fbpx
Tariflerİyi Bilgi

Evde Espresso Nasıl Yapılır?

Espresso seviyorsanız, bir espresso makinesi evde işinizi kolaylıkla görecektir. Fakat iyi bir espresso kahve için bir makinenizin olmasına gerek yok. Evde espresso yapmak için farklı aletleri de kullanabilirsiniz.

Espresso

evde makinesiz espresso nasıl yapılır

Espresso, ince öğütülmüş kahveden basınç altında lezzet ve aroma bileşiklerini çıkardığımız  bir demleme yöntemi. 1800’lerin ikinci yarısında, buharla çalışan endüstriyel çağın zirvesinde Avrupalılar espresso makinesini icat etti.

Temelde suya ve kahveye uygulanan yüksek basınç ile, espresso adı verilen, kahveye benzer, hızla üretilen bir içecek oluşturdular. Bu makine 9 barlık bir basınç uygulayarak 25-30 saniyede bir kahve ortaya çıkarır.

Bu basıncı elle oluşturmak çok zordur. Bu nedenle espresso makinesi dışında başka bir yöntemle gerçekten espresso elde etmek oldukça zahmetlidir. Şimdi, espresso kahve nasıl yapılır buna bakalım.

Espresso Evde Nasıl Yapılır? (Espresso Makinesi ile)

Espresso Evde Nasıl Yapılır

Espresso kahve evde nasıl yapılır? Bir kahve dükkanında alacağınız kahveye rakip olabilecek gerçek bir İtalyan espressosunu evde yapmak için bir espresso makinesine ihtiyacınız var.

Bu makineler, her şeyi kendi elinizle ayarladığınız manuel makinelerden otomatik ve kapsüllü makinelere kadar modellenir.

Baristalar ve kahve uzmanları, genelde sağladıkları kontrol düzeyinden dolayı manuel makineleri kullanmayı tercih eder.

Yeni başlayanlar için ise otomatik ve kapsül kullanan makineler kullanımı kolay bir seçenektir ve tutarlı sonuçlar verir.

Bu makinelerden herhangi biri ile elde ettiğiniz kahveyi kullanarak espresso bazlı kahvelerden istediğiniz birini evde kolayca yapabilirsiniz. Şimdi, evde espresso yapmak için malzemelere ve adımlara bakalım.

Malzemeler

 • 6 gr kahve
 • Kahve öğütücü
 • Mutfak terazisi
 • Espresso makinesi

Makine İle Evde Espresso Yapımı

Evde Espresso yapımı

1. Kahvenizi öğütün ve tartın.

Koyu kavrulmuş kahve çekirdekleri ve kaliteli bir öğütücü kullanarak, bir veya iki shot espresso yapacak kadar kahve çekirdeği öğütün.

Ortalama bir shot espresso için 6 ila 8 gram kahve gerekir. Telveleriniz ekstra ince olmalıdır. Yeterli miktarda kahveyi kullandığınızdan emin olmak için kahveyi portafiltreye koyun ve tartın.

2. Kahveyi dağıtın ve sıkıştırın.

Evde espresso yapmak için kahveyi portafiltreye koyduktan sonra kahveyi eşit bir şekilde dağıtın ve temper ile sıkıştırın.

3. Kahveyi demleyin.

Makinenin ağzında kalan suyu boşaltmak için portafiltreyi koymadan makineyi çalıştırın ve birikmiş suyun akmasını sağlayın.

Ardından portafiltreyi makineye yerleştirin ve kilitleyin. Espresso bardağını çeşmenin altına yerleştirerek makineyi çalıştırın. 25-30 sn sonra evde espresso kahveniz hazır!

4. Espresso kahvenizin tadını çıkarın.

Kahveniz ne çok koyu ne de çok açık renkli olmalıdır. Üzerinde ince bir karamel renginde köpük olmalıdır. Dilerseniz süt ekleyerek ya da sulandırarak tüketebilirsiniz.

Evde Makinesiz Espresso Nasıl Yapılır?

Evde makinesiz espresso yapımı nasıl olur? Espresso makinesi olmadan nasıl yapılır?

Evde makinesiz olarak demlediğiniz kahveler teknik olarak espresso olmasa da, AeroPress, Moka Pot ya da French press gibi demleme yöntemleri kullanarak espressoya çok benzeyen kahveler elde edebilirsiniz.

Şimdi kahve makinesi olmadan espresso yapmak için kullanılan favori yöntemlere bakalım.

Evde makinesiz espresso yapımı 1: AeroPress İle Evde Espresso Nasıl Yapılır?

AeroPress İle Espresso yapımı

Hafif ve taşınabilir bir kahve demleme aracı olan AeroPress, 2005 yılında icat edildi.

Cihazın çalışma biçimi, suyu kahve üzerinden, yukarıdan bastırılan bir pistonla basınç oluşturarak filtreden geçirmek şeklindedir.

AeroPress ile yaptığınız kahve tam olarak espresso değildir. Fakat French presse göre daha yakın bir sonuç ortaya çıkar.

 1. Filtre kapağına bir kağıt filtre yerleştirin. Filtreyi ve kapağı sıcak suyla ıslatın ve ısıtın. Sonra bu suyu dökün.
 2. Filtre kapağını AeroPress’in haznesine yerleştirin ve bu parçayı bir kupa ya da sürahi üzerine güvenli olacak şekilde yerleştirin.
 3. Yeterli miktarda orta-ince kalınlıkta öğütülmüş kahveyi hazneye koyun. Ardından sıcak suyu ekleyin ve karıştırın.
 4. Pistonu yerleştirin ve beklemeden piston zemine ulaşana kadar basınç uygulayarak bastırın. Kahvenizin damla damla bardağa süzüldüğünü görebilirsiniz.

Evde makinesiz espresso yapımı 2: Moka Pot İle Evde Espresso Nasıl Yapılır?

Moka Pot İle Espresso yapımı

Moka Pot, set üstü espresso makinesi olarak da bilinir. buharla oluşan basınç sayesinde kaynar suyu kahve telvelerinden geçirerek güçlü ve tadı espressoya çok benzeyen bir kahve oluşturur. Espresso gibi, kahve-su oranı yaklaşık 1:2’dir.

Moka Pot’ta Espresso Tarifi

 1. Moka Pot’un alt haznesini sınır çizgisine kadar su ile doldurun.
 2. Filtre sepetini öğütülmüş kahve ile doldurun. Ardından alt bölmeye yerleştirerek sıkıca vidalayın.
 3. Moka Pot’u kısık ateşin üzerine koyun. Ortalama beş dakika içinde kahveniz demlenerek üst hazneye dolacaktır. Bu süre sonunda ya da bir tıslama sesi duyduğunuz ilk anda ocağı kapatın.
 4. Kahvenizi servis ederek tüketebilirsiniz.

Evde makinesiz espresso yapımı 3: French Press Espresso Nasıl Yapılır?

French press, diğer iki seçenekten daha az espressoya benzeyen bir kahve yapar. Fakat yine de benzer tatları yakalamak imkansız değildir.

Tek sorun, French presste daha kaba bir öğütme kullanılması ve espresso yaparken gereken basıncın oluşturulamaması. Sonuçta elde edilen kahve, espressonun içerdiği kahve kremasından da büyük oranda mahrum kalacaktır.

French Press’te Espresso Tarifi

 1. French pressin kapağını açın ve 2 yemek kaşığı orta-ince öğütülmüş kahveyi haznenin dibine dökün.
 2. 94-96 derece sıcaklıktaki sudan bir miktar haznenin dibindeki kahvenin üzerine dökün ve blooming aşaması için yaklaşık 30-35 sn bekleyin. Sonrasında kalan sıcak suyu da ekleyin.
 3. French pressin kapağını kapatın ve pistonu su ile sadece en yukarıda temas edecek kadar bastırın. Kahve telveleri bu aşamada piston tarafından aşağı itilmemeli.
 4. 3,5-4 dk boyunca kahvenin demlenmesini bekleyin. Ardından pistonu yavaşça, sabit basınçla bastırarak aşağı itin.
 5. Kahveyi bir bardağa alarak servis edin.

Son Söz Olarak

evde espresso nasıl yapılır

Hepimizin bildiği gibi kahve demlemek çabucak yapılabilen bir işlem değil. Arka planda dikkat edilmesi gereken birçok nokta ve kriter var.

Evde espresso shot nasıl yapılır? Gerçek bir espresso deneyimi için evinize bir espresso makinesi alabilirsiniz. Fakat bunların çok pahalı cihazlar olduğu da bariz.

Bu nedenle farklı yöntemlerle de espressoya yakın lezzette kahveler elde edebilirsiniz.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir