fbpx
Tariflerİyi Bilgi

Pistachio Latte (Antep Fıstıklı Latte) Nedir?

İsminden de anlaşılacağı üzere antep fıstıklı latte’nin neler içerdiği belli: Latte’nin antep fıstığıyla tatlandırılmış hali.

Antep fıstığı şurupla eklenerek yapılır. Dünyanın her yerinde antep fıstığı Türkiye ve coğrafyasıyla birlikte anılıyor. 

Menülerde yeni yeni yer alan, baristaların deneysel araştırmalarından geçer not alıp kahveserverlerin beğenisini toplayan pistachio latte’ye yakından bakalım.

Pistachio (Antep Fıstıklı) Latte Tadı Nasıl?

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Pistachio nedir? Antep fıstığı latte’ye topraksı ve kavrulmuş-tatlı bir lezzet katıyor. Bu kavrulmuş tatlı haliyle zenginleştiriyor.

Antep fıstığı, rengini veren bir yemiş olmadığı için latte’nin görüntüsü yeşile dönmüyor. Fakat lezzetini klasik latte’den kolayca ayırmanız mümkün. 

Antep Fıstıklı Latte

Pistachio (Anteo Fıstıklı) Latte Nasıl Ortaya Çıktı?

Pistachio Latte, Starbucks ile bilinen-tanınan bir içecek. Dünyada birçok ülkede Starbucks tarafından lansmanı yapıldı, tanındı. Starbucks bu içeceği ilk olarak 2021 kış menüsünde çıkardı. 

Daha önce ise Amerika’da Şikago’daki (Chicago) Starbuck Reserve’de deneysel olarak yapıldı. Sonra menüde yerini aldı. Starbucks fındıklı ürünlerinin çok beğenilmesinden sonra rotayı antep fıstığına da çevirdi. 

Starbucks içecek geliştirme ekibi İtalyan tatlılarında, dondurmalarında sık sık yer alan antep fıstığına bakarak ilham aldı.

Özellikle Sicilya Avrupa ve Amerika’da antep fıstığının kalitesiyle ünlü. Tatlı-dondurma gibi ürünlerde bu bölgede daha sık karşımıza çıkıyor.

Antep Fıstığı Dünyaya Nasıl Yayıldı?

Antep fıstığının Türkiye-İran coğrafyasına dayanıyor. Sicilya’ya da İran’dan Romalılar zamanında getirtilmiş ve yetiştirilmeye başlanmış.

Bugün İran dünyanın en büyük antep fıstığı üreticisi. İran’ı da Türkiye ve Suriye takip ediyor.

Bilinen kökeni milattan önce 7000’li yıllara kadar dayanıyor. Ortadoğu mutfağının en önemli tatlarından bir tanesi.

O nedenle kahvelerde antep fıstığı bu coğrafyada hiç yabancılık çekilecek bir tat değil. Burada buzlu olarak ya da sıcak olarak servis edilir.

Antep fıstıklı latte’nin Amerika’da piyasaya sürülmesinden beş sene önce, Starbucks Ortadoğu, Afrika ve Avrupa’daki yerlerinde antep fıstığı şuruplu mocha piyasaya sürdü.

Menengiç Kahvesi ve Pistachio Latte

Aslında antep fıstığının bir kahve gibi servis edilmesi fikri ilk menengiç kahvesine dayanıyor. Temelinde kahve çekirdeğinden yapılmadığı için kahve diyemeyiz ama yapılışına, kokusuna ve tadına bakıldığında kahve çağrışımı yapıyor. 

Menengiç, fıstık ağacının bir alt türünden elde edilen bir bitki. İngilizce’de terebinth olarak geçiyor, bilimsel adı da Pistacia terebinthus.

Bir de kökeni Sicilya’ya dayanan kremalı fıstık likörü var. Yani antep fıstığını bir içecek aroması olarak kullanma fikri de yeni bir fikir değil.

Menengiç Kahvesi

Pistachio Latte (Antep Fıstıklı Latte) Nasıl Yapılır?

Antep Fıstıklı Latte’nin başlangıç yerinin Detroit’teki Dessert Oasis Coffee Roasters olduğu da düşünülüyor.

İşletme yöneticisi Robert Becker bu fikrin kahvaltıdan sonra yediği bir fıstıklı dondurmadan geldiğini ve bu fikrin ilham verdiğini söylüyor. 

Prototip olarak hazırladıkları ilk antep fıstıklı latte’den sonra müşterilere bunu lanse etmek için bir parti vermişler. O gün bugündür talep gören bir kahve türü olmuş.

Sıcak Pistachio Latte iki ölçek espresso, fıstık ve sütle hazırlanan karışımdan oluşuyor. Buzlu versiyonu ise önce bardağa bu karışım ekleniyor, arkasından buz ve kahve geliyor. 

Özetle,

Piyasada yeni olmasına rağmen çok popüler olan pistachio latte Instagram’da ve diğer paylaşım sitelerinde en çok paylaşılan ürünlerden biri.

Dünyadaki birçok işletmenin en çok servis edilen ürünleri arasında. Kahve ve antep fıstığı ikilisinin uyumunu insanların çoğu seviyor.

0 oylar, 0 ort
149
Kahve Ekstraksiyon (Özütleme) Nedir?

Kahve Terimleri Hakkında Ne Kadar Bilgilisiniz?

Kahve hakkındaki sektörel terimleri öğrenmek ister misiniz? Bu testle ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu ölçebilirsiniz!

1 / 10

Kolay sorularla başlayalım...

Kahve içindeki asit miktarı, kahvenin tadım değerini belirlerken en çok baz alınan özelliklerden biri nedir?

İnsan Neden Kahve İster

2 / 10

İşletmelerde kahve hazırlamaktan sorumlu olan personel, kahve profesyoneli.

barista

3 / 10

Cupping prosedüründe 85+ puan alan, yetiştiği coğrafya, bölge, türü, yüksekliği ve çiftliği benzeri bilgileri transparan bir şekilde belli olan kahveye ne denir?

SCA Puanı Nedir

4 / 10

Biraz da damak tadına hitap eden sorular soralım. Espresso Con Panna olarak bilinen kahve nasıl yapılır?

Espresso ve Filtre Kahve Farkı

5 / 10

Espresso'dan daha sert ve yoğun olan kahve hangisidir?

Ristretto Espresso ve Lungo Farkları Neler

6 / 10

3. Nesil kahve demleme ekipmanlarına geçiyoruz. Aradığımız kahve ekipmanı kum saati şeklinde. Ağzı kapalı değil ve kağıt filtre kullanarak kahve demleniyor. Hangisi?

Chemex Kahve Yapımı

7 / 10

Bir filtre kahve demleme ekipmanı daha soruyoruz. Bu seferki basınç kullanarak espresso benzeri kahve demlemeye yarıyor. Aynı zamanda pour-over demleme yöntemlerinden biri.

AeroPress İle Espresso Yapımı

8 / 10

Ekipmanlar hakkında son soru: Vakum basıncı sayesinde filtre kahve demlemeye yarayan bir araç hangisi?

Black Eye Nasıl Yapılır

9 / 10

Şimdi de kahve çekirdeklerinin işlenme serüvenine eşlik edelim. Dry Processing olarak da bilinen doğal işlem nasıl yapılır?

yeşil kahve çekirdeği saklama

10 / 10

Son soru: Decaf kahve nedir?

Türk Kahvesi Yapımında Hangi Çekirdek Kullanılır?

Puanınız

Ortalama puan şöyledir 71%

0%

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir