fbpx
Tariflerİyi Bilgi

7 Farklı French Press Kullanım Yöntemi

French Press denince aklınıza ilk olarak kahve gelebilir. Çünkü bu ekipmanın popüler olmasının ilk nedeni, iyi bir kahve demleme aracı olmasıdır.

Fakat kahve demlemenin yanında birbirinden farklı French Press kullanım yöntemi de bulunur.

Peki, French press ile neler yapılır? Bilinen geleneksel kahve için kullanımının yanında cold brew demlemeden bitki çayı demlemeye, süt köpürtmekten yağ filtrelemeye kadar birçok farklı alanda French Press kullanabilirsiniz.

Alternatif French Press Kullanım Yöntemi

French Press alternatif kullanımlar

1. Kahve demleyin.

Klasik bir French Press kullanım yöntemi kahve demleme. Drip demleme yöntemlerine ya da espresso kahveye alışkınsanız French Press ile demlediğiniz kahve size farklı bir lezzet sunabilir.

Öğütülmüş kahveyi French Press içerisine koyun ve üzerine sıcak suyu ekleyin. Demlemek bu kadar kolay! Daha iyi bir deneyim için French Press İle Kahve Demleme Püf Noktaları isimli yazımıza bakabilirsiniz.

2. Cold brew kahve yapın.

Alternatif bir French Press kullanım yöntemi de cold brew demleme. Kış aylarında bir fincan sıcak kahve ne kadar rahatlatıcıysa, bunun yaz aylarındaki karşılığı da soğuk demleme kahve.

Evde cold brew kahve demlemek ilk başta karmaşık gelebilir. Fakat ipuçlarını ve doğru malzeme oranlarını kullandığınızda yapmak oldukça basit gelecektir.

French Press’te cold brew kahve demlerken tek fark, soğuk su kullanmak değil. Kahvedeki ekstraksiyon işlemi sıcak su ile hızlandığından, soğuk su ile demleme yaptığınızda, demleme süresini daha fazla uzatmanız gerekiyor.

İkinci fark da, kahvenin öğütme derecesi. Cold brew için oldukça kaba bir öğütme derecesi kullanmak gerekiyor.

Önce kahve telvenizi ve suyunu French Press içerisine ekleyin. Tercihe göre değişebilse de, genel oranın 1/14 ila 1/18 arasında olması gerekir. Ortalama 12-24 saat arasında demlenmeye bırakılır.

French Press ile cold brew kahve demleme hakkında daha fazla bilgi almak için buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

3. Süt ya da krema köpürtün.

French Press Kullanım alanları

Süt köpürtmek için French press nasıl kullanılır? Sütlü kahvelerinizi daha göz alıcı ve lezzetli hale getirmek ister misiniz? O zaman kullanacağınız sütü French Press içerisinde köpürtmeyi deneyebilirsiniz.

Süt köpürtmek, pratik bir French Press kullanım yöntemi. İster krema, isterseniz süt, hangisini kullandığınız fark etmez.

Sıvıyı French Press içerisine koyun ve pistonu yerleştirin. Sıvıyı koyarken, kabaracağını da hesap ederek üzerinde bir miktar boşluk bırakın.

Sütü köpürtmek için pistonu hızlıca aşağı yukarı hareket ettirin. Filtreden birkaç kez geçen süt köpürmeye başlayacaktır. Hacmi iki katına çıkana kadar bu işlemi uygulayabilirsiniz.

Eğer iyi bir şekilde bu işlemi uygularsanız, daha koyu kıvamlı ve lezzetli, bol köpüklü bir süt elde edebilirsiniz.

Sütü ısıtırsanız, köpürme oranı daha fazla olur. Bu köpüğü kahvenize ekleyebilir ya da istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

4. Krem şanti çırpın.

Keklerde, pastalarda ya da meyve salatalarında kullandığınız krem şantiyi French Press ile yapabileceğinizi biliyor musunuz?

French Press’in içine krem şanti tozunu ve sütü koyun. Ardından aynı süt köpürtür gibi pistonu hareket ettirerek içeriğin karışmasını ve köpürmesini sağlayın. Bu işlem yaklaşık 4-5 dakika sürebilir.

Çok koyu bir krem şanti yapmak isterseniz, işlem biraz zorlaşabilir fakat yine de yapmak imkansız değil. Özellikle elektriğin ya da bir çırpıcının bulunmadığı durumlarda hayat kurtarıcı olabilir.

5. Bitki çayları demleyin.

French Press’in kahveden sonraki en yaygın kullanım alanlarından biri de bitki çayı yapımı. Çünkü çalışma prensibinden dolayı bitkiler ve sıcak su iyi bir şekilde temas edebiliyor.

Aynı zamanda sorunsuz bir şekilde de filtrelenebiliyor. Özellikle kış aylarında oldukça tercih ediliyor. Peki, French press bitki çayı nasıl yapılır?

French Press’te bitki çayı yapmak için istediğiniz kuru ya da yaş bitkileri ve meyveleri küçük parçalar halinde haznenin içine koyun.

Üzerine kaynayan suyu ilave edin ve demlenmesi içi 10 dk kadar bekleyin. Ardından pistonu bastırın ve filtreleme işlemi yapın.

Bitki çayınız hazır! Fincanınıza süzerek tüketebilirsiniz. Bu noktada, demlenmiş çayı bekletmemenizi öneriyoruz çünkü bekledikçe tadı daha da koyu olacak ve zamanla acılaşmaya başlayacaktır.

French Press İle Neler Yapılır

6. Tahıl yumuşatın.

Pirinç, nohut, fasulye, buğday, kinoa gibi tahılları yumuşatmak ve ziyan etmeden süzmek için French Press’i kullanabilirsiniz.

İstediğiniz tahılı içerisine koyun ve su ekleyin. Zamanı dolduğunda da filtreleyerek kullanın. Temiz, pratik ve hızlı!

7. Yağ filtreleyin ya da infüze edin.

French Press kullanım yöntemi çeşitleri arasında kullanılmış yağları filtrelemek de var. Özellikle kızartma yağlarını yemeklerinizde kullanmak için süzmek isterseniz, hızlı ve güvenli bir araç olabilir.

Farklı olarak, zeytinyağınızı bir defne yaprağı ya da kekik gibi bir bitki ile aromalandırmak isterseniz de bu ekipmanı kullanabilirsiniz. Zeytinyağını ve istediğiniz baharatları içerisine koyup, kullanacağınız zaman süzebilirsiniz.

Son söz olarak;

Birçok French Press kullanım yöntemini yukarıda listeledik. Belki farkında değilsiniz fakat mutfağınızdaki çok yönlü araçlardan biri.

Hayal gücünüzü de kullanarak yukarıdaki seçeneklerden çok daha fazlasını sadece bir French Press ile gerçekleştirebilirsiniz.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir