fbpx
İyi BilgiTürk Kahvesi

Kahve Yanı Su Bardağı İçine Ne Konur? 8 Fikir

Türk kahvesi, pişirme tekniği ve sunumuyla farklılaşan kültürel bir değer. Genellikle kahvenin yanında atıştırmalık ve bir bardak içecek ile ikram ediliyor.

Peki kahve yanı su bardağı içine ne konur? Kahve suyuna ne konur? Farklı alternatifleri bu yazımızda derledik.

Türk Kahvesi

Kahve Yanı Su Bardağı İçine Ne Konur

“Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır” sözü ile bilinen Türk kahvesi, 500 yılı aşkın süredir Türk kültürünün bir parçası. Geleneksel olarak bakır cezvelerde ağır ağır pişirilen Türk kahvesi, telvesi ile ikram edilen tek kahve türü.

Aynı zamanda servis edilirken yanında çeşit çeşit ikramlıklar ve bir bardak soğuk su ile sunuluyor. Fakat son dönemlerde kahvenin yanında farklı aromalı içecekler ikram etmek de bir trend haline geldi. Şimdi, kahve yanı su bardağı içine ne konur, ona bakalım.

130
Anket: Sizce Türk kahvesinde yeni tatlar olmalı mı?

Kahve Yanı Su Bardağı İçine Ne Konur?

Aşağıya, kahve yanı su bardağı içine ne konur, bunların bir listesini bıraktık. İşte kahve yanı içecekler:

  1. Soğuk su
  2. Maden suyu
  3. Limonlu su
  4. Gül suyu
  5. Meyveli su
  6. Tarçınlı su
  7. Karanfilli su
  8. Osmanlı şerbeti

Kahve Yanı Su Sunumları

Kahve Yanı Su Sunumları

Kahve yanı suyun içine ne konur? Türk kahvesinin yanında geleneksel olarak bir bardak soğuk su ikram ediliyor. Bunun nedeni, aslında Türk kahvesinin içilme saatiyle alakalı.

Türk kahvesi kahvaltılardan sonra, sindirimi kolaylaştırması ve dinçlik vermesi için tüketiliyor. Yemekten sonra tüketildiği için, birkaç yudum su ile ağzı temizlemek gerekiyor. Böylece kahvenin tadı daha net alınabiliyor. Kahvenin yanında ikram edilen suyun asıl görevi bu.

Fakat son zamanlarda kahve yanında ikram edilen su bardakları içerisine farklı içecekler koyulmaya başlandı.

Bunun nedeni ise, kahve ile uyum sağlayan bir içecek sunularak kahvenin tadını deseklemek, alınan lezzeti artırmak. Tabii ki sunumu daha da güzel ve şık hale getirmek de nedenler arasında.

Peki, farklı olarak kahve yanı su bardağı içine ne konur? Genelde hem sindirime yardımcı olduğu için hem de köpüklü yapısıyla bardakta hoş göründüğü için maden suyu tercih ediliyor.

Daha ferah bir lezzet sunmak isteyenler, limonlu su hazırlayıp, bir dilim limonu da bardağın kenarına koyarak şık bir görünüş oluşturabiliyor.

Kahvenin en güzel yandaşlarından biri de güllü su. Kahve yanı güllü su, bir bardak suyun içerisine birkaç damla gül suyu damlatılarak yapılabiliyor.

Aynı zamanda suya gül tomurcuğu atmak da güllü suyu süslemenin yöntemlerinden biri. Benzer şekilde suyun içine gül koymak (canlı gül yaprakları) da hoş bir sunum oluşturuyor.

Kahve Yanı Su Bardağı İçine Ne Konur

Kahve yanı su bardağı içine ne konur, sorusunun şık cevaplarından biri de meyveli sular. Önceden dondurulmuş ya da taze olarak alınan meyveler, bardak içerisine konularak üzerine soğuk su ya da sade maden suyu ekleniyor.

Böylece hem hoş görünümlü hem de ferah meyve aromalı kahve yanı su sunumları oluşturuluyor.

Kahve ile ilişkilendirilen baharatlardan olan tarçın ve karanfil de, kahve yanında ikram edilen suyu içerisine aroma vermesi için konuluyor. Su bardağının içerisine hiçbir işlem yapılmadan konulan kabuk tarçın ve tane karanfil, görüntü olarak da farklı ve ilgi çekici duruyor.

Özellikle daha otantik kafelerde ve küçük kahve dükkanlarında genellikle kahve yanı su bardağı içine ne konur? Cevap, Osmanlı şerbeti. Çeşitli baharatlar ve taze otlardan yapılan bu şerbetin tek bir türü yok.

Güllüsü, reyhanlısı, karanfillisi ya da tarçınlısı, damak zevkine göre hangisi kahve yanına daha çok uyuyorsa o tercih edilebiliyor.

Kahvenin Yanında Limonlu Su Neden İçilir?

Kahvenin Yanında Limonlu Su Neden İçilir

Kahve yanında suyun içine ne konur? Cevaplardan biri de Türk kahvesi yanına içecek olarak konulan limonu su.

Limon, başlıbaşına bir C vitamini deposu. Peki, kahvenin yanında limonlu su neden içilir? Aslında limonun keskin aroması ve vücuda faydalı olması nedeniyle kahvenin yanında tercih ediliyor.

Bunun yanında kahvenin acılığıyla birlikte limonlu su, bir ferahlık hissi veriyor.

Kahvenin Yanında Verilen Renkli Su Nedir?

Kahvenin Yanında Verilen Renkli Su Nedir

Kahvenin yanında verilen renkli su, genellikle normal suyun çeşitli aromatiklerle tatlandırılmış hali. Aynı zamanda kahvenin yanında verilen şerbet, gül suyu, reyhan şerbeti ya da Osmanlı şerbeti olabiliyor. Bunun gibi tatlı sıvılar kahve yanı renkli içecekler olarak ikram edilebiliyor.

Kahve Yanında Suyun İçine Gül Neden Konur?

Kafelerde, restoranlarda ya da kahve dükkanlarında gördüğümüz kahve yanında suyun içine gül neden konur? Suya gül tomurcuğu atmak aslında sunumu güzelleştirmek için.

Bazen kahve yanında sunulan suyun içerisine birkaç damla da gül suyu ekleniyor. Üzerinde gül tomurcukları gördüğünüz su bardağı ise o suyun gül aromalı olduğuna da işaret ediyor.

Kahve yanında suyun içine gül koymak hem suya aroma verirken hem de sunumun daha şık olmasını sağlıyor.

Kahve yanında suyun içine gül yenir mi?

Sunulan kahve yanında suyun içine gül yenir mi? Aslında bu güller kurumuş güller olsa da, su bardağını süslemek için konulduğundan yenmesi pek beklenmiyor. Fakat gül, yenilebilir çiçeklerden olduğu için isterseniz tüketebilirsiniz.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
ÇekirdekTürk Kahvesi

Yemen Mocha Çekirdeği ve Türk Kahvesi

Yemen Mocha çekirdeği dünyaya yayılan ilk kahve türü, aynı zamanda kadim Türk kahvesinin tarihteki esas çekirdeği. Yani tarihi kayıtlara, reçetelerde Türk kahvesi…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

2 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir