İyi Bilgi

Türkiye Kahve Şampiyonası

Türkiye Kahve Şampiyonası, Speciality Coffee Association (SCA) Türkiye tarafından gerçekleştirilen bir yarışma. Katılımcılara 3 farklı kategoride yarışma imkanı sunuyor.

Türkiye Kahve Şampiyonası

Dünya Kahve Şampiyonası

Dünya Kahve Şampiyonası (World Coffee Championships), SCA tarafından her yıl düzenlenen bir etkinlik. Şampiyonanın Türkiye ayağı da Türkiye Kahve Şampiyonası olarak yapılıyor.

Her etkinlikte, genelde üç farklı kategoride yarışma yapılıyor. Bu yarışmalar her yıl değişiyor. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen profesyoneller yarışmaya katılabiliyor.

Başvurular SCA Türkiye üzerinden yapılıyor. Katılım bedelinin ödenmesi ve gerekli belgelerin yüklenmesinin ardından ilk kayıt yaptıran belirli sayıdaki kişi yarışmaya hak kazanıyor.

World Coffee Events

Yarışma esnasında kullanılacak bardaklar, kahve demleme makineleri, kahve değirmeni, su ısıtıcıları gibi ekipmanlar önceden belirleniyor, marka ve modelleri yarışmacılarla önceden paylaşılıyor.

Yarışmada, World Coffee Events (WCE) tarafından belirlenen uluslararası kurallar geçerli oluyor. SCA web sitesinde her yarışma için belirlenen kuralların İngilizce ve Türkçe versiyonları yayınlanıyor.

Sahne arkasında baristaların hazırlanabilmesi ve pratik yapabilmesi için masalar düzenleniyor. Her yarışmacı kendi masasında hazırlığını yapabiliyor. Aynı zamanda yanında bir koç ya da yardımcı getirebiliyor.

Türkiye Kahve Şampiyonası 2022

Türkiye Kahve Şampiyonası 2022

2022’de 17-20 Mart arasında, Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan Kahve Şampiyonası, 43 kahve tutkununun katılımı ile gerçekleşti. Coffex İstanbul dahilinde yapılan etkinlikte, yarışmacılar “Barista Şampiyonası”, “Demleme Şampiyonası (Brewers Cup)” ve “Latte Art Şampiyonası” olmak üzere üç farklı kategoriden birinde yarıştı.

Yarışmada orijinal portafiltre sepetleri le birlikte 3’er gruplu Victoria Arduino Eagle One kullanıldı.

Espresso değirmeni olarak Victoria Arduino Mythos One ClimaPro kullanıldı. Aynı zamanda yarışmacılar tercihen kendi değirmenlerini de getirdi.

Türkiye Şampiyonası 2022 demleme şampiyonu Ali Reza Razzaghzadeh oldu.

En Son Yazılar
İyi Bilgi

Kahve Kalitesi Enstitüsü (CQI) Nedir?

CQI, kahvenin kalitesini ve onu üreten insanların yaşamlarını iyileştirmek için uluslararası alanda çalışan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Kahve Kalitesi Enstitüsü’nün kuruluşuna,…
İyi Bilgi

Kompostlanabilir Kahve Kapsülleri

2027 yılına kadar, küresel kahve kapsülü pazarının 51 milyar ABD dolarından fazla değere sahip olacağı tahmin ediliyor. Fakat bu şaşırtıcı büyüme aynı zamanda…
Tariflerİyi Bilgi

7 Farklı French Press Kullanım Yöntemi

French Press denince aklınıza ilk olarak kahve gelebilir. Çünkü bu ekipmanın popüler olmasının ilk nedeni, iyi bir kahve demleme aracı olmasıdır. Fakat…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.