Tarifler

Galao Kahvesi Nedir? 

Portekiz kahvesi olarak da bilinen Galao kahvesi, aslında espresso bazlı kahve çeşitlerinden biridir. Dörtte biri espresso kahve, dörtte üçü köpürtülmüş süt ilave edilerek yapılır ve geleneksel olarak kahvaltılarda servis edilir.

Galao Kahvesi Nedir?

Galao Kahvesi Nedir

Galao, Portekiz’de kahvaltı saatinde servis edilen popüler bir sıcak kahvedir. Galao, bir ölçü espresso ve üç ölçü köpürtülmüş süt eklenerek yapılır. Uzun bir bardakta servis edilir. Tarifi ve oranları Latte ile oldukça benzerlik gösterir.

Portekiz’de genellikle bol şekerli ya da sütlü kahve sunulur. Bunun asıl nedeni kahveye fazladan acılık ve güç veren Robusta çekirdeği karışımları kullanmalarıdır.

Galao Kahvesi

Eğer bir espresso makineniz varsa Galao hazırlamak çok kolaydır. Bir Latte yapmayı biliyorsanız ya da daha önceden yapılışını gördüyseniz, tüm adımlara aşinasınız demektir.
Kategori: İçecekler

Aletler

 • Kahve öğütücü
 • Espresso makinesi
 • Servis için bardak

Materyaller

 • Süt
 • Su
 • Kahve çekirdekleri

Talimatlar

 • İlk olarak kahve çekirdeklerini espresso için orta-ince boyutta olacak şekilde öğütün. Portekiz kahvesi genellikle koyu kavrulmuş kahve çekirdekleri ile yapılır.
 • Espressonuzu yapın. Normal bir espresso shot ile Galao kahve yapabilirsiniz. Fakat Portekiz’de genellikle espressonun ekstraksiyon süresi uzatılır ve bir shot için kullanılan miktarda kahveden 1,5-2 oz (75-90 ml) kahve elde edilir.
 • Sütü ısıtın ve köpürtün. Bir buhar çubuğu ya da French Press yardımıyla bunu yapabilirsiniz.
 • Kahveyi ve sütü birleştirin ve Galao kahveniz hazır!

Galao Kahvesi Nasıl Yapılır?

Eğer bir espresso makineniz varsa Galao hazırlamak çok kolaydır. Bir Latte yapmayı biliyorsanız ya da daha önceden yapılışını gördüyseniz, tüm adımlara aşinasınız demektir.

Malzemeler

 • Kahve çekirdekleri
 • Su
 • Süt
 • Kahve öğütücü
 • Espresso makinesi
 • Servis için bardak

Galao Tarifi

 1. İlk olarak kahve çekirdeklerini espresso için orta-ince boyutta olacak şekilde öğütün. Portekiz kahvesi genellikle koyu kavrulmuş kahve çekirdekleri ile yapılır.
 2. Espressonuzu yapın. Normal bir espresso shot ile Galao kahve yapabilirsiniz. Fakat Portekiz’de genellikle espressonun ekstraksiyon süresi uzatılır ve bir shot için kullanılan miktarda kahveden 1,5-2 oz (75-90 ml) kahve elde edilir.
 3. Sütü ısıtın ve köpürtün. Bir buhar çubuğu ya da French Press yardımıyla bunu yapabilirsiniz.
 4. Kahveyi ve sütü birleştirin ve Galao kahveniz hazır!

Galao Kahvesi İçeriği

Galao Kahvesi Nasıl Yapılır

 • Kalori: 80 Kcal
 • Yağ: 4.32 gr
 • Karbonhidrat: 6 gr
 • Protein: 4.34 gr
 • Kalori dağılımı: %48 yağ, %30 karbonhidrat, %22 protein

Galao Tadı Nasıl?

Köpürtülürken gördüğü işlemden dolayı sütteki laktoz açığa çıkar. Dolayısıyla bu köpürtülmüş süt ile hazırlanan Galao kahve de daha tatlı bir lezzete sahiptir. Aynı zamanda köpükten dolayı kadifemsi bir dokuya sahiptir. Kullanılan süt oranından dolayı, süt tadı baskındır.

Su, kahve ve süt köpüğü olmak üzere üç temel bileşenle elde edildiği için, kullanılan espressonun kavrulma türüne ve kahve çekirdeği çeşidine bağlı olarak çikolata, baharat ve çiçek gibi farklı tat profillerine sahip olabilir.

Galao ve Latte Farkı

Galao, 3:1 oranında süt ve espresso kahve ile yapılır. Süt miktarı oldukça fazladır ve süt köpürtülerek ilave edilir. Böylece Galao kahvenin üzerinde kalın bir tabaka halinde köpük oluşur.

Latte’de ise süt köpürtülmez, sadece buharda pişirilir. Oranlar açısından da farklılaşır. Latte’de 2:1 süt-espresso oranı kullanılır. Yani 1 ölçü espresso için 2 ölçü buharda pişirilmiş süt ilave edilir. Kahvenin üzerinde çok ince bir köpük tabakası vardır.

Galao tatlı ve sütlü bir lezzete sahipken, Latte’nin daha kremalı ve tatlı bir lezzeti vardır.

Galao ve Latte benzer tariflere sahip olsa da, hem kullanılan sütün kıvamı, hem süt-kahve oranı hem de köpük miktarları kritik olarak ayırt edici özellikler arasındadır.

Galao Kahvesi İçeriği

Galao Ne Demek?

“Galão” Anglo-Sakson ülkelerindeki sıvıların hacmini belirlemek için kullanılan bir ölçü birimidir. Bir galon anlamına gelir. Galao kahvesi, porsiyon başına büyük miktarlarda kahve içerdiği için bu şekilde adlandırılmıştır.

Galao Nasıl Okunur?

Portekizcede Galão kelimesi “gah-lo” olarak telaffuz edilir.

Galao Kaç Kalori?

Galao kahvenin kalorisi, ne kadar süt kullandığınıza bağlı olarak yaklaşık 80-105 kalori arasında değişir. 5 oz espresso ve 4,5 oz köpüklü süt kullanan bir tarif için, bir Galao yaklaşık 80 kaloriye sahip olacaktır. 2 oz espresso ve 6 oz köpüklü süt ile yapılan bir Galao yaklaşık 105 kaloriye sahip olacaktır.

Galao Kahve Kafein Miktarı

Tek bir espresso shot ile yapıldığında, Galao’da yaklaşık 70-80 mg kafein bulunur. Kafein içeriği, double shot için 140-160 mg civarında olacaktır.

En Son Yazılar
KavurmaTarifler

11 Adımda Fırında Kahve Kavurmak

Kahvenizi en taze haliyle yudumlamak istiyorsanız, evde kendi kahvenizi kavurabilirsiniz. Fırında kahve kavurmak, sandığınız kadar zor ve imkansız olmayabilir! Nasıl yapacağınıza, adın…
Tariflerİyi Bilgi

7 Farklı French Press Kullanım Yöntemi

French Press denince aklınıza ilk olarak kahve gelebilir. Çünkü bu ekipmanın popüler olmasının ilk nedeni, iyi bir kahve demleme aracı olmasıdır. Fakat…
Tariflerİyi Bilgi

Latte Art Nedir? Nasıl Yapılır?

Bir kahve süsleme sanatı olarak bilinen Latte art, yüzyıllar öncesine dayanıyor. Temel bilgiler öğrenildikten sonra tüm tasarımlar işleme ya da dökme stilleri…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Recipe Rating