fbpx
İyi Bilgi

Filtre Kahve ile Granül Kahve Arasındaki 7 Fark

Filtre kahve ile granül kahve, dünya çapında en çok tüketilen içeceklerden biri.

Aynı zamanda antioksidanlarla dolu olduğu ve bilişsel işlevinizi artırmaya yardımcı olduğu için en sağlıklı içeceklerden biri. Sütsüz ve şekersiz içilirse kalorisi de çok düşük.

Dünyanın her yerinde çokça sevilse de hem hazır hem de filtre kahve için hayran kitleleri oldukça farklı.

Otantik kahve dükkanları filtre kahveyi övmeye devam ederken, hazır kahve severler, lüksü veya pratikliği kolay kolay terk edemiyor, bir fincan kahve almak için uzun ve pahalı denebilecek bir işe girişmek istemiyor.

Tüm bunların yanında iki kahve çeşidi arasındaki asıl farklara beraber bakalım.

Filtre Kahve

Filtre Kahve

Filtre kahve, taze kavrulmuş kahve çekirdekleri ile aşama aşama hazırlanır. Zaman, bilgi ve emek ister. Tüm süreç, birkaç dakika sürer ve bazı özel ekipmanlar gerektirir.

Bu malzemeler olmadan filtre kahve hazırlamak zordur. Bununla birlikte, tüm ekipmanlara sahip olsanız da filtre kahve demlemek, beceri ister ve öğrenirken iyi bir şekilde her adımı anlamanız gerekir.

Tüm süreç kendi içerisinde sadece pahalı değil, aynı zamanda uzun bir süreçtir.

Eğer sabah yeteri kadar vaktiniz varsa, bir French press, moka pot, chemex ya da espresso makinesi kullanarak çekirdeğinizi öğütmekten kahve makinesini temizlemeye kadar tüm görevleri üstlenip bir kahve demleyebilirsiniz.

Tüm bunların yanında konu tada geldiğinde, filtre kahve daha lezzetli ve hafif bir kahvedir. Daha kaliteli bir kahve ortaya çıkarır. Dolgun ve ince bir tada sahiptir. Kafein oranı yüksektir çünkü öğütme sırasında doğal yağlarını korur.

Granül Kahve

Granül Kahve

Hazır kahve ya da instant kahve olarak da bilinen granül kahve, kahve çekirdeklerinin öğütülerek önceden demlenmesi ve kurutma işleminden sonra geriye kalan kristallerdir.

Yani demlenmiş kahveden su uzaklaştırılır ve geriye kalan çözelti, su ile tekrar buluştuğunda kahveye dönüşür. Hızlı, pratik ve ekonomiktir.

Bunun yanında granül kahve hazırlamak için genelde Robusta çekirdekleri ya da kalitesiz Arabica çekirdekleri kullanılır. Bu nedenle tadı farklıdır. Aynı zamanda kafein oranı da daha düşüktür.

Filtre Kahve ile Granül Kahve Arasındaki Fark

Hazırlama – Ekipman

Filtre kahve ile granül kahve arasındaki ilk fark, hazırlanma yönteminden kaynaklanır.

Granül kahveyi hazırlamak için sadece sıcak su, instant kahve ve bir fincan yeterlidir. Yarım dakika içinde en iyi sonuç alınabilir ve her seferinde aynı tadı elde edebilirsiniz.

Fakat filtre kahve, demleme yöntemlerine göre çok sayıda ekipman gerektirebilir. Bir filtre (kağıt, metal ya da bez olabilir), öğütücü, hassas tartı, kaz boyunlu ısıtıcı vb. farklı ekipmanlar kullanılabilir.

Demleme sırasında her aşama dikkat, özen ve bilgi gerektirir. En iyi sonucu almak için birçok deneme yapmak gerekir. Her seferinde aynı tadı yakalamak çok zordur.

Kafein

Filtre kahve, granül kahveden daha fazla kafein oranına sahiptir. Çünkü granül kahvede hem kalitesiz çekirdekler kullanılır hem de işleme sırasında kafein azalır.

Fakat filtre kahve demlenmeden hemen önce öğütülür. Böylece tüm yağları ve asitleri fincana aktarılır. Bu da beraberinde daha çok kafeini getirir.

Filtre Kahve hazırlama

Tat

Filtre kahve ile granül kahve arasındaki bir diğer fark, tatlarıdır.

Granül kahve, filtre kahveden daha acı bir tada sahiptir. Bunun ilk nedeni kullanılan çekirdeklerin kalitesidir. İkinci neden de filtre kahvenin öğütüldükten sonra hemen kullanılmasıdır.

Yani kahve partiküllerinin tüm içeriği yerli yerinde kalır. Özellikle asitler ve aromaların varlığı acı tatların önüne geçer.

Zaman

Granül kahveyi hazırlamak, sıcak su ile birlikte sadece birkaç saniye sürer. Filtre kahve ise, kahve çekirdeklerini öğütmekten demleme süresini aşmaya, ardından ekipmanları temizlemeye kadar uzun bir süreci içerir. Kahvenizi elinize almanız 15 dakikayı bulabilir.

Bileşen

Filtre kahve ile granül kahve bileşenleri bakımından da birbirinden ayrılır.

Granül kahvede kullanılan ana malzeme, ana bileşen toz haline getirilen demlenmiş kahvedir. Fakat filtre kahvede asıl bileşen kavrulmuş ve öğütülmüş kahve çekirdekleridir.

Maliyet

Filtre kahve, hazır kahveden daha pahalıdır. Bunun nedeni, kullanılan ekipmanların fazla olmasıdır. Aynı zamanda granül kahve endüstriyel olarak üretildiği için daha ucuzdur.

Atıklar

Filtre kahve ile granül kahvenin ardında bıraktığı atıklar farklıdır.

Granül kahve bardakta kullanıldığında geriye hiçbir kalıntı bırakmaz. Fakat filtre kahveden geriye kahve tortuları kalır. Aynı zamanda filtre kahve yaparken kullanılan filtre kağıtları atık oluşturabilir.

Böyle bakıldığında filtre kahve tüketmek doğaya daha zararlı gibi görünse de, granül kahve de fabrikasyon üretimde bazı atıklar üretmektedir.

Granül Kahve hazırlama

Filtre Kahve Mi Granül Kahve Mi?

Filtre kahve ile granül kahve arasında bir seçim yapmak aslında yaşam tarzınıza bağlı. Eğer hızlı bir hayatınız varsa, kahve hazırlamaktan değil sadece tüketmekten hoşlanıyorsanız, zamanınız kısıtlı ise o zaman granül kahveler sizin için pratik olacaktır.

Fakat kahveyi içmeden önce hazırlama aşamalarından keyif alıyorsanız, demleme ekipmanlarına sahipseniz ve bunları kullanmaya vaktiniz varsa, kahveden sadece lezzet değil keyif almak istiyorsanız o zaman bir filtre kahve hazırlamak size daha uygun olacaktır.

Sonuç Olarak

Bir fincan kahve hazırlayabileceğiniz onlarca farklı yöntem var. Fakat ucuz ve erişilebilir kahve söz konusu olduğunda granül kahve ve filtre kahve ilk iki seçeneği oluşturuyor.

Her ikisinin de yapımı kolay, diğer kahve çeşitlerine göre uygun fiyatlı ve ulaşılabilir. Sadece yapım süreçleri ve içerikleri farklı.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir