Ekipman

Filtre Kahve Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yıllardır piyasada olan filtre kahve makinelerinin birçok çeşidi ve özelliği var. Standart olanların yanında pour-over makineler ya da hem kahve çekirdeklerini öğütüp hem de demleyenler bulunuyor. Bir filtre kahve makinesi satın almak istediğinizde bunlardan hangisini seçmeniz gerektiğine karar veremiyorsanız, dikkate almanız gereken kriterleri bu yazıda listeledik.

Filtre Kahve Makinesi Çeşitleri

İlk olarak, bir filtre kahve makinesine ne kadar bütçe ayırdığınız, tercih edeceğiniz makinenin türünü de belirleyecektir. Standart bir drip demleme kahve makinesi çok pahalı değildir. Fakat öğütme özelliği olan ya da pour-over cihazlar daha şık görünümlüdür. Daha iyi bir kahve yapmasının yanında bu cihazlar daha pahalıdır.

Standart Filtre Kahve Makinesi

1970’li yıllardan beri kullanılan klasik drip demleme filtre kahve makinelerinin hepsi neredeyse aynı mantıkla çalışır. Isınan su bir borudan filtre haznesindeki kahvenin üzerine akar ve demlenen kahve de damlayarak sürahinin içine dolar. Standart filtre kahve makineleri arasında gerçekten uygun fiyatlı seçenekler görebilirsiniz. Ayrıca bulunması da çok kolaydır.

Pour-Over Filtre Kahve Makineleri

Standart drip demleme yöntemlerinden ziyade pour-over filtre kahve makinelerinde, genelde manuel olarak uygulanan bir sistem kullanılır. Pour-over yöntemi, kahvenin önceden biraz ıslatılması, ardından tekrar üzerine yavaşça su dökülmesi ile yapılır. Bu yeni nesil kahve makineleri de suyu kontrollü olarak kahve ile karıştırır ve ortaya daha iyi bir tada sahip kahve çıkar.

Fakat standart modellere göre daha pahalıdır. Aynı zamanda kahve demleme süresi daha uzundur.

Öğütücülü Kahve Makinesi

Bu filtre kahve makinelerinin amacı, mümkün olan en taze kahveyi sunmaktır. Makinenin içerisine kahve çekirdekleri konulur. Çekirdekler demleme aşamasından hemen önce öğütülür ve filtre haznesine aktarılır. Ardından demleme işlemi gerçekleşir. Yine standart filtre kahve makinelerine oranla fiyatları pahalıdır. Aynı zamanda öğütme işlemi gürültülü bir şekilde gerçekleşir.

Filtre Kahve Makinesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Filtre Kahve Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bir filtre kahve makinesi seçerken, her markada birçok farklı özellik görebilirsiniz. Fakat önemli olan gerçekten hangisine ihtiyacınız olduğu. Çünkü ne kadar fazla özellik eklenirse alacağınız ürünün fiyatı da o kadar artacaktır.

Otomatik Kapanma

Bu özelliğe sahip cihazlar belirli bir süre sonra kendini kapatır. Bazı modellerde bu süreyi kendiniz ayarlayabilirsiniz. Fakat çoğu modelde bu süre standarttır ve değiştirilemez. Bu noktada hatırlatalım ki, kahve sürekli ısındıkça daha da acı hale gelir.

filtre kahve makinesi tavsiye

Cam Hazne

Genel olarak filtre kahve makinelerinin hazneleri camdan yapılır. Fakat bazıları altında ısıtma plakası olmadan kahveyi daha uzun süre sıcak tutabilmek için yalıtımlı camdan üretilir. Bunlar kahvenin tazeliğini daha uzun süre koruyabilmesi için daha uygundur.

Programlanabilir Zamanlayıcı

Bu özellik sayesinde kahve makinesinin ne zaman açılacağını ve kahve demleyeceğini önceden ayarlayabilirsiniz. Genellikle daha pahalı modellerde bu özellik bulunur. Özellikle sabah uyandığında kahvesinin hazır olmasını isteyenler için idealdir.

filtre kahve makinesi alırken nelere dikkat etmeliyiz

Su Haznesi

Filtre kahve makinelerinin birçoğunda su deposu sabittir. Bu depolar temizlemesi zor ve tezgahta yer kaplayan elemanlardır. Nadir de olsa çıkarılabilir su haznesi olan cihazlar bulunur. Bu kahve makineleri daha kolay kullanıma sahiptir.

Duş Başlığı

Makinelerde kahve telvesinin üzerine su akıtan başlık, adından da anlaşılacağı gibi suyu serpiştirerek akıtan bir başlık olabilir. Normal başlıklarda su tek bir noktaya akar. Bu da daha tutarsız bir demlemeye neden olur. Fakat duş başlığı, suyun kahvenin her noktasına eşit şekilde yayılmasını sağlar ve ortaya daha tutarlı bir kahve çıkar.

kahve makinesi

Demleme Boyutu

Kahve makineleri farklı demleme boyutlarına sahiptir. Tek kişilik olan makinelerden bir seferde 3-5 kişilik kahve demleyebilen makinelere farklı hacimler bulunabilir.

Bakım

Aldığınız filtre kahve makinesinin parçaları çıkarılıp temizlenmek için uygun olmalıdır. Aksi halde cihazınızın bazı kısımlarında kalan tortular, her seferinde kahvenize kötü bir tat bırakır.

En Son Yazılar
TariflerEkipman

AeroPress İle Espresso Yapımı: 6 Kolay Adım

AeroPress ile demlediğiniz bir kahveyi içerken hiç espresso içiyormuş gibi hissettiniz mi? Cevabınız evetse, AeroPress ile espresso yapmış olabilirsiniz. Bu mümkün ve…
İyi BilgiEkipman

Ofiste Uygulanabilen Kahve Demleme Yöntemleri

Ofisinizde bir su ısıtıcısı var mı? Cevap evetse kahve yapmanız için sizi engelleyen hiçbir şey yok demektir! Bu yazımızda, ofiste uygulayabileceğiniz kahve…
Ekipman

Kahve Değirmeni Türleri: 3 Ana Öğütücü

Kahve tutkunları için kendi kahvelerini öğütmek çok önemlidir. Çünkü kahvenin demlenmeden hemen önce öğütülmesi gerektiğini bilirler. Fakat kahve öğütürken kullandığınız değirmen çok…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.