fbpx
Türk Kahvesiİyi Bilgi

Türk Kahvesinde Kafein Var Mı?

Tükettiğimiz bazı yiyecek ve içeceklerin içerisinde kafein bulunduğunu biliyoruz. Bu bazen isteyerek tükettiğimiz bir şeyken, bazen de kafein alımını sınırlamak isteyebiliyoruz. Dolayısıyla tükettiğimiz gıdaların içerisindeki kafein miktarını da merak ediyoruz.

İçerisinde yüksek miktarda kafein bulunan gıdalardan biri kahve. Peki en sık tüketilen kahvelerden biri olan Türk kahvesinde kafein var mı? Türk kahvesinde çok kafein var mı? Bir fincan Türk kahvesinde ne kadar kafein var? Kafeinsiz Türk kahvesinde kafein var mı?

Gelin, bu soruları bu yazımızda beraber cevaplayalım. Ama öncesinde, kafeinin ne olduğuna, faydalarına ve zararlarına bakalım. Ardından Türk kahvesinin kafein oranına değinelim.

Kafein Nedir?

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Sabah yataktan çıkınca uyanmak için bir bardak kahve ya da çaya ihtiyaç duyduğunuz ya da gün içerisinde enerjinizi toplamak için bu içeceklere sarıldığınız olmuştur. İşte sizi bu içeceklere yönlendiren şey, içlerinde bulunan ve uyandırma etkisiyle bilinen kafein.

Kafein, dünyada en yaygın olarak kullanılan doğal uyarıcı. Uyku ve kaygı bozuklukları konusunda olumsuz etkileri sıklıkla konuşulsa da, ideal miktarda alındığında sağlık açısından birçok faydası vardır.

Yaygın olarak kahve, çay ve kakaoda bulunur. Bunun yanında bazı bitkilerin tohumlarında, kabuklu yemişlerde ve bitki yapraklarında bulunabilir. Beyni ve merkezi sinir sistemini uyararak çalışır, yorgunluğun giderilmesini ve uyanık kalmayı sağlar.

Günümüzde dünya nüfusunun %80’i, her gün kafeinli bir ürün tüketir. Bu oran Kuzey Amerika’da %90’a kadar çıkar.

Kafein, farklı organların işlevlerini etkileyen bileşiklere sahip olsa da, ana etkisi beyin üzerindedir. Beyni rahatlatan ve yorgun hissetmenize neden olan nörotransmitter bir madde olan adenosinin etkilerini bloke ederek çalışır.

Adenosin, gün içinde birikerek yorgun hissetmenize neden olur. Fakat kafein, bu reseptörlerin çalışmasını engeller ve yorgunluğu açığa çıkarmaz.

Bunun yanında beyin aktivitesini artıran hormonların salgılanmasını da sağlar. Böylece beyin uyarılır ve uyanık kalma, odaklanma sorunları ortadan kalkar.

Kafeinin faydaları arasında depresyonu engellemesi, ruh halini iyileştirmesi, mutluluk vermesi gibi etkileri de bulunur. Tüm bunların yanında diyabet, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı da koruma sağlar.

Doğal gıdalarda bulunabildiği gibi, soğuk algınlığı, alerji ilaçlarında ve ağrı kesicilerde de bulunabilir. Benzer şekilde kilo vermek için kullanılan gıda karışımlarında da yağ yakıcı özelliği nedeniyle bulunur.

Tüm bu etkilerinin yanında, kafeinin kahve bitkisinde bulunduğunu söyledik. Peki, Türk kahvesinin içinde kafein var mı?

türk kahvesinin içinde kafein var mı

Türk Kahvesinde Kafein Var Mı?

Kahvede kullanılan kahve çekirdeğinin türüne, menşeine, demleme tarzına göre kahve çeşitlerinin kafein oranları değişiklik gösterir. Fakat Türk kahvesi de dahil olmak üzere tüm kahveler kafein içerir.

Türk kahvesinde kafein var mı? Evet, decaf (kafeinsiz) kahve hariç tüm kahve çeşitlerinin içerisinde kafein vardır.

Türk Kahvesi Kafein Oranı, 1 Fincan Türk Kahvesinde Ne Kadar Kafein Var?

1 fincan Türk kahvesi kafein oranı 65 mg olarak kabul edilse de, 70-140 mg arasında değişir. Bu değişimin sebebi, kullanılan kahve çekirdeklerinin türü ve kavrulma derecesiyle ilgilidir.

Kahve ne kadar az kavrulursa, 1 fincan kahve kafein miktarı o kadar fazla olur. Kavruldukça, içerisindeki kafein de yanar ve miktarı azalır.

Türk kahvesi için genellikle orta kavrulmuş kahve çekirdekleri kullanılır. Fakat bazı markalar, farklı menşeili kahveleri karıştırdıkları için, bu kahvelerin ortak bir tada sahip olması için çekirdekleri koyu kavururlar. Dolayısıyla bunlarla yapılan 1 fincan türk kahvesi kafein miktarı daha az olur.

Bazı markalar da kahvede meyveli tatları ve asiditeyi daha çok ortaya çıkarmayı uygun bulur. Ya da bu kriterleri isteyenler için özel olarak hafif derecede kavurma yapar. Bunların kafein miktarı da daha yüksek olur.

Tüm bunların yanında, tarifler de bir fincan Türk kahvesinde kaç mg kafein var olduğunu etkileyebilir.

Türk Kahvesi Kafein Oranı

1 Tatlı Kaşığı Türk Kahvesi Kafein Oranı

Tepeleme olmayan 1 tatlı kaşığı Türk kahvesinde kafein oranı yaklaşık 65 mg’dır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu oran farklı kriterlere bağlı olarak değişiklik gösterir.

Kafeinsiz Türk Kahvesinde Kafein Var Mı?

Kafeinsiz Türk kahvesi, adında “kafeinsiz” geçse de %100 kafeinsiz değildir.

Normal kahvede bulunandan çok daha az kafein bulunur. Bir fincan kafeinsiz Türk kahvesindeki kafein oranı 3-7 mg arasındadır.

Kafeinsiz Türk kahvesi, kimyasal işlemlerle kafeinden arındırılmış kahve çekirdeklerinden elde edilir.

Bu kahveler görünüm olarak normal çekirdeklere bezer ve farklı olan sadece içerisindeki kafein oranıdır. Bunun dışında normal çekirdeğin barındırdığı tüm faydalı özelliklere de sahiptir.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
ÇekirdekTürk Kahvesi

Yemen Mocha Çekirdeği ve Türk Kahvesi

Yemen Mocha çekirdeği dünyaya yayılan ilk kahve türü, aynı zamanda kadim Türk kahvesinin tarihteki esas çekirdeği. Yani tarihi kayıtlara, reçetelerde Türk kahvesi…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir