fbpx
İyi Bilgi

Filtre Kahve Faydaları: 14 Şaşırtıcı Fayda

Filtre kahve içmek, kilo alımını azaltır, yağ yakımına yardımcı olur, kan basıncını düşürür ve diyabet gibi hastalıkların önüne geçebilir. Bu yazımızda filtre kahve faydalarını ayrıntılı olarak açıkladık.

Filtre Kahve Faydaları

Düzenli olarak filtre kahve tüketiminin kişiye pek çok olumlu faydası bulunuyor. Lezzetli ve sağlıklı olması, yağ yakması ve enerji vermesi gibi etkileriyle filtre kahvenin faydaları oldukça fazla.

filtre kahve içmenin faydaları

1. Filtre kahve kalbe iyi gelir.

Araştırmalar, filtre kahve içmenin diğer demleme yöntemleriyle hazırlanan kahvelere oranla kalp için daha sağlıklı olduğunu gösteriyor.

Bunun nedeni ise, filtrelenmeyen kahvenin kandaki kolesterolü artırabilecek bazı maddeler içermesi.

Filtre kahvede bu maddeler filtre kağıdında kaldığı ve bardağa aktarılmadığı için bu zararları taşımıyor. Çok az miktarda kahvenin içerisine giren maddeler ise kolayca vücuttan atılabiliyor.

2. Filtre kahve, yemekten sonra sindirime yardımcı olur.

Filtre kahve içmenin faydaları arasında sindirim sürecini kolaylaştırması da vardır. İçeriğindeki lif oranı, bağırsak sağlığına ve sindirime iyi geliyor.

3. Filtre kahve diğer kahvelere göre daha az asidik.

Filtre kahve faydalarından biri de asit seviyelerinin daha az olması.

Gerçek bir kahve tutkunu için, kahvenin orijinal ve doğal tadına varmak çok önemli. Filtre kahve, diğer demleme yöntemlerine göre daha az asidik madde içeriyor. Böylece kahvenin orijinal tadı daha çok ortaya çıkıyor.

Filtre kahve neden daha sağlıklı?

4. Filtre kahve katkı ve koruyucu madde içermez.

Filtre kahve neden daha sağlıklı? Çünkü doğal. Filtre kahve, saf kahve çekirdeklerinin öğütülmesi ve demlenmesiyle elde edilen, taze bir kahve.

Granül kahvede olduğu gibi herhangi bir katkı maddesi ya da koruyucu madde barındırmıyor. Bu nedenle sağlık konusunda endişe etmenize gerek kalmıyor.

5. Filtre kahve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur.

Filtre kahve zayıflatır mı? Sade filtre kahve faydaları arasında metabolizmayı hızlandırması da var. Filtre kahve kilo vermeye yardımcı çünkü yağ yakımını arttırıyor. Dolayısıyla özellikle diyet sırasında rahatlıkla tüketilebiliyor.

Aç karnına filtre kahve içmek kalp atışını hızlandırıyor. Sabah filtre kahve içmenin faydalarından biri de kalp atışının hızlanmasıyla vücuttaki şeker ve yağın daha hızlı yakılması. Dolayısıyla mide problemleri olmayanlar için aç karna filtre kahve içilmesi öneriliyor.

 Aç karnına filtre kahve içmek

6. Filtre kahve iyi bir antioksidan kaynağıdır.

Filtre kahve faydalarından biri de bir antioksidan deposu olması.

Kahve genel olarak antioksidanlar açısından zengin. Özellikle nitelikli kahve olarak bilinen, özel olarak kavrulup öğütülen çekirdeklerin antioksidan miktarı daha fazla.

Bu da filtre kahve faydası olarak kalp sorunlarını en aza indirmeye yardımcı oluyor, vücut direncini artırıyor, hastalıklarla baş etmede yardımcı oluyor. Bazı araştırmalar ise filtre kahve tüketmenin kansere yakalanma riskini azalttığı yönünde.

7. Filtre kahve kan şekerini düşürmeye yardımcı olur ve tip 2 diyabete yakalanma riskini azaltır.

Filtre kahvenin faydalarından biri de kan şekerini düşürmeye yardımcı olması.

Journal of Internal Medicine tarafından yayınlanmış olan bir araştırmaya göre, günde 2-3 kupa kahve tüketenlerin tip 2 diyabete yakalanma oranı, günde 1 kupa ya da daha az miktarda tüketenlere kıyasla %60 daha az.

8. Filtre kahve lezzetlidir.

Yoğunluğu, sertliği, aroması sebebiyle espresso sevmiyor olabilirsiniz, ya da yetersiz kahve miktarı veya aroması sebebiyle hazır kahveleri tercih etmiyor da olabilirsiniz.

Ancak filtre kahveyi kendi isteklerinize, damak tadınıza göre, istediğiniz ekleme ve çıkarmaları yaparak hazırlayabilirsiniz!

Tercih ettiğiniz sertliğe göre demleme sürenizi belirleyip, şekerli seviyorsanız şeker, sütlü seviyorsanız süt ekleyebilmek tamamen sizin elinizde. Dolayısıyla filtre kahve çeşitliliği sayesinde herkese hitap ediyor.

 Sabah filtre kahve içmenin Faydaları

9. Filtre kahve tüketimi enerji verir, uyku açar.

Yine kahvede bolca bulunan kafeinin etkilerinden bir tanesi. Özellikle yüksek kafeinli bir kahve çekirdeği tercih ettiğinizde bunun faydasını daha fazla görebilirsiniz.

Yoğun bir iş-okul temponuz varsa, sabah uyansanız da ayılamıyorsanız, yaptığınız işe odaklanamıyorsanız veya gün içinde sebepsiz yorgunluk yaşıyorsanız kafein sizin için en iyi uyku açma yöntemi filtre kahve.

Aynı zamanda konsantrasyonu artırıyor ve odaklanmayı sağlıyor.

10. Kahveye bağlı kolesterol artışı riskini önler.

Türk kahvesi gibi telvesiyle, süzülmeden içilen kahve faydaları filtre kahve faydaları farklı.

Harvard Health Publications’a göre kahvede iki ana diterpen (asidik molekül) türü bulunuyor: kafestol ve kahveol. Bu yağlı maddeler, kahvenin içinde yüzen kahve telvesi veya yüzeyde biriken yağlı damlacıklar yoluyla bardağınıza aktarılıyor.

Tüketildiğinde bu yağlı bileşikler bağırsaklarda kolesterol düzenleyici bir reseptörü bloke ediyor.

Bu tıkanıklık nedeniyle, bağırsaklar artık emilen ve atılan kolesterol miktarlarını düzgün bir şekilde düzenleyemiyor ve bu da kandaki kolesterol düzeylerinin yükselmesine neden oluyor.

Filtre kahve demlerken kahve filtreleri kahvedeki diterpen maddeleri tutuyor. Kafestol ve kahveol’ü hapsettiği için, kahveye bağlı kolesterol artış riski azalıyor.

Harvard Health Publications’a göre, kağıt filtreler diterpenleri ortadan kaldırmada metal veya kumaş filtrelerden daha etkili.

Bu nedenle kolesterol sorunu olan kişilerin diğer demleme yöntemlerinden ziyade filtre kahve tüketmeleri öneriliyor.

11. Çok yönlüdür, kişiselleştirilebilir.

Filtre kahve, içeriğine çeşitli aromalar ya da besinler eklenerek çeşitlendirilebiliyor. Böylece alınan fayda da artırılabiliyor.

Filtre kahve nasıl özelleştirilebilir? Süt, krema, şeker ya da bitkisel sütler ekleyebilirsiniz. Örneğin sütlü filtre kahve faydaları arasında hem zinde tutması hem de tokluk hissi vermesi var.

 Filtre kahve ZAYIFLATIR mı

12. Karaciğer hastalıklarını önler.

Filtre kahve düzenli olarak tüketildiğinde, karaciğer rahatsızlıklarından korunmayı sağlıyor. Bazı araştırmalar her gün bir fincan filtre kahve içmenin karaciğer yağlanması riskini azalttığını öne sürüyor.

13. Filtre kahve parkinson ve alzheimer riskini azaltır.

Parkinson ve alzheimer hastalıklarının kesin bir tedavisi henüz yok. Fakat bu hastalıkları önlemek için bazı önlemler alınabiliyor. Onlarca faydaya sahip olan filtre kahveyi düzenli bir şekilde tüketmek de bunlar arasında.

Yapılan bazı araştırmalar, filtre kahve tüketmenin bu hastalıklara yakalanma olasılığını düşürdüğünü gösteriyor.

14. Filtre kahve faydalarından biri de cilde iyi gelmesidir.

Filtre kahve cilde faydalarından biri düzenli tüketildiği sürece sivilcelere iyi gelmesi ve iltihapları kurutmaya yardımcı olması. Aynı zamanda cildin daha pürüzsüz ve parlak olmasını sağlıyor.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir