fbpx
Tariflerİyi Bilgi

Matcha Latte Nedir? 3 Adımda Nasıl Yapılır?

Matcha Latte’yi ilk olarak birkaç sene önce kafe menülerinde görmeye başlamıştık. Sonrasında ise git gide ünlü olmaya başladı. Görünüşü, yeşil rengi, topraksı ve hafif acı tonuyla diğer kahvelerden, özellikle espresso bazlı kahve çeşitlerinden ayrılıyor.

Matcha bitkisinin tarihte bin yıldan daha eski süredir tüketildiği biliniyor. Bu bitkinin aynı zamanda sağlığa da faydalı yanları var. Matcha Latte nedir, nasıl yapılır birlikte bakalım.

Matcha (Maça) Nedir?

Matcha Nedir

Matcha nedir? Matcha, (Maça) Japon çay seremonilerinin tipik bir bitkisi. Yeşil renkli bir çay tozu. Bu bakımdan Matcha Latte tam olarak kahve kategorisine de girmiyor.

Yeşil çayın farklı koşullarda yetiştirilmiş bir versiyonu. Yeşil çaydan çok daha yeşil bir renge sahip ve 8 kat daha fazla kafein içeriyor.

Matcha Japon tatlılarında, dondurma ve pastalarda kullanıldığı gibi yemeklere de katılıyor. Son zamanlarda hazır çikolata ve dondurmalarda da karşınıza çıkmış olabilir.

Matcha (Maça) çayının toz hali de ”Maçça” olarak adlandırılıyor.

Matcha Latte Nasıl Yapılır? Matcha Nasıl Yapılır?

Matcha Latte, Matcha tozu, su ve sütle yapılan bir içecek. Matcha tozu şekersizse bu içeceği bal ve şurupla tatlandırabilirsiniz. Ne miktarda süt kullanacağınız ise kullanılan sütün türüne göre değişiyor.

Bir kişilik Matcha Latte için,

  • 15 gr. içme suyu (90 derece sıcaklıkta ısıtılmış)
  • 5 gr. matcha tozu
  • 250 gr. süt (veya soya sütü)
  • İsteğe göre bal ya da tatlandırıcı
  • Çırpma teli

İlk olarak Matcha tozu su ile karıştırılır. Bu karışım Matcha tozunun topakları suyla tamamen iç içe gelene kadar çırpılır. Sonrasında ise bu karışımın üstüne buharda pişirilmiş süt eklenir. Aynı Latte’de olduğu gibi süt köpürtülür ve isteğe göre Latte art ile servis edilebilir.

Latte’den farkı espresso yerine yoğun kıvamlı bir matcha kullanılmasıdır.

Matcha Latte Tarifi:

  1. Matcha, kaynar su ve tatlandırıcınızı bir sürahide karıştırın. Sonrasında fincanınıza alın.
  2. Sütü Latte kıvamında buharlaşana kadar ısıtın.
  3. Sütü köpürtmek için çırpma teli kullanın. Sütü doğrudan fincanınıza, matcha’nın üzerine dökün. Afiyet olsun!

Matcha Latte nedir

Matcha Latte İçindekiler

Matcha Latte’nin içerisinse genellikle matcha tozu, su, süt ve tatlandırıcılar bulunuyor. Bazen hayvansal sütler bazen de bitkisel sütler kullanılabiliyor. Tatlandırıcılar ise tercihe göre ekleniyor.

Matcha Latte Çeşitleri

Bazı varyasyonlarda Matcha Latte soğuk sütle, buz üzerinde veya şekerli çırpılmış krema ile servis ediliyor.

Bir ipucu: Matcha tozunu bir çubukla karıştırdığınızda hala topaklar kalabilir. Bunun yerine Matcha’yı buharda pişirerek pürüzsüz hale getirebilirsiniz.

İyi bir Matcha Latte İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Matcha Nasıl Saklanır?

Matcha kahvenin taze olması, ısıya, havaya ve güneşe maruz kalmasını engellemek için en iyi yöntem şeffaf olmayan bir teneke kutu-kavanozun içinde muhafaza etmek.

Taze matcha nasıl anlaşılır?

Matcha’nın yaprakları kahverengiye dönmüşse Matcha artık bayatlıyor demektir. İçilmez denemez ama yine de taze Matcha’nın lezzetini vermez.

Matcha Latte Çeşitleri

Matcha Latte Faydalı mı?

Matcha latte sağlıklı mı? Araştırmalar, matcha’nın antioksidan oranlarının yüksek olduğunu gösteriyor. Bu da, çeşitli hastalıkların önüne geçmede yardımcı olur.

Matcha’nın Faydaları, Matcha Latte Ne İşe Yarar?

Matcha yüksek antioksidan değerlerine sahiptir. Bu açıdan kalp hastalıklarını, diyabeti önler, kansere karşı vücuda yardımcı olur. Özellikle de bu yönüyle dünya pazarında öne çıkmaya başladı.

Diğer yandan kafelere gittiğinizde Matcha Latte isterseniz dikkat etmeniz gereken bir detay var: Şeker oranı yüksek Matcha bazlı içecekler sağlık açısından beklentilerinize karşılık veremeyebilir.

Matcha Latte Nasıl Yapılır

Matcha Çeşitleri

Derecelerine göre değişen üç çeşit Matcha türü var: Ceremonial, premium ve culinary Matcha. Bunların hiçbiri diğerinden daha kaliteli denemez. Sadece kullanım yerleri, yoğunlukları ve fiyatları farklı.

Ceremonial Matcha her zaman taşla öğütülür bu nedenle en pahalı Matcha çeşidi. Elle öğütme işçiliği nedeniyle daha pahalıdır. Yoğun bir tadı vardır. En olgun Matcha yaprakları kullanılarak yapılır.

Premium Matcha ceremonial Matcha kadar yoğun veya acı bir tada sahip değil. Kısmen daha ucuzdur. Daha genç Matcha yapraklarıyla yapılır.

Bir de üçüncü derece, culinary Matcha var. Çok yoğun ve acı bir tada sahip. Yemeklerde kullanılıyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Matcha’nın Yeşil Çay’dan Farkı Ne?

Matcha ve yeşil çay: Aslında ikisi de “Camellia sinensis” bitkisi. Yani teknik olarak ikisi de yeşil çay.

Matcha Nasıl Yetiştiriliyor?

Farkı ise Matcha için kullanılan yeşil çay işlenmeden önce bir ay boyunca gölgede yetiştiriliyor. Bu sayede yapraktaki klorofil seviyesi artıyor. Daha yeşil bir renk veriyor. Hasat edildikten sonra ise yapraklar saplarından ve damarlarından ayrılarak kadife dokulu bir toz halinde incecik öğütülüyor.

Matcha ve Yeşil Çay Kafein Oranı

Diğer yandan yeşil çaya göre daha yoğun. Kafein oranı yeşil çaydan çok daha yüksek. Kıyaslamak gerekirse 4 çay kaşığı Matcha ile yapılan Matcha 280 mg. kafein içerirken, aynı miktardaki yeşil çay sadece 35 mg. kafein içeriyor. Bu nedenle Matcha tozu daha az miktarda kullanılıyor.

Matcha Latte Zayıflatır Mı?

Matcha, yağ yakımını artıran, metabolizmayı hızlandıran bir içecek. Süt ise, tokluk hissi veren bir gıda. Dolayısıyla şekersiz ve tatlandırıcısız matcha lattenin direkt zayıflatma etkisi olmasa da, kilo kaybında yardımcı bir içecek olduğu söylenebilir.

Özetle,

Matcha trendi çikolata, dondurma, pasta ve yemeklerde olduğu gibi varlığını Matcha Latte’de de gösterdi. Önümüzdeki yıllarda da bu trendin Amerika, Avrupa ve Asya ülkelerinde artacağı ön görülüyor. (Zion Market Research Raporuna göre)

Genel olarak kullanım alanlarını düşündüğümüzde başlangıçta Matcha yoğun ve acı gelebilir, bu durumda süt veya şeker ekleyerek hafifletebilirsiniz.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir