fbpx
Türk Kahvesiİyi Bilgi

İyi Bir Türk Kahvesi Nasıl Anlaşılır?

Türk kahvesinin taze olduğu nasıl anlaşılır? Kahve alırken nelere dikkat edilmelidir? Kaliteli ve iyi bir Türk kahvesi nasıl anlaşılır? Soruların cevaplarını bu yazımızda verdik. Keyifli okumalar.

Türk Kahvesi

Türk Kahvesi

Türk kahvesi, Türk kültür ve geleneğinde yeri oldukça geniş olan bir içecek. Kız isteme törenlerinde, bayramlarda, özel günlerde, misafir ağırlarken sunulan, içimine, tarifine, telvesine bile binbir anlam yüklenen bir kahve türü.

Osmanlı zamanından günümüze gelene kadar türlü türlü olaylara konu olan bu içecek, zaman zaman yasaklanmış, çoğu zaman da severek tüketilmiş.

Bugün, Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış olan bu içecek, yöreye özgü dönüşümler geçirmiş, gittiği yerde yeni isimler almış ve yeni aromalarla lezzetlenmiş durumda. Hatta o kadar yaygınlaştı ki, artık UNESCO tarafından tescillenmiş bir dünya mirası.

Türk kahvesi bu kadar önemli kültürel bir öge iken, kullanılan kahvenin gerçekten kaliteli ve iyi olduğu konusunda emin olmak da önemli bir adım haline geliyor. Öyleyse, iyi bir Türk kahvesi nasıl anlaşılır, çekirdekten fincandaki durumuna kadar birlikte bakalım.

İyi Bir Türk Kahvesi Nasıl Anlaşılır?

İyi Bir Türk Kahvesi Nasıl Anlaşılır

  • Türk kahvesi için kullanılan çekirdekler, %100 Arabica çekirdekleri olmalıdır. Robusta çekirdekleri içeren harmanlar, Türk kahvesi için uygun değildir.
  • Türk kahvesi için genellikle Rio Minas türü çekirdekler kullanılır. Bu çekirdek türü ise kahve paketlerinin üstünde G tipi şeklinde belirtilir.
  • Kahve satın alırken nelere dikkat edilmeli? Taze çekilmiş kahve, her zaman taze kahve anlamına gelmez. Kahve, kavrulduktan sonra en fazla 1 ay içerisinde tüketilmelidir. Bu süre sonunda tüketilen kahve, yeni öğütülmüş olsa da, artık bayatlamıştır ve kalitesini yitirmiştir.
  • Kahve çekirdeğinin taze kavrulmuş olması kadar, kavrulma derecesi de önemlidir. Kavrulma derecesi arttıkça, kahvenin aromaları ortaya çıkarken kafein oranı düşer. Türk kahvesi çekirdeği nasıl kavrulur öğrenmek için ilgili yazımıza bakabilirsiniz.
  • İyi bir Türk kahvesi nasıl anlaşılır, bunun yöntemlerinden biri de aldığınız kahveyi küçük bir deneme yaparak görmektir. Bunun için, su dolu bir bardağın üzerine bir kaşık Türk kahvesi koyun. Kahveniz taze ise, kahve suyun üstünde kalır ve suya çok az renk verir. Kahveniz bayatsa, tozlar dibe çöker ve suyun rengi ciddi derecede değişir.
  • Türk kahvesinin iyi olduğunu kokusundan da anlaşılabilir. Taze kahve, buram buram kokar ve çok uzaktan da kokusu duyulabilir.

İyi Bir Türk Kahvesi Nasıl Anlaşılır

  • İyi bir Türk kahvesi nasıl anlaşılır yöntemlerinden biri de, kahveyi gözle incelemektir. Kahve partiküllerini elinize aldığınızda, birbirine yapışmayan, dağılan bir dokusu varsa, kahve tazedir. Tam tersi, partiküller birbirine yapışıyorsa, dağılmıyorsa, bayat kahveye işarettir.
  • Çekirdeklerin yanında, pişirilen kahvenin iyi olup olmadığı ilk olarak köpüğüne bakılarak anlaşılır. Taze ve kaliteli kahve, güzel bir köpüklenme yapar. Bu köpükler yoğun kıvamlıdır.
  • İkinci olarak iyi kahve piştiğinde her tarafa kokusunu yayar. Bu koku, iştah açıcı derecede güzeldir.
  • Kahvenin kaliteli olduğunu nasıl anlarız? En belirgin yöntem tatmaktır. İyi bir kahveyi içerken yanında hiçbir yiyecek tüketmeden de tatlı ve lezzetli bir kahve içebilirsiniz. Kahvenin tadı yoğundur fakat acı değildir. İçtiğinizde, su tadı almazsınız.

Türk Kahvesi Rengi Nasıl Olmalı?

Türk Kahvesi Rengi Nasıl Olmalı

İyi bir Türk kahvesi nasıl olmalı diye sorarken, gözle görülebilir kriterlerden biri de rengi. Türk kahvesi için kesin olarak bir renk belirlemek aslında biraz zor çünkü kahvenin kavrulma derecesine göre rengi değişir.

Hafif kavrulmuş kahveler daha açık renkli olurken, daha fazla kavrulmuş olanlar daha koyu renki görünecektir. Bu aşamada damak zevkiniz devreye girer.

Eğer, hafif kavrulmuş, daha meyvemsi lezzetleri olan, asiditesi yüksek Türk kahvesi seviyorsanız, açık kahverengi görünen çekirdekleri tercih etmelisiniz.

Benzer şekilde koyu kavrulan, daha aromalı, bitter lezzetleri barındıran bir kahve seviyorsanız, daha koyu kahverengi ve parlak çekirdekleri seçmelisiniz.

Her durumda da aldığınız çekirdeğin rengi soluk durmamalı, aksine canlı olmalıdır.

Bunun yanında pişen kahvenin rengi de güzel, tatlı bir kahverengi olmalıdır.

Bozuk Türk Kahvesi Nasıl Anlaşılır?

Bozuk Türk Kahvesi Nasıl Anlaşılır

Tüm kahve türlerinin 4 büyük düşmanı vardır: ısı, ışık, nem ve oksijen. Bu dördünden herhangi birine maruz kalması bile, kahvenin bozulması için yeterlidir.

Bozuk Türk kahvesini anlamak için, gözle ve dokunarak kontrol yapabilirsiniz. Gördüğünüz kahve, birbirine yapışık halde görünüyorsa, bayatlamıştır. İkinci olarak, bayatlayan kahve, kokusunu da yitirir. Tadı her zamankinden daha ekşi olur.

Aynı zamanda bozulan kahve içinde beyaz lekeler görülebilir. Küflenmeler ya da kümeler halinde sertleşmiş, katılaşmış partiküller oluşabilir.

Kahve çekirdeğini nasıl saklayacağınızı öğrenmek için buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

Türk Kahvesi Kurtlanır Mı? Türk Kahvesi Böceklenir Mi?

Türk Kahvesi Kurtlanır Mı

Evet, kahve bir bitki olduğundan, bayatladığında kurtlanması ve böceklenmesi mümkündür. Tabi ki bu hemen olmaz. Bunun gerçekleşmesi için kahvenin bayatlaması ve çok uzun bir süre nemli ve sıcak ortamda kalmış olması gerekir.

0 oylar, 0 ort
285
Türk Kahvesinin Yanına Ne Gider

Türk Kahvesi Kültürü Testi

Türk kahvesi kültürüne ne kadar hakimsiniz? Türk kahvesi'nin geleneğimizdeki yeri, faydaları, yapımı gibi konularda bilginizi test etmeye hazır mısınız? Haydi başlayalım.

1 / 10

Kolay başlayalım... Türk kahvesi nasıl pişirilir?

Aç Karna Türk Kahvesi İçmek

2 / 10

Kız isteme merasimi sırasında gelin adayı kızın tuzlu kahve yapması ne anlama gelir?

Cezvede Bol Köpüklü Türk Kahvesi

3 / 10

Evinize misafir geldi. Siz de bol köpüklü bir Türk kahvesi yaptınız ve yanında da bir bardak su ile ikram ettiniz. Misafiriniz de ilk önce suyu içti. Bu ne anlama gelir?

Cezvede Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

4 / 10

UNESCO'nun, Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği'ni Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne eklediğini biliyor musunuz? Peki hangi yıl?

5 / 10

Biraz da tarih... Osmanlı zamanında kız isteme merasimlerinde, kızın bu evliliği istediğini erkek tarafına göstermek için yaptığı kahve hangisidir?

Aç Karnına Türk Kahvesi İçmenin Faydaları ve Zararları

6 / 10

Acı kahve denilince aklınıza ilk hangi Türk kahvesi geliyor? Bakır imbiklerde uzun uzun demleniyor ve kulpsuz fincanlarda ikram ediliyor.

Tarçınlı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

7 / 10

Fincan zarfını duydunuz mu? Peki sizce ne işe yarar?

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır Püf Noktaları

8 / 10

Türk Kahve töreni dedik, bu tören bir statü sembolüydü ve özellikle sarayda devlet büyükleriyle misafirlere sunuluyordu. Bu tören esnasında kullanılan sitil kahve takımı nedir?

Aromalı Türk Kahvesi Çeşitleri

9 / 10

Osmanlı Kahve Töreni olarak da bilinen Türk Kahve Töreni, Osmanlı zamanında yapılan, bugün ise neredeyse unutulmuş bir gelenek. Aşağıdakilerden hangisi bu törende kullanılan malzemelerden değildir?

Aç Karnına Türk Kahvesi İçmenin Faydaları ve Zararları

10 / 10

Türk kahvesini içmeyi seviyoruz, peki faydalarını? Hangisi Türk kahvesinin özelliklerinden biri değil?

Aç Karna Türk Kahvesi İçmek Faydalı Mı Zararlı Mı?

Puanınız

Ortalama puan şöyledir 52%

0%

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
ÇekirdekTürk Kahvesi

Yemen Mocha Çekirdeği ve Türk Kahvesi

Yemen Mocha çekirdeği dünyaya yayılan ilk kahve türü, aynı zamanda kadim Türk kahvesinin tarihteki esas çekirdeği. Yani tarihi kayıtlara, reçetelerde Türk kahvesi…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir