Tariflerİyi Bilgi

Pistachio Latte (Antep Fıstıklı Latte) Nedir?

İsminden de anlaşılacağı üzere antep fıstıklı latte’nin neler içerdiği belli: Latte’nin antep fıstığıyla tatlandırılmış hali. Antep fıstığı şurupla eklenerek yapılır. Dünyanın her yerinde antep fıstığı Türkiye ve coğrafyasıyla birlikte anılıyor. 

Menülerde yeni yeni yer alan, baristaların deneysel araştırmalarından geçer not alıp kahveserverlerin beğenisini toplayan pistachio latte’ye yakından bakalım.

Pistachio (Antep Fıstıklı) Latte Tadı Nasıl?

Antep fıstığı latte’ye topraksı ve kavrulmuş-tatlı bir lezzet katıyor. Bu kavrulmuş tatlı haliyle zenginleştiriyor. Antep fıstığı, rengini veren bir yemiş olmadığı için latte’nin görüntüsü yeşile dönmüyor. Fakat lezzetini klasik latte’den kolayca ayırmanız mümkün. 

Antep Fıstıklı Latte

Pistachio (Anteo Fıstıklı) Latte Nasıl Ortaya Çıktı?

Pistachio Latte, Starbucks ile bilinen-tanınan bir içecek. Dünyada birçok ülkede Starbucks tarafından lansmanı yapıldı, tanındı. Starbucks bu içeceği ilk olarak 2021 kış menüsünde çıkardı. 

Daha önce ise Amerika’da Şikago’daki (Chicago) Starbuck Reserve’de deneysel olarak yapıldı. Sonra menüde yerini aldı. Starbucks fındıklı ürünlerinin çok beğenilmesinden sonra rotayı antep fıstığına da çevirdi. 

Starbucks içecek geliştirme ekibi İtalyan tatlılarında, dondurmalarında sık sık yer alan antep fıstığına bakarak ilham aldı. Özellikle Sicilya Avrupa ve Amerika’da antep fıstığının kalitesiyle ünlü. Tatlı-dondurma gibi ürünlerde bu bölgede daha sık karşımıza çıkıyor.

Antep Fıstığı Dünyaya Nasıl Yayıldı?

Antep fıstığının Türkiye-İran coğrafyasına dayanıyor. Sicilya’ya da İran’dan Romalılar zamanında getirtilmiş ve yetiştirilmeye başlanmış. Bugün İran dünyanın en büyük antep fıstığı üreticisi. İran’ı da Türkiye ve Suriye takip ediyor.

Bilinen kökeni milattan önce 7000’li yıllara kadar dayanıyor. Ortadoğu mutfağının en önemli tatlarından bir tanesi. O nedenle kahvelerde antep fıstığı bu coğrafyada hiç yabancılık çekilecek bir tat değil. Burada buzlu olarak ya da sıcak olarak servis edilir.

Antep fıstıklı latte’nin Amerika’da piyasaya sürülmesinden beş sene önce, Starbucks Ortadoğu, Afrika ve Avrupa’daki yerlerinde antep fıstığı şuruplu mocha piyasaya sürdü.

Menengiç Kahvesi ve Pistachio Latte

Aslında antep fıstığının bir kahve gibi servis edilmesi fikri ilk menengiç kahvesine dayanıyor. Temelinde kahve çekirdeğinden yapılmadığı için kahve diyemeyiz ama yapılışına, kokusuna ve tadına bakıldığında kahve çağrışımı yapıyor. 

Menengiç, fıstık ağacının bir alt türünden elde edilen bir bitki. İngilizce’de terebinth olarak geçiyor, bilimsel adı da Pistacia terebinthus.

Bir de kökeni Sicilya’ya dayanan kremalı fıstık likörü var. Yani antep fıstığını bir içecek aroması olarak kullanma fikri de yeni bir fikir değil.

Menengiç Kahvesi

Pistachio Latte (Antep Fıstıklı Latte) Nasıl Yapılır?

Antep Fıstıklı Latte’nin başlangıç yerinin Detroit’teki Dessert Oasis Coffee Roasters olduğu da düşünülüyor. İşletme yöneticisi Robert Becker bu fikrin kahvaltıdan sonra yediği bir fıstıklı dondurmadan geldiğini ve bu fikrin ilham verdiğini söylüyor. 

Prototip olarak hazırladıkları ilk antep fıstıklı latte’den sonra müşterilere bunu lanse etmek için bir parti vermişler. O gün bugündür talep gören bir kahve türü olmuş.

Sıcak Pistachio Latte iki ölçek espresso, fıstık ve sütle hazırlanan karışımdan oluşuyor. Buzlu versiyonu ise önce bardağa bu karışım ekleniyor, arkasından buz ve kahve geliyor. 

Özetle,

Piyasada yeni olmasına rağmen çok popüler olan pistachio latte Instagram’da ve diğer paylaşım sitelerinde en çok paylaşılan ürünlerden biri. Dünyadaki birçok işletmenin en çok servis edilen ürünleri arasında. Kahve ve antep fıstığı ikilisinin uyumunu insanların çoğu seviyor.

En Son Yazılar
KavurmaTarifler

11 Adımda Fırında Kahve Kavurmak

Kahvenizi en taze haliyle yudumlamak istiyorsanız, evde kendi kahvenizi kavurabilirsiniz. Fırında kahve kavurmak, sandığınız kadar zor ve imkansız olmayabilir! Nasıl yapacağınıza, adın…
İyi Bilgi

Kahve Kalitesi Enstitüsü (CQI) Nedir?

CQI, kahvenin kalitesini ve onu üreten insanların yaşamlarını iyileştirmek için uluslararası alanda çalışan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Kahve Kalitesi Enstitüsü’nün kuruluşuna,…
İyi Bilgi

Kompostlanabilir Kahve Kapsülleri

2027 yılına kadar, küresel kahve kapsülü pazarının 51 milyar ABD dolarından fazla değere sahip olacağı tahmin ediliyor. Fakat bu şaşırtıcı büyüme aynı zamanda…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.