fbpx
Ekipmanİyi Bilgi

Espresso Fincanı Nasıl Olmalı?

Espresso fincanının nasıl olması gerektiğine ve bir fincan seçerken göz önünde bulundurulması gerekenlere bir bakalım.

Espresso Kahve Fincanı

İçeceklerin türlerine göre, servis edildiği kaplar değişir. Türk kahvesi küçük fincanlarda servis edilirken bir latte ya da filtre kahve daha büyük bardaklarda servis edilir.

Dünyaca ün salmış bir kahve çeşidi olan espresso için de klasik bir malzeme ile üretilmiş sabit boyutta bir kahve fincanı vardır.

Mükemmel çekirdeklerle en iyi kahveyi elde etseniz de, yanlış bir fincan seçerseniz kahvenizden alacağınız zevk berbat olabilir. İster inanın ister inanmayın, bardağın boyutu, şekli ve malzemesi içeceğin tadını etkiler. Bu özellikle espresso ve espresso bazlı içecekler için geçerlidir.

Espresso fincanı olarak bilinen bu minik bardak, kahvenin gerçek lezzetini almanızı sağlar. Öyle ki, kendi fincanı dışında servis edilen bir espresso, tadını tam anlamıyla veremeyecektir.

Espresso Fincanı Nasıl Olur?

Espresso temelde çok konsantre kahve olduğundan, espresso fincanlarının boyutunu çok küçük bir miktarla sınırlamak önemlidir. Hatta kahve türleri arasında en küçük fincan boyutlarına sahiptir.

Espresso fincanı genelde 60 mililitrelik porselen malzemeden yapılmış bir fincandır. Genel tercih olara beyaz renkli fincanlar seçilir. Isıyı koruyabilmek için kalın bir malzemeden yapılır, çok ince bir fincan değildir. Çoğunlukla kulpludur ve kulpu da kalındır.

Fincanın klasik bir boyutu olması, hem baristalar hem de tüketiciler için bir ölçü birimi oluşturur. Herkes bir shot espresso kahvenin ne kadar olduğunu bilir ve double shot espresso istediğinde ne ile karşılaşacağını tahmin edebilir.

Barista da ne kadar espresso ilave edeceğini, müşterinin tam olarak ne istediğini kolaylıkla öğrenir.

Fincanın boyutu aynı zamanda kremanın görünümü açısından da çok önemlidir. Krema, espresso kahvenin üzerinde bulunan köpük benzeri aromatik ve kıvamlı parçadır.

Kremanın varlığı ve görünüşü, bir fincan espresso kahvenin kalitesini gösterir. Fincan büyük olduğunda krema yayılır ve dağılır. Bu da düşük kaliteli bir kahve görünümüne neden olur.

Espresso Fincanı Kaç Ml?

Espresso Kahve Fincanı

Bir espresso fincanı genelde 2 oz (60 ml) boyutlarındadır. Bu boyut değişebilir fakat en fazla 3 oz (90 ml) olmalıdır.

Espresso Fincanı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Satın alacağınız bir fincanı seçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken 6 kriter var.

Boyut

İdeal olarak, bir espresso fincanı 2-3 oz (yaklaşık 60-90 ml) olmalıdır. Bardak çok büyük olduğunda krema yayılır, incelir ve çabucak kaybolur.

Ek olarak, büyük fincan espressonun sıcaklığını etkiler ve hızlı soğuma riski doğurur. Fakat çoğunlukla double shot espresso tüketiyorsanız, 3,5-4 (105-120 ml) ozluk bir fincan tercih edebilirsiniz.

Bu noktada espresso kahvenizi sıcak tutmanız için bir ipucu verelim: Kahveyi koymadan önce fincanları kaynar suyla ısıtın. Porselen sıcaksa, espresso daha uzun süre sıcak kalır.

Şekil

Espresso Fincanı Kaç Ml

Espresso kahvenin özellikle iştah açan görüntüsü için fincanın şekli çok önemli. Alta doğru incelen bardak, kremanın üstte kalmasını ve yüzmesini sağlar.

Ayrıca bu ağzı daha geniş olan fincan şekli, ilk yudumda espresso kahvenin aromasını alabilmenize yardımcı olur. Espresso fincanının tabanı ise yuvarlatılmış olmalıdır.

Böylece sıvı fincanın içinde kolayca dönebilir ve son damlaya kadar kahvenin tadını çıkarabilirsiniz. Kare ya da farklı şekilli espresso fincanları olsa da, bunlar gerçekten bir espresso içmek için ideal değildir.

Malzeme

İkonik espresso fincanı porselenden yapılır. Diğer malzemeler daha trend görünse de, porselen, sıcaklığın eşit olarak dağılmasını sağladığından espresso için en uygun malzemedir. Fakat porselen üretimi 1400°C’lik bir pişirme sıcaklığı gerektirir.

Yakın gelecekte bu malzemenin üretimi, fosil yakıtlara bağlı olarak kalmaya devam edeceğinden, profesyoneller kirliliği ve çevresel etkiyi sınırlayan daha kaliteli malzemeler de tercih etmektedir.

Kenar

Yuvarlak bir kenar mı yoksa keskin mi? Kalın mı yoksa ince mi? Espresso severler için kalın, yuvarlak kenarlı, dudağın bardağa rahatça oturmasını ve sıvının kolayca ağıza yuvarlanmasını sağlayan bir fincan idealdir.

Renk

Fincanın dış rengi, tercihe ya da dekora uygun olarak seçilebilir. Fakat espresso fincanının içi beyaz olmalıdır. Saf beyaz renk, porselen malzeme ile birleştiğinde espressonun karamel renkli kremasını ve kendi rengini ortaya çıkarır. Hatta İtalyan kafelerinin çoğunda espresso hem içi hem de dışı beyaz porselen fincanlarda sunulur.

Espresso Fincanı Nasıl Olur Espresso Fincanı Nasıl Olur

Kulp

Espresso fincanının kulpu önemsiz bir detay gibi gözükse de, bardağı iyi bir şekilde kavrayabilmek için önemlidir. Kulpun dizaynına ve şekline göre insanlar kulptan tutarak bardağı almak isteyebilir ya da direkt bardağın gövdesini tutabilir.

Düz bir kulp, kişinin fincanı elinde rahatça dengeleyebilmesini sağlar. Kulpun boyutu, parmağın içinden geçmesine izin veren büyüklükte olmalıdır.

Fincan boyutu göz önüne alındığında çok ince kulplar, ele alındığında kırılacak hissiyatı verir. Bu nedenle daha kalın bir kulp ideal olarak kabul edilir.

Özetle

Espresso Fincanı Nasıl Olmalı

Mükemmel espressoyu yapabilmek için önemli miktarda zaman ve para harcadınız, çekirdeklerin en kalitelisini, espresso makinelerinin en güzelini aldınız. Bu aşamadan sonra espresso fincanını da titizlikle seçmeniz gerekiyor.

Kısaca bakacak olursak espresso fincanlarının özellikleri şu şekilde olmalıdır:

  • Kavraması ve tutması kolay bir sap
  • Kalın, kompakt şekilli, sağlam ve dayanıklı bir gövde
  • Fincan tabağının girintisine sıkıca oturan, servis edilmesini ve espressonun hazırlanmasını kolaylaştıran bir fincan
  • Sıvının dökülmesini ve dağılmasının engelleyen hafifçe yuvarlatılmış kenarlar
  • Doğru şekilde istiflenmeye izin veren bir yapı

Espresso fincanı almak istediğinizde, bu kriterlere dikkat etmelisiniz. Unutmayın! Doğru bardağa sahip olmak, espresso deneyiminizi çok daha keyifli hale getirebilir.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir