Tarifler

Kumda Kahve Nasıl Yapılır?

Kumda kahve, yavaş ve lezzetli bir geleneksel Türk kahvesi pişirme yöntemlerinden biri. Günümüzde birçok kafe ve restoranda satılan bu kahveyi evdeki imkanlarla kendiniz de yapabilirsiniz. Birlikte kumda pişirilen kahvenin özelliklerine, yapımına ve evde kumda Türk kahvesi yapmanın inceliklerine bakalım.

Kumda Kahve Nasıl Yapılır, Nasıl Pişirilir?

Kumda Kahve Nasıl Yapılır

Normalde, özel bir kahve makinesi ile yapılıyor. Özellikle popüler mekanda hem lezzetli bir kahve çeşidi olarak hem de görsel açıdan bir şölen sunmak için bu kahve makineleri kullanılıyor. Fakat kumda pişirilen kahve lezzetini tatmak için illa ki popüler mekanlara gitmenize ya da özel makinelere ihtiyacınız yok. Çok kolay bir şekilde nasıl evde kumda pişirilen kahve yapabileceğinizi de yazının devamında açıkladık.

Kum ile kahve yapmanın tek farkı aslında kullanılan pişirme yöntemi. Şimdi profesyonel kum kahvesinin nasıl yapıldığına adım adım bakalım.

 1. İlk olarak kahve tavasının içerisine 2 parmak yüksekliğinde kum konulur.
 2. Ardından tava özel ocağına alınır ve kum ısıtılır. Isınırken de yavaş yavaş karıştırılır.
 3. Kum ısındıktan sonra ateş kısılır ve cezve içindeki kahve kumun içine konulur.
 4. Kahve kumun sıcaklığı ile pişer. Bu esnada cezve kum içerisinde gezdirilir.
 5. Kahve köpürüp piştikten sonra servis edilir.

kumda Türk kahvesi

Evde Kumda Kahve Yapımı

Kumda kahve, geleneksel Türk kahvesi pişirme yöntemlerinden biri. Ortaya hem lezzetli hem de bol köpüklü bir kahve çıkıyor.

Malzemeler (Tek kişilik)

 • 1 fincan soğuk içme suyu
 • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
 • İsteğe göre şeker
 • Cezve
 • Akvaryum kumu ya da kahve kumu
 • Sac tava ya da fırın tepsisi
 • Ocak

Evde Kumda Kahve Nasıl Yapılır? Tarifi

 1. Sac tavaya ya da tepsiye kumu düz bir şekilde yayın.
 2. Tavayı ocağın üzerine koyun ve ateşi yakın.
 3. Kum üzerinden ısı çıkacak kadar ısındığında (birkaç dakika içinde), cezvenin içine kahve, şeker ve suyu koyun ve karıştırın. Ardından cezveyi kumun ortasına koyun.
 4. Kahveyi karıştırmadan ve çok çalkalamadan, cezveyi arada bir yavaşça kumun üzerinde gezdirin.
 5. Birkaç dakika sonra kahvenin kabardığını gördüğünüzde kahveyi alın ve köpüğü bardaklara boşaltın.
 6. Geri kalan kahveyi tekrar kuma yerleştirin ve bir taşım daha kaynatın. Ardından fincana ekleyin ve servis edin.

NOT: Kumu evde kahve yaparken tekrar tekrar kullanabilirsiniz.

Evde Kumda Kahve Yapımı

Kumda Kahvenin Özelliği

Kumda Türk kahvesi nasıl pişirilir öğrendik. Kumda Türk kahvesini diğer kahvelerden ayıran özellik, aslında pişirme tekniği. Yani kumda pişirilmesi dışındaki tüm adımlar ve teknikler Türk kahvesi pişirmek ile aynı.

Ateşte pişen kahveden farkı ise kahvenin lezzetinden geliyor. Daha yavaş şekilde pişen kumda kahvenin lezzeti de daha güzel oluyor. Fakat daha uzun süre aldığını da hatırlatalım.

Bu kahvenin normal Türk kahvesinden daha lezzetli olmasının sırrı kumda. Isınan kum, ateşin tek bir noktadan cezveye ulaşmasını engelliyor. Kum sayesinde cezve sadece alttan değil, yanlarından da ısınıyor. Cezvenin farklı açılarından gelen ısı da lezzete etki ediyor.

Evde Kumda Kahve Nasıl Yapılır

Hangi Kumda Kahve Yapılır?

Kum ile kahve pişirme makinelerinde genelde hazır olarak satılan kahve kumları tercih edilir. Fakat özellikle evde kumda pişirilen kahve yapacaklar için akvaryum kumu da uygundur.

Kumda Kahve Kaç Derecede Pişer?

Kum ile kahve pişirme makinelerinde ısı 50-300 derece arasında değişir.

Kumda Kahve Kaç Dakikada Pişer?

Kumun ısınma süresi yaklaşık 3-5 dakika sürer. Kahvenin pişmesi ise 3-4 dakika arasındadır.

evde kumda kahve

Kumda Kahve Makinesi

Kum ile pişirilen kahve ocağı olarak da bilinen makineler, genelde kafeler ve restoranlar tarafından kullanılan büyük araçlar. Çoğunlukla evde kullanım için uygun değiller. Çoğunlukla geleneksel motiflere sahipler ve cezve ile kumda kahve makinesi kumu da içinde satılıyor. Hatta bazı makinelerin içerisinde 12 taneye kadar cezve çıkabiliyor. Isıtıcıları oldukça güçlü ve sıcaklığın tavaya orantılı bir şekilde dağılmasını sağlıyorlar. Kumda pişirilen kahve makinelerinin piyasada, iki cezveli, elektrikli set üstü ve çift ısıtıcılı olmak üzere farklı türleri var.

Kumda Kahve Kumu Nerden Alınır? Kahve Kumu Nerede Satılır?

Kumda Kahve Makinesi

Sıcak kumda pişirilen kahve yaparken kullanılan kum, internet üzerinde ve marketlerde satılıyor. Online olarak “kumda kahve kumu” diye aratırsanız, kolaylıkla bulabilirsiniz. Bunun dışında akvaryum kumu da kullanabilirsiniz.

En Son Yazılar
KavurmaTarifler

11 Adımda Fırında Kahve Kavurmak

Kahvenizi en taze haliyle yudumlamak istiyorsanız, evde kendi kahvenizi kavurabilirsiniz. Fırında kahve kavurmak, sandığınız kadar zor ve imkansız olmayabilir! Nasıl yapacağınıza, adın…
Tariflerİyi Bilgi

7 Farklı French Press Kullanım Yöntemi

French Press denince aklınıza ilk olarak kahve gelebilir. Çünkü bu ekipmanın popüler olmasının ilk nedeni, iyi bir kahve demleme aracı olmasıdır. Fakat…
Tariflerİyi Bilgi

Latte Art Nedir? Nasıl Yapılır?

Bir kahve süsleme sanatı olarak bilinen Latte art, yüzyıllar öncesine dayanıyor. Temel bilgiler öğrenildikten sonra tüm tasarımlar işleme ya da dökme stilleri…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.