ErrorException Message: Argument 2 passed to WP_Translation_Controller::load_file() must be of the type string, null given, called in /home/bikahvea/public_html/wp-includes/l10n.php on line 838
https://www.bikahvearasi.com/wp-content/plugins/dmca-badge/libraries/sidecar/classes/ Sodalı Türk Kahvesi ve 2 Farklı Tarif - Bi'kahve Arası
Tarifler

Sodalı Türk Kahvesi ve 2 Farklı Tarif

Sodalı Türk kahvesi, kahve zevkini ve lezzetini artırmak isteyenler için hem farklı hem de pratik bir seçenek.

Türk kahvesi, kız isteme merasimlerinin, bayramların, özel günlerin vazgeçilmez geleneksel lezzetlerinden biri.

Bu güzel günlerde ikram edeceğiniz kahvenin lezzetini bir üst basamağa taşımak isterseniz bir de sodalı Türk kahvesini deneyin.

Bu yazımızda, sodalı kahvenin hem normal tarifini hem de çikolatalı tarifini vereceğiz ve yazı sonunda da merak edilen soruları cevaplayacağız.

Sodalı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Soda ile Türk kahvesi yapılır mı demeyin, yapılır. Üstelik çok daha köpüklü ve lezzetli olabilir. Peki Türk kahvesi sodalı nasıl yapılır?

Aslında çok basit. Çünkü Türk kahvesi tariflerinde kullanılan su yerine sadece maden suyu kullanılıyor. Şimdi, tarife geçmeden önce malzemelerine bakalım.

Malzemeler

1 Kişilik

  • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
  • Tercihen şeker
  • 1 fincan dolusu maden suyu*
  • Cezve
  • Bir kaşık

*Sodalı kahve yaparken dolapta bekletilmiş soğuk soda kullanmak daha iyi olacaktır.

Sodalı Türk Kahvesi Yapımı

Sodalı kahve nasıl yapılır? İlk olarak, sodalı kahve yapımı için maden suyunu, şekeri ve Türk kahvesini bir cezvenin içerisine alın. Kaşık yardımıyla kahve topakları suyun içerisinde tamamen çözünene kadar karıştırın.

Sodalı Türk kahvesi tarifinde az şekerli kahve için yarım çay kaşığı toz şeker ya da yarım kesme şeker; orta şekerli kahve için 1 çay kaşığı toz şeker ya da 1 küp şeker, şekerli Türk kahvesi için 2 çay kaşığı toz şeker ya da 2 küp şeker kullanabilirsiniz.

Karıştırdıktan sonra cezveyi kısık ateş üzerine yerleştirin. Burada önemli olan kısık ateşte ağır ağır pişmesidir. Böylece mükemmel ve bol köpüklü bir kahve yapabilirsiniz.

Kahveyi ocağa koyduktan sonra kesinlikle karıştırmayın. Karıştırmak, köpüğünün sönmesine neden olur.

Kahve, kenarlarından kabarmaya başladığınca cezveyi ocaktan alın ve bir kaşık ile üstteki köpükleri fincana aktarın.

Ardından kalan kahveyi tekrar ocağa koyun ve yeniden kabarmasını bekleyin. Bu sefer iyice köpük köpük kabardığında kaynamaya başlamadan ocaktan alın ve yavaş bir şekilde fincanın kenarından içine boşaltın.

Bol köpükü sodalı Türk kahveniz hazır! Yanına bir bardak su ve Türk lokumu ile birlikte soğumadan ikram edebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun!

Çikolatalı Sodalı Türk Kahvesi

Çikolatalı Sodalı Türk Kahvesi

Sodalı kahvenin bir diğer alternartifi de çikolatalı sodalı kahve. Diğer tariflerden farkı, çikolata ile birlikte daha yoğun ve tatlı bir aromaya sahip olması. şimdi, sodalı çikolatalı kahve malzemelere bakalım.

Malzemeler

2 Kişilik

  • 2 fincan dolusu maden suyu
  • 2 tatlı kaşığı (ya da 4 çay kaşığı) Türk kahvesi
  • İsteğe göre şeker
  • 40 g tablet çikolata ya da 2 tatlı kaşığı sürülebilir çikolata (damak zevkinize göre sütlü çikolata ya da bitter çikolata da kullanabilirsiniz.)

Sodalı Çikolatalı Türk Kahvesi Tarifi

Çikolatalı kahvelerde yapmanız gereken ilk şey çikolatayı eritmektir. Aksi halde çikolata homojen bir şekilde dağılmaz ve cezveye yapışır.

İlk olarak sodayı ve çikolatayı cezvenin içerisine alın. Katı çikolata kullanıyorsanız, çabuk erimesi için çikolatayı rendeleyebilirsiniz. Sıvı çikolata kullanıyorsanız, bir kaşıkla çikolatayı suyun içerisinde biraz dağıtabilirsiniz.

Ardından soda ve çikolata karışımını ocağa alın. En kısık ateşte çikolatalar tamamen eriyene kadar karıştırın.

Çikolata eridiğinde ocaktan alın, üzerine kahveyi ve şekeri ilave edin. Tekrar iyice karıştırın ve yeniden ocağın üzerine koyun.

Kısık ateşte köpürene kadar kahvenin pişmesini bekleyin. Köpürdüğünde bir kaşıkla köpükleri fincanlara paylaştırın. Ardından tekrar kabarana kadar ateşte tutun.

İkinciye kabardığında ocağı kapatın ve kalan kahveyi de fincanlara yavaşça dökün. Afiyet olsun!

Sodalı Türk Kahvesi Faydaları

Sodalı Türk Kahvesi Faydaları

Sodalı kahve faydaları nelerdir? Su ile yapılan kahvenin tüm faydalarını barındırmasının yanında mineral açısından da zengindir.

Sodalı kahve, enerji vericidir. Antioksidan kaynağıdır. İçerisindeki kafein oranı sayesinde uykuyu açar ve zindelik verir.

Kalp rahatsızlıklarını azaltır, vücudun şeker dengesini düzenler. Yağ yakımını hızlandırır. Kolesterol ile başa çıkmaya yardımcı olur. Kemiklerin güçlenmesini sağlar.

Sodalı Türk Kahvesi Kalori

1 kişilik sodalı kahvenin yaklaşık 45 kalori olduğu biliniyor. Fakat içerisine eklenen çikolata ve şeker gibi tatlandırıcılarla bu miktar artabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

türk kahvesi

Kahveye maden suyu konur mu?

Evet, tercihe göre Türk kahvesine maden suyu konulabilir. Tarifteki su yerine aynı miktarda maden suyu eklenebilir.

Sodalı Türk kahvesi zararlı mı?

Sodalı kahve genel olarak zararlı değildir. Fakat her yiyecek ve içecek ürününde olduğu gibi fazla tüketilmesi zararlı olabilir.

Aynı zamanda özellikle kalp ve sinir rahatsızlığı olanların, şeker ve kolesterol hastalarının veya herhangi başka bir rahatsızlıktan ilaç kullananların, sodalı kahveyi doktoruna başvurarak tüketmesini tavsiye ediyoruz.

Sodalı kahve zayıflatır mı?

Soda tüketmek vücutta su ihtiyacı doğuruyor. Sodalı kahve de, insanın daha fazla su içmesini sağlıyor.

Su tüketmek, ödem atımı ve fazla kilolardan kurtulmak için iyi bir yöntem olduğundan, sodalı kahvenin de zayıflamaya yardımcı olduğu biliniyor.

Aynı zamanda sodanın içerisindeki magnezyum da şeker tüketme ihtiyacını bastırıyor. Kahve de metabolizmanın hızlanmasını sağlıyor ve kalori yakımını artırıyor.

Sodalı Türk kahvesi tadı nasıl?

Sodalı kahvenin tadı normal Türk kahvesine oldukça benzer. Tek farkı, normal kahveden daha doygun bir lezzete sahip olmasıdır.

Öneri Yazı: Ev Yapımı Soğuk Kahve Tarifleri

En Son Yazılar
Tarifler

3 Farklı Sıcak Granül Kahve Tarifi

Granül kahve maalesef kahve dünyasında biraz kötü bir üne sahip. Genellikle çok acı ve lezzetsiz bir kahve yaptıkları iddia edilse de, durum…
TariflerTürk Kahvesi

Türk Kahvesi İle Soğuk Kahve Yapımı

Türk kahvesi ile soğuk kahve yapılır mı? Tabi ki yapılabilir! Konu kahve olunca, imkansız görünen birçok şey mümkün olabiliyor. Bu yazımızda Türk…
Türk KahvesiTarifler

Yumuşak İçimli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Klasik Türk kahvesi tarifini acı bulanlar ya da daha hafif bir tarif isteyenleri buraya alalım. Yumuşak içimli Türk kahvesi tarifimizle, lezzet listenize…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir