fbpx
İyi Bilgi

Türkiye Kahve Şampiyonası

Türkiye Kahve Şampiyonası, Speciality Coffee Association (SCA) Türkiye tarafından gerçekleştirilen bir yarışma. Katılımcılara 3 farklı kategoride yarışma imkanı sunuyor.

Türkiye Kahve Şampiyonası

Dünya Kahve Şampiyonası

Dünya Kahve Şampiyonası (World Coffee Championships), SCA tarafından her yıl düzenlenen bir etkinlik. Şampiyonanın Türkiye ayağı da Türkiye Kahve Şampiyonası olarak yapılıyor.

Her etkinlikte, genelde üç farklı kategoride yarışma yapılıyor. Bu yarışmalar her yıl değişiyor. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen profesyoneller yarışmaya katılabiliyor.

Başvurular SCA Türkiye üzerinden yapılıyor. Katılım bedelinin ödenmesi ve gerekli belgelerin yüklenmesinin ardından ilk kayıt yaptıran belirli sayıdaki kişi yarışmaya hak kazanıyor.

World Coffee Events

Yarışma esnasında kullanılacak bardaklar, kahve demleme makineleri, kahve değirmeni, su ısıtıcıları gibi ekipmanlar önceden belirleniyor, marka ve modelleri yarışmacılarla önceden paylaşılıyor.

Yarışmada, World Coffee Events (WCE) tarafından belirlenen uluslararası kurallar geçerli oluyor. SCA web sitesinde her yarışma için belirlenen kuralların İngilizce ve Türkçe versiyonları yayınlanıyor.

Sahne arkasında baristaların hazırlanabilmesi ve pratik yapabilmesi için masalar düzenleniyor. Her yarışmacı kendi masasında hazırlığını yapabiliyor. Aynı zamanda yanında bir koç ya da yardımcı getirebiliyor.

Türkiye Kahve Şampiyonası 2022

Türkiye Kahve Şampiyonası 2022

2022’de 17-20 Mart arasında, Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan Kahve Şampiyonası, 43 kahve tutkununun katılımı ile gerçekleşti. Coffex İstanbul dahilinde yapılan etkinlikte, yarışmacılar “Barista Şampiyonası”, “Demleme Şampiyonası (Brewers Cup)” ve “Latte Art Şampiyonası” olmak üzere üç farklı kategoriden birinde yarıştı.

Yarışmada orijinal portafiltre sepetleri le birlikte 3’er gruplu Victoria Arduino Eagle One kullanıldı.

Espresso değirmeni olarak Victoria Arduino Mythos One ClimaPro kullanıldı. Aynı zamanda yarışmacılar tercihen kendi değirmenlerini de getirdi.

Türkiye Şampiyonası 2022 demleme şampiyonu Ali Reza Razzaghzadeh oldu.

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir