Ekipmanİyi Bilgi

Kahve Pusulası (Coffee Compass) Nedir?

Filtre kahveler, günümüzün en çok tüketilen kahve türleri arasında. Kahve Pusulası da, içtiğimiz filtre kahveyi geliştirmeyi kolay hale getiren, kullanımı oldukça basit bir araç.

Sürekli yeni tatlar, yeni yöntemler deniyor ve sizin için mükemmel olan kahveyi bulamıyorsanız, Kahve Pusulası sayesinde dengeli, pürüzsüz ve zengin bir kahve elde edebilmek için tam olarak neler yapabileceğinizi görebilirsiniz. Denediğiniz öğütme ayarı, kahve-su oranı kullandığınız çekirdekler için ideal olabilir. Fakat yeni aldığınız çekirdeklerde işe yaramıyorsa, başvurmanız gereken yer burası.

Kahve Pusulası (Coffee Compass) Nedir?

Coffee Compass

Filtre kahve demlemek için tasarlanmış bir kılavuz aslında Kahve Pusulası. Manuel demlemelerde kahvenin tadını etkileyen değişkenleri kontrol etmenizi sağlıyor.

Pusulanın her bir parçasında kahvenin tadına dair görüşler yazıyor. Aldığınız tadı burada bularak, merkeze, yani dengeli kahveye ulaşmak için ne yapmanız gerektiğine karar veriyorsunuz. Kahve refraktometresi gibi pahalı cihazlara yatırım yapmadan, kolay ve basit bir şekilde kahve demleme aşamalarını geliştirmenize yarıyor.

Mesela ne kadar kahve kullanmanız gerektiğinden emin değilsiniz ve demleme yönteminize göre internette orijinal oranları arıyorsunuz. Bu durumda karşınıza çıkan tarifler sizin elinizdeki çekirdeklerden farklı bir çekirdek kullanılarak yapılmış olacaktır. Kavurma profili farklı olduğunda aynı sonucu almak da mümkün olmaz. O zaman Kahve Pusulası’nı kullanarak elinizdeki kahve ile sizin damak zevkinize ve demleme yönteminize göre bir oran oluşturabilirsiniz. Sadece kahvenizi demleyin ve tadın. Her demlemede hangi noktaları geliştirmeniz gerektiğini Kahve Pusulası’ndan belirleyin ve denemeler yapın. Böylece hem yeni çekirdekler deneyebilir hem de kendi kahvenizi yapmanın zevkini yaşayabilirsiniz.

Kahve Pusulası her türlü filtre kahve hazırlama yöntemi için kaliteli bir şekilde uygulanabiliyor. Fakat espresso demlerken kullanılan yöntemler daha farklı olduğundan, bu kahve türü için tam anlamıyla mükemmel çalıştığı söylenemez.

Orijinal Kahve Pusulası fikri, 2017 yılında Barista Hustle tarafından geliştirildi ve yayınlandı. O günden beri kahve severlerin arasında popüler hale geldi. Ardından Kahve Pusulası, etkileşimli bir telefon uygulaması olarak tekrar tasarlandı.

Kahve Pusulası Nasıl Kullanılır?

Oldukça basit bir kullanıma sahip Kahve Pusulası. Yalnızca manuel filtre kahve demlemelerinde kullanıldığını tekrar hatırlatalım.

  1. Kahveyi demleyin.
  2. Tadına bakın.
  3. Herhangi bir olumsuz tat alırsanız, bunu pusulada bulun ya da uygulamayı kullanıyorsanız bunu arama butonuna yazın (kahvenizin içindeki tatları ayırt etmek konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, Kahve Tadım Çarkı’na göz atın).
  4. Uygulama size, çarkın merkezine ulaşmak için ne yapmanız gerektiğini söyleyecek. Ya da pusulaya bakarak ne yapmanız gerektiğine karar verin.
  5. Bir sonraki bardağı hazırlarken pusulada gördüğünüz yönlendirmeleri izleyin.

Kahvenin tat pusulasının yanında yine Barista Hustle tarafından yayınlanan tam olarak ne yapmanız gerektiğini söyleyen bir sabit versiyon da yayınlandı.

kahve pusulası nedir

Daha Fazla Ekstraksiyon: Daha ince öğütün ya da demleme süresini uzatın.

Daha Az Ekstraksiyon: Daha kalın öğütün ya da demleme süresini kısaltın.

Daha Az Kahve: Kahve-su oranını düşürün. Suyu sabit tutarken kahve oranını azaltın ya da kahve oranını sabit tutarken su oranını artırın.

Daha Çok Kahve: Kahve-su oranını yükseltin. Suyu sabit tutarken kahve oranını artırın ya da kahve oranını sabit tutarken su oranını azaltın.

Fakat buradaki önerileri nasıl uyguladığınız aslında filtre kahve demleme yönteminizin ne olduğuna bağlı olarak değişir. Mesela French press kullanıyorsanız, ekstraksiyon süresini kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Fakat V60 kullanıyorsanız, ekstraksiyon süresi üzerinde yeterince kontrol sağlayamazsınız. Bu nedenle öğütme derecesiniz değiştirmeniz gerekir.

Tüm bu kontrolleri ve denemeleri yaparken ölçüleri hassas bir şekilde belirleyin ve not edin. Böylece bir sonraki denemede neyi ne kadar değiştireceğinize karar verebilirsiniz.

Önemli bir not olarak; su sıcaklığını sabit tutmayı unutmayın. Su sıcaklığı ekstraksiyonu doğrudan etkileyen bir kriter olsa da, pusulayı kullanırken su sıcaklığını 94-96 derecede sabit tutun ve diğer değişkenlerle oynayarak tadı ayarlayın.

Kahve Pusulası’nın Amacı

Bu pusula, kahveniz için size uygun özütlemeyi ve sertliği bulmanıza yardımcı olmak için tasarlandı.

Fakat hatırlatalım ki bu uygulama, kaliteli ve iyi kavrulmuş kahve, kullandığınız demleme yönteminin adımlarını doğru takip ettiğiniz bir demleme işlemi kullandığınızı varsayarak hazırlandı. Yani, kalitesiz bir kahve kullanıyorsanız, çekirdekleriniz yeterince kavrulmamışsa ya da çok kavrulmuşsa, kullandığınız kahve demleme ekipmanına uygun kuralları izlemediyseniz, Kahve Pusulası yanlış sonuç verir ve sizi de yanlış yönlendirir. Sonuç olarak mükemmel sonuca asla ulaşamayabilirsiniz.

Fakat bazen, her şeyi doğru yapmanıza rağmen kahvenizin tadında bir farklılık olduğunu hissedersiniz. Mesela, ham bir tat varsa bu, yetersiz ekstraksiyondan kaynaklanabilir. Ya da çok acı bir tadı varsa, bu da fazla ekstraksiyon sonucu ortaya çıkabilir. Kahve Pusulası tam olarak bunları tespit etmenizi ve bir sonraki kahvenizde bunların önüne geçmenizi sağlar.

En Son Yazılar
İyi Bilgi

Kahve Kalitesi Enstitüsü (CQI) Nedir?

CQI, kahvenin kalitesini ve onu üreten insanların yaşamlarını iyileştirmek için uluslararası alanda çalışan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Kahve Kalitesi Enstitüsü’nün kuruluşuna,…
İyi Bilgi

Kompostlanabilir Kahve Kapsülleri

2027 yılına kadar, küresel kahve kapsülü pazarının 51 milyar ABD dolarından fazla değere sahip olacağı tahmin ediliyor. Fakat bu şaşırtıcı büyüme aynı zamanda…
Tariflerİyi Bilgi

7 Farklı French Press Kullanım Yöntemi

French Press denince aklınıza ilk olarak kahve gelebilir. Çünkü bu ekipmanın popüler olmasının ilk nedeni, iyi bir kahve demleme aracı olmasıdır. Fakat…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.