ikinci ürün. Birinci sırada petrol, ikinci sırada ise…
Türk Kahvesi

Sıcak Su İle Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Nitelikli kahvenin, kahve sektöründe yaygınlaşmasıyla birlikte Türk kahvesinin su sıcaklığı ile ilgili yeni teoriler ve uygulamalar ortaya çıktı. Bunlardan biri de, soğuk…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir cevap yazın