fbpx
Türk Kahvesiİyi Bilgi

Cezvesiz Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? 4 Farklı Yöntem

Türk kahvesinin orijinali bakır cezvelerde yapılır. Fakat evde bir cezve yoksa, cezvesiz Türk kahvesi nasıl yapılır?

Aslında evde Türk kahvesi yapmanın birkaç farklı yöntemi var. Türk kahvesi yaparken en çok cezveler ve kahve makineleri kullanılsa da, bazen bu malzemeler olmadan da kahve yapmak gerekebiliyor.

Cezvesiz Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Evde cezvesiz Türk kahvesi nasıl yapılır sorusunun cevaplarını aşağıda sırayla listeledik. Beraber bakalım.

Fincanda Türk Kahvesi

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

1. Tencerede Türk Kahvesi

Cezve olmadan türk kahvesi nasıl yapılır? Özellikle kalabalık misafirlere aynı anda Türk kahvesi yapmak gerektiğinde, cezve ile tek tek kahve yapmak hem uğraştırıcı hem de aynı anda herkese ikram etmek imkansız.

Bu aşamada tencereler devreye giriyor.Küçük ya da orta boy bir tencerede 8-10 kişilik kahveyi aynı anda yapabilirsiniz.

Fincan sayısı kadar suyu ve fincan başına 2 çay kaşığı olacak şekilde kahveyi tencerenin içerisine ekleyin. Ardından altını orta ateşte yakarak pişmesini bekleyin.

Köpükler oluşmaya başladıkça kaşıkla köpükleri fincanlara bölüştürün. Ardından pişen kahveyi de fincanlara döküp servis edebilirsiniz.

2. Fincanda Türk Kahvesi

Cezvesiz Türk kahvesi nasıl yapılır sorusunun bir diğer cevabıda kahveyi fincanda yapmak. Tek kişilik olarak hazırlayabileceğiniz kahveyi ocakta fincan içerisinde pişirebilirsiniz.

Bunun için bir fincan içine tüm malzemeleri koyup kısık ateşte pişirmeniz gerekiyor. Fakat her fincan ateşe dayanıklı olmayabilir ve çatlama ihtimali vardır. Dikkat etmek lazım.

Nasıl yapacağınızı daha ayrıntılı olarak öğrenmek isterseniz, 5 Adımda Fincanda Türk Kahvesi Yapılışı isimli yazımıza bakabilirsiniz.

Cezvesiz Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

3. Kupada Türk Kahvesi

Kupada Türk kahvesi nasıl yapılır? Benzer şekilde porselen bir kupada da fincanda olduğu gibi kahvenizi pişirebilirsiniz.

Kupanızın ateşe dayanıklı bir malzemeden yapıldığını biliyorsanız, kupanın dolusu suyu ve 2 tatlı kaşığı Türk kahvesini kupanın içine koyun.

İsteğe göre şeker de ilave edebilirsiniz. Kahveyi iyice karıştırdıktan sonra yine kısık ateşe koyun ve yavaş yavaş pişmesini bekleyin. Pişerken de karıştırmayın.

Kahve köpüklendiğinde ocağı kapatabilirsiniz. Hazır olan kahvenizi alırken dikkatli olmalısınız çünkü kupa direkt ateşle temas ettiğinden çok sıcak olacak ve hemen soğumayacaktır.

4. Kaynamış Suyla Türk Kahvesi

Kahveyi kaynatmadan yapmanın bir yolu da tembel kahvesi olarak da bilinen kaynamış suyla kahve yapma yöntemi. Bu şekilde kahve yapmak, oldukça hızlı ve basit. Peki, sıcak suyla Türk Kahvesi nasıl yapılır?

İlk olarak suyu kaynatın. Ardından bir su bardağı ya da kupanın içerisine 2 çorba kaşığı Türk kahvesi koyun.

Kaynayan suyu yavaş yavaş kahvenin üzerine dökün. Dökme işlemi bittiğinde bir kaşık ile iyice karıştırın ve demlenmesi için 1-2 dakika bekleyin.

Kahve telvelerinin dibe çöktüğünü gördükten sonra kahvenizi içebilirsiniz. Afiyet olsun!

Cezvesiz kahve nasıl yapılır, farklı örneklerle öğrenmiş olduk. Deneyimlerinizi yorumlara yazmayı unutmayın!

Öneri Yazı: Filtre Kahve Çeşitleri ve Özellikleri

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
ÇekirdekTürk Kahvesi

Yemen Mocha Çekirdeği ve Türk Kahvesi

Yemen Mocha çekirdeği dünyaya yayılan ilk kahve türü, aynı zamanda kadim Türk kahvesinin tarihteki esas çekirdeği. Yani tarihi kayıtlara, reçetelerde Türk kahvesi…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir