fbpx
Türk Kahvesiİyi Bilgi

Kahve Telvesi Neden Yenmez?

Türk kahvesi telvesi ile birlikte servis edilen tek kahve çeşidi. Peki telve nedir? Kahve telvesi neden yenmez? Yararları ve zararları nelerdir? Soruları beraber cevaplayalım.

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Kahve Telvesi Nedir?

Telve, Türk kahvesi içildikten sonra fincanın dibinde kalan kahve tortularına denir. Türk kahvesi özelinde kullanılsa da, genel olarak filtre kahvelerde de demlenen kahveden arta kalan tortular telve olarak isimlendirilir.

Türk kahvesi ile özdeşleşen telve, kahvenin genellikle tüketilmeyen kısmıdır. Tadı acıdır ve partiküllü yapısı ağza geldiğinde hoş bir tat bırakmayabilir.

Kahve Telvesi Nedir?

Aynı zamanda telve ile birlikte Türk kahvesinin geleneğine eklenen bir uygulama da vardır; fal.

Kahve Falı

Kahve falı denilen şey, Türk kahvesi içildikten sonra dibinde kalan telvelere bakarak ortaya yorumlama yapma işlemi olarak çıkarılmıştır.

Kahve içildikten sonra fincan tabağa ters çevrilir. Ardından kahveyi içenin bir dilek tutması istenir. Eğer yüzüğü varsa, yüzüğü de fincanın üstüne koyması istenir.

Fincan soğuduktan sonra, fal konusunda deneyimli ve bilgili bir kişi fincanı çevirerek kahve telvelerinin akmasıyla oluşan şekilleri yorumlar ve kahveyi içen kişinin hayatı konusunda bazı yorumlar yapar.

Türk Kahvesinin Neden Telvesi Var?

Kahve telvesi neden olur? Türk kahvesinin, telvesi ile servis edilen dünyadaki tek kahve çeşidi olduğunu söyledik. Bunun asıl nedeni ise pişirme yönteminden gelir.

Türk kahvesi, espresso ya da filtre kahveler gibi kahve partiküllerinden ayrılacak şekilde “demleme” işlemine maruz bırakılmaz. Türk kahvesi pişirilir.

Su ve kahve, kısık ateşte ağır ağır pişirilir ve cezve içerisindeki tüm kahve içeriği hiç filtreleme işlemi yapılmadan fincana boşaltılır.

Türk kahvesi içmenin kurallarından biri de, içmeden önce birkaç dakika beklemektir. Bu sürede hem kahve içilebilecek bir sıcaklığa gelir hem de kahvenin telvesi dibine çöker ve bunları içmek zorunda kalmazsınız.

Türk kahvesine şeker ya da süt gibi aromatik ve tatlandırıcılar pişirme esnasında eklendiğinden, kahve fincana girdikten sonra herhangi bir eklenme ya da karıştırma işlemi yapılmaz.

Böylece kahve telvesi dediğimiz kahve tortuları fincanın dibine çöker ve kahve içerken ağza gelmez.

Türk Kahvesinin Neden Telvesi Var

Kahve Telvesi Neden Yenmez? Kahve Telvesi Yenirse Ne Olur?

Türk kahvesinin telvesi kimi kahveseverler tarafından tüketilirken, kimileri de bunu yemeyi tercih etmez.

Genellikle Türk kahvesini içtikten sonra ağızdaki telve kalıntılarını temizlemek için de su içilir. Fakat bu telveleri yemek kimileri için hoş ve sağlıklı olabilirken, kimileri için de faydalı olmayabilir.

Kahvenin telvesi kesinlikle yenmez diye bir kural olmasa da, genellikle tüketilmez. Fakat bu durum kişinin tercihine göre değişebilir.

Kahve Telvesi Yemek Zararlı Mı? Telve İçmek Zararlı Mı?

Telve yemenin en bariz etkilerinden biri, içerisindeki kafeinden dolayı uyku kaçırmasıdır. Kahvenin kendisi kafein içerirken, telvesini de tüketmek bunun etkilerini artırır.

Fazla miktarda tüketilen telve, uykuyu kaçırabilir, uykuya dalmayı zorlaştırabilir, buna bağlı olarak da gün içerisinde gerginlik, stres ve sinir bozukluğu yaratabilir.

Kahve telvesi yemek zararları da beraberinde getirebilir. Fazla tüketilmesi halinde kalp çarpıntısı sorunları ortaya çıkabilir. Özellikle midesi hassas olanların kahvenin telvesini tüketmemesi önerilir.

Kahve Telvesi Yenirse Ne Olur

Kahve Telvesi İçmenin Faydaları

Kahvenin telvesini tüketmek, bazı insanlar için sevilen bir alışkanlıktır. Peki, kahve telvesi yemek ne işe yarar?

Kişiye göre değişse de, kahve telvesi yemek faydaları olan bir alışkanlık olabilir. Çünkü, kahvenin faydaları, telvesinin tüketilmesiyle daha da artabilir.

  • Telve içmek, meme kanseri, pankreas ve kolon kanseri gibi farklı kanser çeşitlerinden korunmayı sağlar.
  • Kafein içerdiği için gün içerisinde enerjik hissetmenizi sağlar, yorgunluğu alır.
  • Yine kafein, vücutta ağrı kesici özellik gösterir. Dolayısıyla telvenin tüketilmesi de bu ağrı kesici özelliği artırır.
  • Telve tüketmek, kanın şeker seviyesini dengeye sokar.
  • Kahvenin metabolizmayı hızlandırması gibi telve de sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur.
  • Telve tüketenlerin hazmı kolaylaşır. Özellikle kabız olan kişiler tarafından tüketilmesi önerilir.
  • Sinir yatıştırıcı özelliğiyle kahvenin telvesini tüketmek depresyonu önlemeye yardımcı olur.
  • Kahvenin telvesi mide içinde oluşan yaraların kurumasına yardımcı olur.
  • Nefes ve astım hastalıklarına faydalıdır.

Şimdi de, telve tüketmek hakkındaki sıkça sorulan sorulara bakalım.

Kahve Telvesi Yemek Ne Eksikliği? Kahve Telvesi Yemek Neyin Belirtisidir?

İnsanlarda neden telve yeme isteği oluşur? Bunun en büyük nedeni, vücutta bazı mineral ve vitaminlerin eksik olması ve bunların telvedeki besinlerle sağlanmaya çalışılmasıdır.

Kahve telvesi yemek hangi hastalığın belirtisi? Genellikle kan değerleri düşük olan kişiler ve anemi hastaları, kahvenin telvesini yemek konusunda büyük bir istek duyarlar. Araştırmalar, bu kişilerin demir eksikliği olabileceğini söyler.

Fakat kahvenin telvesini tüketmek bu hastalıklara bir çare değil, aksine bunların daha da şiddetlenmesine bir neden olarak görülür.

Bu durumda, bir uzmana ve doktora başvurmanızı, gerekli testleri yaptırdıktan sonra kahve tüketimini düzene sokmanızı öneriyoruz.

Kahve Telvesi Yemek Ne Eksikliği

Kahve Telvesi Yemek Zayıflatır Mı?

Kahvenin metabolizmayı hızlandırdığından, sindirimi desteklediğinden bahsettik. Kahvenin telvesi de benzer etkilere sahiptir. Aynı zamanda vücutta yağ yakımına yardımcı olur.

Kahve telvesi, tek başına zayıflamanızı sağlayacak bir besin değildir. Fakat düzenli bir şekilde uyguladığınız diyet programınız ve spor düzeniniz varsa, destekleyici olarak tüketebilirsiniz.

Kahve Telvesi Yemek Kilo Aldırır Mı?

Aslında kahve, kalori olarak oldukça düşük bir değere sahiptir. Her gün içilen 1 fincan Türk kahvesi ve tüketilen telvesi, kilo aldırmaz.

İçilen kahvenin kalori değerlerini artıran, yağ yakıcı özelliklerini durduran şey, kahvenin içerisine eklenen diğer maddelerdir.

Süt, şeker, bal, krema, karamel, çikolata gibi besinlerin kalori değerleri yüksek olduğundan, bunlarla yapılan kahvenin kendisini ve telvesini tüketmek de kilo alımına sebep olabilir.

Bunun dışında sade olarak yapılan kahvenin telvesini tüketmek kilo aldırmaz.

Türk kahvesi çeşitleri hakkında bilginizi ölçmek ister misiniz? Hemen başlayabilirsiniz!

0 oylar, 0 ort
498
Kafeinsiz Türk Kahvesi Nedir

Türk Kahvesi Çeşitleri Testi

Türk kahvesi bu topraklara öyle işlemiş bir lezzet ki, neredeyse her yöre bu içeceği almış ve kendince bir yorum katarak içselleştirmiş. Türkiye’de kahve çeşitlerinin bir sayısı ya da sınırı kesin olarak bilinmiyor.

Kahve çekirdeği çeşitleri, demleme yöntemleri, öğütme yöntemleri, sunumlar ve servisler ile çeşitlenmiş ve ortaya birbirinden farklı birçok Türk kahvesi çeşidi çıkmış.

Hadi, teste başlayalım!

1 / 10

Fincana dökülen kahvenin köpüğünün üzerine çifte kavrulmuş ve kalın öğütülmüş badem eklenmesiyle hazırlanan kahve hangisidir?

cilveli kahve

2 / 10

Kahvenin bakır imbiklerde uzun uzun demlenmesi ile yapılan ve kulpsuz fincanlarda ikram edilen kahve hangisidir?

Mırra

3 / 10

Akdeniz bölgesinde Tarsusi olarak da bilinen, ince belli çay bardağında servis edilen kahvenin ismi nedir?

Süvari Kahvesi

4 / 10

Kavrulmuş kahve çekirdeklerinin taş ya da ahşap havanlarda dövülerek öğütülmesiyle elde edilen kahvenin adı nedir?

En Çok Hangi Kahve Yağ Yakar

5 / 10

Kaymaklı kahve olarak da bilinen, kahvenin üzerine 2 tatlı kaşığı kaymak ilave edilerek servis edilen Türk kahvesi çeşidi hangisidir?

En Güzel Sade Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

6 / 10

Çedene kahvesi olarak da bilinen, kahve çekirdeği yerine bir meyvenin öğütülüp kavrulmasıyla hazırlanan kahve çeşidi hangisidir?

Menengiç Kahvesi

7 / 10

Adıyaman’ın yöresel kahvesi sayılan, içeriğine çikolata, keçiboynuzu, damla sakızı, menengiç kahvesi, krema ve salep eklenerek hazırlanan kahvenin adı nedir?

2 Kişilik Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

8 / 10

Yabani olarak dağlarda yetişen, dışı kestane gibi dikenli olan bir bitkinin çekirdeklerininden üretilen ve "dikenli kahve" olarak da bilinen kahve hangisidir?

Vanilyalı Türk Kahvesi

9 / 10

İsmi Azericede “İnci” anlamına gelen, içinde Türk kahvesinin yanında safran, mahlep, salep, damla sakızı ve keçiboynuzu gibi baharatlar ve malzemeler bulunan kahvenin ismi nedir?

2 Kişilik Türk Kahveye Kaç Kaşık Kahve Atılır

10 / 10

Mırra kadar olmasa da normal kahveye oranla daha sert olan, çifte kavrulmuş kahve çekirdekleri ile hazırlanan kahve hangisidir?

Türk Kahvesi Yaparken Sık Yapılan 10 Hata

Puanınız

Ortalama puan şöyledir 72%

0%

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
ÇekirdekTürk Kahvesi

Yemen Mocha Çekirdeği ve Türk Kahvesi

Yemen Mocha çekirdeği dünyaya yayılan ilk kahve türü, aynı zamanda kadim Türk kahvesinin tarihteki esas çekirdeği. Yani tarihi kayıtlara, reçetelerde Türk kahvesi…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir