fbpx
İyi Bilgi

Espresso İçmenin Faydaları

Lezzetli ve enerji dolu küçük porsiyonlu bir kahve espresso. Kendinizi kötü hissettiğinizde, günü geçirmek için desteğe ihtiyaç duyduğunuzda sizi ayağa kaldırmaya yardımcı olan bir içecek.

Peki espresso içmenin faydaları neler? Birçok insan espressoyu sağlığını korumak amacıyla tüketmiyor. Fakat genel algının aksine espressonun faydalarına dair elimizde uzun bir liste var.

Espresso İçmenin Faydaları

Espresso sağlıklı mı? Espresso, enerjiyi artırmasıyla bilinen popüler bir içecek. Kafein içeren bu içecek vücudu birden fazla şekilde etkiliyor. Konsantre kahve formu aslında genel olarak vücut sağlığını iyileştiriyor.

Şimdi sırasıyla espresso ne işe yarar, madde madde bakalım.

Espresso İçmenin Sağlığa Faydaları

1. Uzun Süreli Belleği Geliştirir

Doğru miktarda espresso içmenin uzun süreli hafızayı geliştirdiği biliniyor. Espressonun içerisindeki kafein, bilişsel bir güçlendirici. Yani belleğin çalışma şeklini olumlu yönde etkileyebiliyor.

Espresso tüketen kişilerin dikkat derecesi ve hatırlama düzeyinin daha iyi derecede olma olasılığı yüksek.

Çalışmalar ayrıca kafeinin, anılar oluşturulduktan sonra onları güçlendirme sürecini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini de gösteriyor.

Beyninizin depolanan bilgileri tutmasına yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda bu bilgileri hatırlamanıza da yardımcı olabiliyor.

2. Hastalık Riskini Azaltır

Kahvenin kendisinin çeşitli hastalıklara yakalanma ihtimalini azalttığı kanıtlandı. Kahve severlerin karaciğer hastalığına, bazı kanser türlerine ve bunamaya yakalanma olasılığı daha düşük.

Özellikle espresso kahveler, kavurma derecesinden dolayı antioksidan bakımından zengin. Antioksidanlar da bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcı oluyor.

Espresso çekimleri, özellikle obez kişiler için kalp hastalıkları ve felç riskini bile azaltabiliyor. Düzenli kahve tüketiminin şeker hastalığına yakalanma riskini düşürdüğü de kanıtlanmış çalışmalar arasında.

Fakat, yüksek tansiyon ve kolesterolü olanlar için, kahve tüketiminin doktor kontrolünde ve sınırlı olarak yapılması öneriliyor.

Espresso Hakkında Yanlış Bilinenler

3. Antioksidan Kaynağıdır

Kahve, çeşitli antioksidanlarla dolu bir gıda ürünü. Espresso kahvenin faydaları arasında tüm bu yararlı antioksidanların toplu bir pakette sunulması var.

Örneğin, hastalıkları önlemeye yardımcı olan polifenoller ve bir anti-enflamatuar olan cafestol içeriyor. Ayrıca, gün boyunca temas ettiğiniz serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olan hidrosinamik asitlere de sahip.

Bu serbest radikallere sigaradan kaynaklanan zararlar, hava kirliliği ve UV ışınları örnek olarak verilebilir.

4. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kafein, vücutta metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakıcı bir etki yapıyor. Kendinizi aktif hissetmenize yardımcı oluyor. Yani egzersiz yaptığınızda dayanıklılığınızın ve gücünüzün artmasını sağlıyor.

Aynı zamanda kafein, adrenalin salınımını uyarıyor, böylece fitness rutininize bir doz daha enerji katabiliyorsunuz.

Yani fiziksel aktiviteye başlamadan hemen önce bir espresso içmek performansınızı artırabiliyor. Adrenalindeki artış, daha uzun süre devam etmenize de yardımcı olabiliyor.

Ayrıca, daha zorlu bir antrenmanın sonucunda ortaya çıkan herhangi bir kas ağrısını önlemeye de yardımcı oluyor.

İster bir spor etkinliği ister günlük egzersiziniz olsun, espresso size yardımcı olacak doğru yol arkadaşı olabilir.

Espressonun faydaları arasında yeme içme düzenini sağlaması da var. Genel olarak hızlı acıkmayı önlediği için kalori alımını düzenlemenize yardımcı oluyor.

Espresso Yapmanın İncelikleri

5. Sindirim Sistemini İyileştirir

Espresso kahve faydalarından bir diğeri de iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olması. Dolayısıyla espresso, hazımsızlıkla baş etmenin ideal bir yolu haline geliyor.

Espresso kahve sindirim sürecini uyararak şişkin midenin rahatlamasını sağlıyor. Dolayısıyla sindirim sorunları olanların espressoyu beslenme rutinine eklemesi öneriliyor.

Ödemi azaltan maddeler anlamına gelen antienflamatuar nitelikleri nedeniyle espresso, yemekten sonra kendinizi şişkin ve hasta hissetmenizi önleyebiliyor.

6. Yaşlanma Karşıtı Etkileri Vardır

Bazı araştırmalara göre, kafein erken yaşlanmayı önleyebiliyor. Espresso yararlarından bir diğeri de, bu kahvedeki antioksidanlar, karaciğerde biriken toksinleri giderme potansiyeline sahip. Bu da yaşlanma hızını yavaşlatıyor.

Espresso içmek yaşa bağlı hastalıklarla daha iyi başa çıkmada yardımcı olabiliyor. Örneğin, kahve alımının orta yaşlı erkeklerde şiddetli depresyon riskini azalttığı araştırmalar sonucu biliniyor.

7. Konsantrasyonu Geliştirir

Espresso içmenin faydalarından biri de enerji vermesi. Bu enerji, beyninizin günlük sorumluluklarınıza odaklanmasını çok daha kolaylaştırıyor.

Bir espresso shot, dopamin seviyenizi yükselterek konsantrasyonunuzun artmasına yardımcı olabiliyor.

Gün içerisinde beyin aktivitelerinizin yavaşladığını, yorulduğunuzu hissediyorsanız, bir espresso ile bu gibi yorgunluklarla baş edebilirsiniz. Bir espresso, üretkenliğinizde büyük bir fark yaratabiliyor.

Double Espresso Shot

8. Düşük Kalorilidir

Espresso faydalarından bir diğeri ise, aşırı kalori alımı konusunda endişelenmenize gerek kalmadan kahve tüketebiliyor olmanız.

Sade 2 shot espresso yaklaşık 3-4 kalori. Tabii, espesso kahveyi bir latte ya da mocha ile değişririrseniz, kalori oranları da artıyor.

9. Ruh Halinizi İyileştirir

Espresso içmenin faydalarından biri de ruh halini olumlu yönde etkilemesi.

Espressodaki kafein güçlü bir uyarıcı. Bu tür bir uyarıcı, gün boyunca hissettiğiniz negatif ruh halinden arınmanıza yardımcı olabiliyor.

Depresyona olumlu etki yapması da espresso içmenin faydalarından. Beyin aktivitesini artırıyor, yorgunluğu alıyor ve ruh halini kolayca yükseltiyor.

Espresso shot faydaları depresyon için profesyonel yardım almanın yerini tutamaz ama faydalı bir araç olabilir.

SSS

Espresso içmenin faydalarını öğrendiğimize göre, sıkça sorulan sorulara bakalım.

mükemmel espresso nasıl yapılır

Espresso nedir ne işe yarar?

Espresso yapımı, basınç gücünden faydalanarak ortaya çıkarılan hızlı bir kahve demleme yöntemi. Bu yöntem ile elde edilen kahveye de espresso kahve deniyor.

Küçük porsiyonlarda servis edilen, sert ve yoğun kıvama sahip olan bir kahve. Besin değerleri ve kafein bakımından zengin. Bu nedenle espresso içmenin faydaları arasında onlarca farklı madde bulunuyor.

Genellikle enerji almak, uyanmak ve ruh halini iyileştirmek için tüketiliyor.

Günde ne kadar espresso içilir?

Sağlıklı bir insanın günde en fazla 2 fincan espresso tüketmesi öneriliyor. Espresso kahve çeşitlerini tüketirken de bu oranı korumak önemli.

Bunun dışında kalp rahatsızlığı olanların, kolesterol ve yüksek tansiyon hastalarının kahveyi doktor kontrolünde alması söyleniyor.

Espresso kilo aldırır mı?

Kahvenin sade haldeyken kalorisi çok az. Bu nedenle sade bir şekilde ve dozunda tüketilen espresso kahve kilo aldırmıyor.

Espresso zayıflatır mı?

Espresso içmenin faydaları arasında, kahvenin metabolizmayı hızlandırması da var. Aynı zamanda bir miktar tokluk hissi vererek yeme düzeninin ayarlanmasında da yardımcı oluyor.

Bu etkileri nedeniyle espresso kahvenin zayıflamaya yardımcı bir etkisi olduğu biliniyor.

Espresso uyku açar mı?

Evet, espressonun içerisindeki kafein, uykunun açılmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda enerji düzeyini yükselterek odaklanmayı da artırıyor.

Espresso Kahve Hazırlamanın 13 Püf Noktası

Sonuç olarak;

Espresso, doğru miktarda tüketilirse, sağlık anlamında çeşitli yararları olabilir.

Fakat espressonun olumlu etkilerinden tam anlamıyla yararlanabilmek için fiziksel egzersiz ve sağlıklı beslenme gibi sağlıklı bir yaşam tarzını da benimsemek gerekiyor.

Öneri yazı: Moka Pot Nedir? Nasıl Kullanılır?

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir