fbpx
Ekipmanİyi Bilgi

Kahve Pusulası (Coffee Compass) Nedir?

Filtre kahveler, günümüzün en çok tüketilen kahve türleri arasında. Kahve Pusulası da, içtiğimiz filtre kahveyi geliştirmeyi kolay hale getiren, kullanımı oldukça basit bir araç.

Sürekli yeni tatlar, yeni yöntemler deniyor ve sizin için mükemmel olan kahveyi bulamıyorsanız, Kahve Pusulası sayesinde dengeli, pürüzsüz ve zengin bir kahve elde edebilmek için tam olarak neler yapabileceğinizi görebilirsiniz.

Denediğiniz öğütme ayarı, kahve-su oranı kullandığınız çekirdekler için ideal olabilir. Fakat yeni aldığınız çekirdeklerde işe yaramıyorsa, başvurmanız gereken yer burası.

Kahve Pusulası (Coffee Compass) Nedir?

Coffee Compass

Filtre kahve demlemek için tasarlanmış bir kılavuz aslında Kahve Pusulası. Manuel demlemelerde kahvenin tadını etkileyen değişkenleri kontrol etmenizi sağlıyor. Kahve Tadım Çarkı olarak da biliniyor.

Pusulanın her bir parçasında kahvenin tadına dair görüşler yazıyor. Aldığınız tadı burada bularak, merkeze, yani dengeli kahveye ulaşmak için ne yapmanız gerektiğine karar veriyorsunuz.

Kahve refraktometresi gibi pahalı cihazlara yatırım yapmadan, kolay ve basit bir şekilde kahve demleme aşamalarını geliştirmenize yarıyor.

Mesela ne kadar kahve kullanmanız gerektiğinden emin değilsiniz ve demleme yönteminize göre internette orijinal oranları arıyorsunuz.

Bu durumda karşınıza çıkan tarifler sizin elinizdeki çekirdeklerden farklı bir çekirdek kullanılarak yapılmış olacaktır. Kavurma profili farklı olduğunda aynı sonucu almak da mümkün olmaz.

O zaman Kahve Pusulası’nı kullanarak elinizdeki kahve ile sizin damak zevkinize ve demleme yönteminize göre bir oran oluşturabilirsiniz. Sadece kahvenizi demleyin ve tadın.

Her demlemede hangi noktaları geliştirmeniz gerektiğini Kahve Pusulası’ndan belirleyin ve denemeler yapın. Böylece hem yeni çekirdekler deneyebilir hem de kendi kahvenizi yapmanın zevkini yaşayabilirsiniz.

kahve pusulası

Kahve Pusulası her türlü filtre kahve hazırlama yöntemi için kaliteli bir şekilde uygulanabiliyor. Fakat espresso demlerken kullanılan yöntemler daha farklı olduğundan, bu kahve türü için tam anlamıyla mükemmel çalıştığı söylenemez.

Orijinal Kahve Pusulası fikri, 2017 yılında Barista Hustle tarafından geliştirildi ve yayınlandı. Coffee Compass Barista Hustle, o günden beri kahve severlerin arasında popüler hale geldi.

Ardından Barista Hustle Coffee Compass, etkileşimli bir telefon uygulaması olarak tekrar tasarlandı.

Hatta farklı olarak bir de Barista Hustle espresso compass isimli bir espresso pusulası da yayınlandı.

coffee compass

Kahve Tadım Çarkı, Kahve Pusulası Nasıl Kullanılır?

Oldukça basit bir kullanıma sahip Kahve Pusulası. Yalnızca manuel filtre kahve demlemelerinde kullanıldığını tekrar hatırlatalım.

  1. Kahveyi demleyin.
  2. Tadına bakın.
  3. Herhangi bir olumsuz tat alırsanız, bunu pusulada bulun ya da uygulamayı kullanıyorsanız bunu arama butonuna yazın (kahvenizin içindeki tatları ayırt etmek konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, Kahve Tadım Çarkı’na göz atın).
  4. Uygulama size, çarkın merkezine ulaşmak için ne yapmanız gerektiğini söyleyecek. Ya da pusulaya bakarak ne yapmanız gerektiğine karar verin.
  5. Bir sonraki bardağı hazırlarken pusulada gördüğünüz yönlendirmeleri izleyin.

Kahvenin tat pusulasının yanında yine Barista Hustle tarafından yayınlanan tam olarak ne yapmanız gerektiğini söyleyen bir sabit versiyon da yayınlandı.

kahve pusulası nedir

Daha Fazla Ekstraksiyon: Daha ince öğütün ya da demleme süresini uzatın.

Daha Az Ekstraksiyon: Daha kalın öğütün ya da demleme süresini kısaltın.

Daha Az Kahve: Kahve-su oranını düşürün. Suyu sabit tutarken kahve oranını azaltın ya da kahve oranını sabit tutarken su oranını artırın.

Daha Çok Kahve: Kahve-su oranını yükseltin. Suyu sabit tutarken kahve oranını artırın ya da kahve oranını sabit tutarken su oranını azaltın.

Fakat buradaki önerileri nasıl uyguladığınız aslında filtre kahve demleme yönteminizin ne olduğuna bağlı olarak değişir. Mesela French press kullanıyorsanız, ekstraksiyon süresini kolaylıkla kontrol edebilirsiniz.

Fakat V60 kullanıyorsanız, ekstraksiyon süresi üzerinde yeterince kontrol sağlayamazsınız. Bu nedenle öğütme derecesiniz değiştirmeniz gerekir.

Tüm bu kontrolleri ve denemeleri yaparken ölçüleri hassas bir şekilde belirleyin ve not edin. Böylece bir sonraki denemede neyi ne kadar değiştireceğinize karar verebilirsiniz.

Önemli bir not olarak; su sıcaklığını sabit tutmayı unutmayın. Su sıcaklığı ekstraksiyonu doğrudan etkileyen bir kriter olsa da, pusulayı kullanırken su sıcaklığını 94-96 derecede sabit tutun ve diğer değişkenlerle oynayarak tadı ayarlayın.

Not: Ekstraksiyon nedir, diye merak edenler buradaki yazımızı okuyabilirler.

Kahve Pusulası’nın Amacı

kahve tadım çarkı

Bu pusula, kahveniz için size uygun özütlemeyi ve sertliği bulmanıza yardımcı olmak için tasarlandı.

Fakat hatırlatalım ki bu uygulama, kaliteli ve iyi kavrulmuş kahve, kullandığınız demleme yönteminin adımlarını doğru takip ettiğiniz bir demleme işlemi kullandığınızı varsayarak hazırlandı.

Yani, kalitesiz bir kahve kullanıyorsanız, çekirdekleriniz yeterince kavrulmamışsa ya da çok kavrulmuşsa, kullandığınız kahve demleme ekipmanına uygun kuralları izlemediyseniz, Kahve Pusulası yanlış sonuç verir ve sizi de yanlış yönlendirir.

Sonuç olarak mükemmel sonuca asla ulaşamayabilirsiniz.

Fakat bazen, her şeyi doğru yapmanıza rağmen kahvenizin tadında bir farklılık olduğunu hissedersiniz.

Mesela, ham bir tat varsa bu, yetersiz ekstraksiyondan kaynaklanabilir. Ya da çok acı bir tadı varsa, bu da fazla ekstraksiyon sonucu ortaya çıkabilir.

Kahve Pusulası tam olarak bunları tespit etmenizi ve bir sonraki kahvenizde bunların önüne geçmenizi sağlar.

0 oylar, 0 ort
149
Kahve Ekstraksiyon (Özütleme) Nedir?

Kahve Terimleri Hakkında Ne Kadar Bilgilisiniz?

Kahve hakkındaki sektörel terimleri öğrenmek ister misiniz? Bu testle ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu ölçebilirsiniz!

1 / 10

Kolay sorularla başlayalım...

Kahve içindeki asit miktarı, kahvenin tadım değerini belirlerken en çok baz alınan özelliklerden biri nedir?

İnsan Neden Kahve İster

2 / 10

İşletmelerde kahve hazırlamaktan sorumlu olan personel, kahve profesyoneli.

barista

3 / 10

Cupping prosedüründe 85+ puan alan, yetiştiği coğrafya, bölge, türü, yüksekliği ve çiftliği benzeri bilgileri transparan bir şekilde belli olan kahveye ne denir?

SCA Puanı Nedir

4 / 10

Biraz da damak tadına hitap eden sorular soralım. Espresso Con Panna olarak bilinen kahve nasıl yapılır?

Espresso ve Filtre Kahve Farkı

5 / 10

Espresso'dan daha sert ve yoğun olan kahve hangisidir?

Ristretto Espresso ve Lungo Farkları Neler

6 / 10

3. Nesil kahve demleme ekipmanlarına geçiyoruz. Aradığımız kahve ekipmanı kum saati şeklinde. Ağzı kapalı değil ve kağıt filtre kullanarak kahve demleniyor. Hangisi?

Chemex Kahve Yapımı

7 / 10

Bir filtre kahve demleme ekipmanı daha soruyoruz. Bu seferki basınç kullanarak espresso benzeri kahve demlemeye yarıyor. Aynı zamanda pour-over demleme yöntemlerinden biri.

AeroPress İle Espresso Yapımı

8 / 10

Ekipmanlar hakkında son soru: Vakum basıncı sayesinde filtre kahve demlemeye yarayan bir araç hangisi?

Black Eye Nasıl Yapılır

9 / 10

Şimdi de kahve çekirdeklerinin işlenme serüvenine eşlik edelim. Dry Processing olarak da bilinen doğal işlem nasıl yapılır?

yeşil kahve çekirdeği saklama

10 / 10

Son soru: Decaf kahve nedir?

Türk Kahvesi Yapımında Hangi Çekirdek Kullanılır?

Puanınız

Ortalama puan şöyledir 71%

0%

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir