fbpx
İyi Bilgi

Kahve Kalitesi Enstitüsü (CQI) Nedir?

CQI, kahvenin kalitesini ve onu üreten insanların yaşamlarını iyileştirmek için uluslararası alanda çalışan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Kahve Kalitesi Enstitüsü’nün kuruluşuna, yürüttüğü faaliyetlere ve sunduğu eğitimlere beraber bakalım.

Kahve Kalitesi Enstitüsü (CQI – Coffee Quality Institute) Nedir?

Kahve, dünyada en çok ticareti yapılan tarım ürünlerinden biri ve 125 milyondan fazla insanın geçimi kahve üretimine bağlı.

Bu insanların çoğu, aileleri için yeterli gelir elde etmek için mücadele eden küçük ve orta ölçekli kahve çiftçileri olduğu için endüstrileri büyük bir zorlukla karşı karşıya.

Coffee Quality Institute

Kahve Kalitesi Enstitüsü, 1996 yılında kurulan, kahvenin kalitesini ve onu üreten insanların yaşamlarını iyileştirmek için uluslararası alanda çalışan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Özel Kahve Birliği’ne (Specialty Coffee Association) bağlı bir alt kuruluştur.

CQI nedir? CQI, yüksek kaliteli kahve üretiminin değerini, hacmini ve sürdürülebilirliğini artırmak için kahve üreticilerine ve tedarik zincirindeki diğer bireylere eğitim ve teknik yardım sağlar.

Ayrıca daha yüksek çiftçi gelirleri sağlayan, kaliteli üretime odaklanmayı teşvik eden sistemleri ve altyapıyı oluşturarak kahve üreten ülkelerde kurumsal kapasite oluşturmaya çalışır.

Kahve Kalitesi Enstitüsü, kaliteye odaklanarak üreticilerin sorunlarını çözmeye çalışır. Kalitenin, fiyatı etkileyen en önemli değişken olduğunu ve dolayısıyla kahve fiyatlarının aslında bir geçim kaynağı olduğunu savunur.

CQI sayesinde istikrarlı kahve toplulukları, endüstri için sürdürülebilir kaliteli bir kahve tedarikçisine dönüşür.

Çok insani bir gündemleri olsa da, CQI çözümleri ekonomik olarak yönlendirilir ve sürdürülebilirliğe yenilikçi, son derece verimli bir yaklaşım sunar.

Çabalarının temelinde, kahve üreticilerine dünya pazarında rekabet edebilmeleri için ihtiyaç duydukları araçları sağlayan eğitim ve öğretime bağlılık vardır.

Kahve Kalitesi Enstitüsü nedir

Çiftçilerin kalite çabalarının karşılığını alabilmeleri için mevcut ticaret uygulamalarını geliştiren ve şeffaflığı artıran bir pazar platformu oluştur.

Çalışmaları sayesinde:

  • Toplulukları teşvik edebilir,
  • Geçim kaynaklarının iyileştirilmesini ve geliştirilmesini sağlayabilir,
  • Daha fazla kahve entegrasyonu fırsatı oluşturabilir,
  • Evrensel bir kahve kalitesi dilini paylaşabilir,
  • Bilgiyi ve gücü üreticilerin eline verebilirsiniz.

Kahve Kalitesi Enstitüsü bugüne kadar Orta ve Güney Amerika, Doğu Afrika, Endonezya ve Asya’da çok sayıda kahve programı üzerinde çalıştı ve tedarik zinciri boyunca kullanılan ortak bir kalite dili oluştururken 500’den fazla eğitim görevini tamamladı.

Enstitü, her an sahada, üreticilere kahveyi daha verimli bir şekilde nasıl işleyeceklerini öğretir, yetenekli eğitmenler aracılığıyla Q Grader kursu verir ve ileri görüşlü değişimi aşılamak için ulusal kahve dernekleri ile çalışır.

Kahve Kalitesi Enstitüsü’nün etkisi mükemmel ve uzun sürelidir. Eğer yüksek kaliteli bir fincan kahve içtiyseniz, bunda CQI’nin bir noktada tedarik zincirine dokunmuş olması, daha fazla değer, ortak bir dil ve hepsinin bildiği ve sevdiği metaya daha derin bir saygı duymasının etkisi vardır.

Kahve Kalitesi Enstitüsü Ne Yapar?

CQI, kahve endüstrisinde ortak bir dil oluşturur. Kahve zincirinin her basamağında bilgi paylaşımında bulunur. Küresel anlamda kaliteyi ve toplu kalkınmayı amaçlar.

Kahve Kalitesi Enstitüsü Ne Yapar

Birçok kahve üreticisi, kahveyi bir geçim kaynağı olarak üretir fakat ürettiği ürünün kalitesinden habersiz olabilir. Bunu geliştirmek için ne yapması gerektiğini bilemeyebilir.

Aynı zamanda pazar erişimi de kısıtlı olabilir. Tüm bunlar nedeniyle, gerçekten iyi bir kazanç sağlayabilecekken, bundan mahrum kalabilir.

Bu noktada Kahve Kalitesi Enstitüsü, üreticileri bilgilendirir. Onların daha mantıklı ve bilinçli karar vermelerine öncü olur. Yüksek kaliteli ürün ürettiklerinde onları ödüllendirir. Tedarik zincirlerini daha güvenli ve sağlıklı hale getirmeye çalışır.

Sadece üreticiyi değil, satıcıyı da bilgilendirerek bilinçli bir pazar alanı oluşturmaya çalışır.

Genel olarak CQI şunları yapar;

  • Kahve yetiştirilmesi ve hasat edilmesi hakkında üreticiyi bilgilendirir.
  • Depolama, taşıma ve satın alma kararlarıyla kahvenin kalitesini etkileyebilen ihracat-ithalat yapan kişileri bilgilendirir. Böylece kaliteyi artırmayı sağlar.
  • Son müşteriyi de bilgilendirerek, kaliteli kahvenin hak ettiği değer karşılığını almasını sağlar.

Yani Kahve Kalitesi Enstitüsü, kahve zincirinin her halkasında etkili ve gereklidir. Kahve konusunda etkilenen her aşamayı ve kişiyi bu alanda iyileştirmeyi amaç edinir.

Kahve Kalitesi Enstitüsü Programları

Q Programı

Kahve Kalitesi Enstitüsü, kahve endüstrisi personelini eğitmek ve sertifikalandırmak; araştırmayı koordine etmek; kahve endüstrisi için ürün ve hizmetler geliştirmek, test etmek ve sertifikalandırmak üzerine programlar verir.

Programların detaylarını buradaki linkte bulabilirsiniz.

Q Grader Programı

CQI, 26 yıldır kahve ticaretinde kalite standartlarını belirleyen Amerika Özel Kahve Birliği (SCAA) tarafından tanımlanan özel kahve standartlarını güçlendirmek ve sürdürmek için Q Grader Kahve Sistemi’ni geliştirdi.

Q Programı kaliteli kahveleri tanımlar ve güvenilir ve doğrulanabilir bir sistem aracılığıyla pazara sunar. Hem Arabica hem de Robusta çekirdekleri için kullanılabilen bu sistem, uluslararası alanda tanınmakta ve SCAA standartlarını destekleyen birincil araç olarak kullanılmaktadır.

Kahve için ortak bir standart ve evrensel olarak paylaşılan bir dil oluşturur.

Bu sistem, kahvenin uluslararası bir dilde kalite standartlarını belirlemeye yarar ve SCA Tadım Puanı olarak da isimlendirilir. Bu işi yapanlara da Q Grader denir. Bu bireyler kahveleri sınıflandırmak üzere sertifikalandırılır ve ihracat/ithalat düzeyinde onay verebilirler.

SCA Tadım Puanı ya da Q Sertifika İşareti, tüketiciye kaliteli bir ürün sunulmasını sağlar. Endüstriyi de buna göre şekillendirir.

Q Grader Programı

Q İşleme Programı (Q Processing)

Q İşleme Programı, işlemeyi fincandaki lezzet ve kaliteye bağlarken, bu faktörleri kasıtlı olarak etkileme becerilerini öğretir.

Kahve Kolordu (Coffee Corps)

Coffee Corps olarak bilinen bir ortaklık sistemi aslında. Sektördeki uzmanları teknik yardım arayan çiftçiler ve dernekler ile eşleştiren benzersiz bir özel-kamu çalışma sistemi.

Bu kişiler, üreticilerin üretim yöntemlerini, kalite kontrol süreçlerini veya pazarlamalarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için kendi zamanlarını gönüllü olarak verirler.

Kahve Sektöründe Kadınlar

2005 yılında başlatılan Kahve Sektöründe Kadınlar Liderlik Programı, başlangıçta kahve endüstrisinin farklı sektörlerinden kadınları bir araya getirmek için bir yıllık bir girişim olarak geliştirildi. 

Bu program, sektördeki kadınların çeşitli yeteneklerini geliştirmek, liderlik ve teknik becerilerini güçlendirmek, böylece kendi ülkelerinde daha güçlü ve daha etkili liderler olabilmeleri ve küresel kahve topluluğunda daha geniş liderlik rolleri üstlenebilmeleri için tasarlandı.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir