Tariflerİyi Bilgi

Kafeinsiz Türk Kahvesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dünyadaki en popüler içeceklerden biri kahve. Birçok insan bu içeceği tüketmekten hoşlansa da, içeriğinde bulunan kafein oranı, sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden insanlar kahve tüketimini kesmeden kafein alımını sınırlamak isteyebilirler. Bu aşamada da devreye kafeinsiz kahveler girer.

Türk Kahvesi

Geleneksel Türk kahvesi, Türkiye’de kahvaltı sonrasında ya da arkadaşlarla bir araya gelindiğinde sık sık tüketilen, kültürel bir içecek. Her gün içilen bir fincan Türk kahvesinin sağlığa faydaları büyük. Fakat sağlık problemi olanlar ya da günde bir fincandan fazla kahve tüketenler için zararlı bir içecek haline gelebilir. Bu duruma çözüm olarak kahve sektöründe decaf kahve olarak da bilinen kafeinsiz kahve üretilmiştir.

Kafeinsiz Kahve (Decaf)

Kafeinsiz kahvenin kısaltması olarak kullanılan decaf, çeşitli kimyasal işlemler sonucu kahve çekirdeklerindeki kafein oranının %97 oranında azaltılmış versiyonudur. Kafein oranının az olması dışında kafeinsiz kahvenin besin değerleri, normal kahve ile neredeyse aynıdır. Sadece kullanılan kafeinsizleştirme yöntemine göre çekirdeklerin rengi ve kokusu biraz değişebilir.

Kafeinsiz Türk Kahvesi Nedir?

Kafeinsiz Türk Kahvesi Nedir

Kafeinsiz Türk kahvesi, kahve üretilirken öğütülen çekirdeklerin decaf kahve çekirdeklerinden oluşması ile elde edilir. Kahvenin her ayrıntısı aynı kalırken, sadece kafein oranı yok denecek kadar azalır.

Normal kahvede fincan başına 70-140 mg arasında kafein bulunurken, kafeinsiz Türk kahvesinde fincan başına maksimum 3-7 mg kafein bulunur.

Kafeinsiz Türk kahvesi çoğunlukla Arabica türü çekirdeklerden üretilir ve öğütülmüş olarak satılır.

Genelde Türk kahvesinin aroması ve lezzetinen vazgeçemeyen, fakat aynı zamanda kafeinden uzak durmak isteyenler tarafından tüketilir. Klasik Türk kahvesine oranla tadı daha az acıdır. Kafein miktarı oldukça düşük olduğu için uyumadan önce içilse bile uyku kaçırmaz.

Kafeinsiz Türk Kahvesi Nasıl Üretilir?

Kafeinsiz Türk Kahvesi Nasıl Üretilir

Kahve çekirdeklerini kafeinsizleştirme işlemi birçok farklı şekilde yapılabilir. Geneli su, karbondioksit ya da organik çözücüler kullanılarak yapılır. Kafeinsiz Türk kahvesinin üretiminde kullanılan bir yöntem de Swiss Water metodudur.

Bu metot, çekirdeklerdeki kafeini hiçbir katkı maddesi kullanmadan ayrıştırma tekniğidir. 1980’de İsviçre’de keşfedilmiştir. Sadece karbon ve su filtresi kullanılır ve genelde tercih edilen yöntemlerden farklı olarak kimyasal işlem gerçekleşmez.

İlk olarak, yeşil kahve çekirdekleri sıcak suda bekletilir. Bu işlemle kafein de dahil olmak üzere çekirdeğin tüm bileşenleri suya karışır. Ardından bu çekirdekler suyun içinden alınır ve atılır. Geriye kalan ve kahvenin tüm bileşenlerini içeren su, Yeşil Kahve Ekstraktı (Green Coffee Extract – GCE) olarak isimlendirilir.

İkinci aşamada bu su, karbon filtresinden geçirilir. Karbon filtresi, yalnızca kafeini tutarken, diğer tüm bileşenlerin geçmesine izin verir.

Son aşama olarak, karbon filtresinden geçen Yeşil Kahve Ekstraktı içerisine bir miktar yeşil kahve çekirdeği koyulur. Bu aşamada suda eksik olan fakat çekirdeklerde var olan kafeindir. Çekirdeklerdeki tüm bileşenler yerinde kalırken, sadece kafein çekirdekten dışarı çıkar.

Böylece Swiss Water metodu sayesinde hiçbir kimyasal işlem uygulanmadan kahve çekirdekleri kafeinden arındırılır.

Tüm bu işlemler kahve çekirdekleri henüz kavrulmamışken, yeşil halindeyken yapılır. Bu aşamadan sonra çekirdekler kafeinsizdir ve kavrulma aşamasına geçer.

Kafeinsiz Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Kafeinsiz Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

Aynı Türk kahvesi gibi pişirilir. İki kahve arasındaki tek fark kahvenin çeşitindedir. Bunun dışındaki tüm aşamalar aynıdır.

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı kafeinsiz Türk kahvesi
 • 1 çay kaşığı şeker (isteğe göre, bal ya da esmer şeker de kullanabilirsiniz.)
 • Fincanın dolusu soğuk su
 • Cezve
 • Çay kaşığı
 • Servis için Türk lokumu ve su

Kafeinsiz Kahve Yapımı

 1. İlk olarak kafeinsiz kafeinsiz Türk kahvesini, soğuk suyu ve şekeri cezvenin içine alın. Çay kaşığı yardımıyla tüm topaklar çözülünceye kadar karıştırın.
 2. Ardından cezveyi ocağa alın ve en küçük gözde, en kısık ayarda altını açın.
 3. Kafeinsiz Türk kahvesini karıştırmadan pişmesini bekleyin. Kabarmaya başladığında ocaktan alın ve üzerindeki köpükleri çay kaşığı yardımıyla fincanlara bölüştürün.
 4. Kalan kahveyi tekrar ateşe koyun ve yine kabarana kadar pişmesini bekleyin. Bu aşamada kahvenin kaynamaması çok önemlidir.
 5. Tekrar kabaran kahveyi fincanın kenarından yavaşça, köpüğü söndürmeden dökün.
 6. Kafeinsiz Türk kahveniz hazır! Yanına bir bardak soğuk su ve Türk lokumu koyarak ikram edebilirsiniz.

Kafeinsiz Kahve Yapımı

Kafeinsiz Türk Kahvesi Zararlı Mı?

Aşırı tüketilmediği sürece kafeinsiz Türk kahvesi zararlı değildir. Türk kahvesinin normal tüketimi en fazla günde 1-2 fincan olmalıdır. Kalp ve sinir rahatsızlığı olanların, kafein hassasiyeti olanların normal Türk kahvesi içmesine izin verilmezken, kafeinsiz Türk kahvesi tüketmeleri önerilir.

Kafeinsiz kahvenin üretim sürecinde bazı kimyasal aşamalar vardır. Bu aşamalar bazı durumlarda kahveyi sağlıksız hale getirebilir. Bu nedenle kafeinsiz Türk kahvenin üretim şekli kontrol edilmelidir.

Kafeinsiz Türk Kahvesi Nerede Satılır?

Kafeinsiz Türk kahvesi online olarak satış yapan hemen hemen tüm sitelerde kolaylıkla bulunabilir. Bunun yanında zincir kahve dükkanlarında, kendi markaları ya da küresel markalar tarafından üretilmiş kafeinsiz kahveleri de bulabilirsiniz.

En Son Yazılar
KavurmaTarifler

11 Adımda Fırında Kahve Kavurmak

Kahvenizi en taze haliyle yudumlamak istiyorsanız, evde kendi kahvenizi kavurabilirsiniz. Fırında kahve kavurmak, sandığınız kadar zor ve imkansız olmayabilir! Nasıl yapacağınıza, adın…
İyi Bilgi

Kahve Kalitesi Enstitüsü (CQI) Nedir?

CQI, kahvenin kalitesini ve onu üreten insanların yaşamlarını iyileştirmek için uluslararası alanda çalışan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Kahve Kalitesi Enstitüsü’nün kuruluşuna,…
İyi Bilgi

Kompostlanabilir Kahve Kapsülleri

2027 yılına kadar, küresel kahve kapsülü pazarının 51 milyar ABD dolarından fazla değere sahip olacağı tahmin ediliyor. Fakat bu şaşırtıcı büyüme aynı zamanda…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.