fbpx
İyi Bilgi

En Çok Kahve Tüketen Ülkeler

Kahvenin, dünyada en çok ticareti yapılan ürünlerden biri olduğunu biliyoruz. Üstelik alkolsüz içecekler arasında en çok tüketilenlerden biri. Biz de bu yazımızda en çok kahve tüketen ülkeleri sıraladık ve Türkiye’nin bu ülkeler arasında kaşıncı olduğunu araştırdık. Keyifli okumalar!

En Çok Kahve Tüketen Ülkeler

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Kahve, aroması ve kafein içeriği nedeniyle dünya çapında en popüler alkolsüz içeceklerden biri. Kahve, Kahve Kuşağı olarak bilinen bölgede yetişen Coffea bitki türünün kavrulmuş çekirdeklerinden demlenir. İlk ortaya çıktığı yer ise Etiyopya olarak bilinir.

Efsaneye göre bir keçi çobanı olan Kaldi, kahve meyvelerini yiyen keçilerin çok hareketli ve enerjik olduğunu keşfeder. Böylece kahve, etkileriyle birlikte keşfedilmiş olur.

Kahvenin doğal olarak ürediği yerler dışında ilk ekildiği yerin Orta Doğu olduğu bilinir. 15. yüzyıla gelindiğinde ise içecek olarak tüketilen kahve Türkiye, İran, Suriye ve Arabistan’a yayılmıştır. 16. yüzyılda ise Avrupa’ya yayılmıştır.

Bugün kahve 70’den fazla tropik ülkede yetiştirilmekte ve her yerde tüketilmektedir. Kahve, petrolden sonra dünyada en çok ihraç edilen ikinci emtiadır. Dünyada en çok kahve üreten ülke Brezilya’dır. Bunun ardından en çok kahve üreten ülkeler Vietnam ve Kolombiya’dır.

Kahveye dair genel bilgileri verdikten sonra, ayrıntıları öğrenmek için en çok kahve tüketen ülkelerin istatistiklerine bakalım.

Dünya kahve tüketimi sıralaması

Dünya Kahve Tüketimi İstatistikleri

Dünyada kahve tüketimi en çok olan ülkelerin başında İskandinav ülkeleri gelir. Öyle ki, kahve konusunda lider olduğunu düşünebileceğimiz Amerika Birleşik Devletleri’nde yıllık kişi başı kahve tüketimi 4,4 kilogramdır ve bu miktarla en çok kahve tüketen ülkeler arasında 25. sıradadır.

Uluslararası Kahve Örgütü’ne göre yıllık kişi başına en fazla kahve tüketen ülke, Finlandiya. Öyleyse en çok kahve tüketen diğer ülkeler hangileri, aşağıdaki sıralamaya bakalım.

Dünya Kahve Tüketimi Sıralaması, Dünyada En Çok Kahve İçen İlk 10 Ülke

Aşağıdaki liste, Uluslararası Kahve Organizasyonu‘nun 2016 yılında kişi başı yıllık kahve tüketimi miktarı verilerine göre hazırlanmıştır. Bu sıralamada olan ilk 10 ülke listelenmiştir.

dünyada en çok kahve tüketen ülke

1. Finlandiya — Kişi Başına 12 kg

Finlandiya, dünyada kişi başına en fazla miktarda kahve tüketen ülke. Ortalama bir Finli günde yaklaşık dört bardak kahve içer. Kahve Finlandiya’da o kadar popülerdir ki, Finlandiyalı işçiler için 10 dakikalık iki kahve molası yasal olarak zorunludur.

2. Norveç — Kişi Başına 9,9 kg

Dünyada en çok kahve tüketen ülkeler arasında ikinci sırada Norveç var. Norveçliler günde üç fincandan fazla kahve içerler.

Kahvehaneler Norveç’te popülerdir ve Amerika Birleşik Devletleri’ndekinden farklı olarak, bunlar öncelikle sosyalleşmek için kullanılan yerlerdir. Yani çalışmak ya da dışarıda bir şeyler içmek için kullanılmazlar.

3. İzlanda — Kişi Başına 9 kg

İzlanda’da bira 1987 yılına kadar yasak olduğundan ve şarap da pahalı olduğu için kahve uzun süredir ülkedeki en temel sosyal içecek. İzlanda’da herhangi bir ziyaretçiye bir fincan kahve ikram etmek adettendir.

Dünya Kahve Tüketimi Sıralaması

4. Danimarka — Kişi Başına 8,7 kg

Danimarka’da “kaffeslabberas” sözcüğü, genellikle akşam yemeğinden sonra kahve ve kekin sunulduğu gayri resmi bir sosyal toplantı anlamına gelir. Düğünlerde de genellikle kahve ikram edilen davetler yapılır.

5. Hollanda — Kişi Başına 8,4 kg

Kahveyi Batı’ya ilk olarak Hollandalı tüccarlar tanıtmış, Yemen’in Mocha limanından Hindistan ve Endonezya’ya tüm kahve bitkilerini nakletmiş ve bu bitkileri Avrupa’ya çekirdek tedarik etmek üzere plantasyonlarda yetiştirmişlerdir.

6. İsveç — Kişi Başına 8,2 kg

İsveçliler, işten sonra arkadaşlarla sosyalleştikleri uzun bir kahve molasını tanımlamak için bir kelime kullanırlar: Fika. İsveçliler yılda ortalama 9,5 günlerini fikarast yaparak geçirirler.

7. İsviçre — Kişi Başına 7,9 kg

İsviçre, kahve ve şarabı birleştirerek popüler bir içecek olan Luzerner Kafi’yi ortaya çıkarmıştır. Kahveye şeker ile kırmızı şarap eklenerek hazırlanır.

Aynı zamanda İsviçre dünyanın en popüler kahve markalarından biri olan Nespresso’yu da oluşturmuştur.

Türkiye Kahve Tüketiminde Kaçıncı Sırada

8. Belçika — Kişi Başına 6,8 kg

En çok kahve tüketen ülkeler arasında 8. sırada Belçika var. Belçika’nın Brüksel ve Antwerp şehirlerinde binlerce kahvehane vardır.

9. Lüksemburg — Kişi Başına 6,5 kg

Dünyanın en küçük ülkelerinden biri olmasına rağmen, Lüksemburg’da binlerce kahvehane vardır.

10. Kanada — Kişi Başına 6,5 kg

Dünyada en çok kahve tüketen ülkeler arasında listemizdeki son, aynı zamanda Avrupa’da yer almayan tek ülke ise Kanada. Ülkede, dünyanın ilk kahve zincirlerinden biri olan ve Kanada’da satılan her dört fincan kahveden üçünü üreten Tim Horton’s ortaya çıkmıştır.

Kanada’da kahve dükkanlarının yaygınlığına rağmen, birçok Kanadalı kahvelerini evde içmeyi tercih eder.

Dünya Kahve Tüketimi İstatistikleri

Türkiye Kahve Tüketiminde Kaçıncı Sırada?

Türk kültüründe kahvenin yeri çok eski ve çok köklü olmasına rağmen, Türkiye en çok kahve tüketen ülkeler arasında ilk 10’da ya da ilk 20’de değildir.

Türkiye’de kişi başı yıllık 0,4 kg kahve tüketilir ve en çok kahve tüketen ülkeler sıralamasında 107. sırada yer alır. Ayrıntılı listeye buradan bakabilirsiniz.

Bunun temel nedeni, çok kahve tüketen ülkelerin aslında soğuk iklimlere sahip olmasıdır. İnsanlar sıcak bir içecek arayışında olduğunda, kahve tüketim oranları da artar.

Türkiye'de en çok hangi kahve tüketiliyor

Sıkça Sorulan Sorular

Şimdi de en çok kahve tüketen ülkeler hakkında sıkça sorulan sorulara, bir özet olarak cevap verelim.

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Kahve en çok hangi ülkede tüketilir?

Dünyada en çok kahve Finlandiya’da tüketilir. Ülkede kişi başına 26,45 lbs/12 kg kahve tüketilir.

En az kahve tüketen ülkeler hangileri?

Ülkelere göre kişi başı yıllık kahve tüketimi en az olan ülkeler tam olarak belirlenemese de, Azerbaycan, Bangladeş, Kamboçya, Çad, Irak gibi ülkelerdir.

Türkiye’de en çok hangi kahve tüketiliyor?

Türkiye kahve tüketimi istatistiklerine göre Türkiye’de en çok tüketilen ve en çok sevilen kahve Türk kahvesidir. Araştırma verilerine göre araştırmaya katılanların %84’ü en çok Türk kahvesi tüketmekte ve %54,7’si en çok Türk kahvesini sevmektedir.

0 oylar, 0 ort
317
en iyi kahve çekirdekleri

Kahve Bilginizi Ölçün!

Kahve hakkında ne kadar genel kültür bilgisine sahipsiniz? Bu testle seviyenizi ölçebilirsiniz.

1 / 10

Ekvatorun 25 derece kuzeyi ile 30 derece güneyi arasında kalan, kahve bitkisinin en kolay yetiştiği tropikal bölge ye ne ad verilir?

Kahve Kuşağı Nasıl Oluştu

2 / 10

Avrupa kahve ile nasıl tanıştı?

Viyana Kahve Kültürü

3 / 10

Hangisi Organik kahvede bulunmaz?

Kahve Çekirdeği Nasıl Yetişir

4 / 10

Gerçek kahve çekirdekleri, normal bir şekilde kavrulması ve öğütülmesinin ardından demlenir. Demlenmiş üründen tüm su çıkarılır. Geriye kalan susuz kahve kristalleri hangi kahve türüdür?

Granül Kahve Nedir

5 / 10

Genellikle kahvaltıda içilen Galao kahvesi hangi ülkenin popüler içeceğidir?

Galão

6 / 10

Beyaz kahve nedir?

beyaz kahve nedir

7 / 10

Dünyanın en pahalı kahvesi olarak bilinen, bir kedi türünün sindirip dışkılamasıyla üretilen kahve hangisidir?

kopi luwak

8 / 10

Dünya Türk Kahvesi Günü ne zamandır?

Dünya Türk Kahvesi Günü

9 / 10

Decaf kahve olarak da bilinen kahve nedir?

Decaf Kahve

10 / 10

Nitelikli kahve ne demektir?

Arabica & Robusta Çekirdekleri Arasındaki Farklar

Puanınız

Ortalama puan şöyledir 54%

0%

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir