fbpx
İyi BilgiTürk Kahvesi

Kürt Kahvesi Nedir?

Türk kahvesi ile isim yarışına giren Kürt kahvesi, son zamanların en çok konuşulan kahvelerinden biri. Tarihini, tarifini, nereye ait olduğunu ve içeriğini bu yazımızda açıkladık.

Kürt Kahvesi Nedir?

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Kürt kahvesi ismi nedir? Kürt kahvesi diğer adıyla menengiç kahvesi, aslında Güneydoğu Anadolu’da çok eski zamanlardan bu yana yapılan bir kahve çeşidi.

Zamanında Kürt kahve ismiyle ün yapmış olsa da, aslında bugün menengiç kahvesi olarak bilinen, yabani bir fıstık çeşidi olan menengiçten yapılan bir kahve türü.

Kürt Kahvesi Tarihi

Kürt Kahvesi Tarihi

Anlatılara göre bu kahve, aslında çok eski zamanlardan beri varlığını sürdürüyor. Hatta Mardin yöresinde 100 yılı aşkın süredir yapıldığı da bilinir. (Kaynak)

1930’lu yıllarda yurtdışına “qehweya kizwan (menengiç kahvesi)” ve “qehweya kurd (Kürt kahvesi)” olarak ihracatı da yapılmış.

Ardından kahve çekirdekleri ile yapılan kahve, bu kahvenin isminden de ilhamla Türk kahvesi olarak tanıtılmış.

Bu anlatıların kesin bir kaynağı olmasa da, o zamanda Kürt ismiyle bilinen kahve çeşidi bugün menengiç kahvesi olarak biliniyor ve hala Anadolu’nun doğu bölgelerinde severek tüketiliyor.

Kürt Kahvesinin İçinde Neler Var? Kürt Kahvesi Neden Yapılır?

Kürt kahvesi içeriği aslında ilk ortaya çıktığı yıllarda sadece menengiç meyvesinden oluşuyormuş. Hatta son yıllarda yağlı macun şeklinde işlenmiş kahve, teneke kutularda veya kavanozlarda markalı bir ürün olarak satılıyor.

Fakat günümüzde bu tarifin farklı bir çeşidi de bulunuyor ve biraz daha tercih ediliyor. Bugün aynı isimle satılan kahve çeşidinin içerisinde menengiç meyvesinin yanında kakule, keçiboynuzu, krema ve özel kavrulmuş dağ kahvesi gibi çeşitli içerikler bulunuyor.

Zengin içeriği sebebiyle oldukça yumuşak içimli ve hafif bir kahve çeşidi.

Kürt Kahvesi Neden Yapılır

Kürt Kahvesi Nereye Ait? Kürt Kahvesi Nerenin?

Asıl yöresi Mardin olarak bilinse de, Gaziantep, Diyarbakır, Adıyaman ve Batman gibi bölgelerde de sevilen ve yöresel olarak yapılan kahve çeşitlerinden biri.

Ayrıca aynı isimle Avrupa’ya da pazarlanıyor.

Kürt Kahvesi Nasıl Yapılır?

Bu kahveyi yapmak, Türk kahvesi yapmak ile neredeyse aynı. Tarife geçmeden önce malzemelere bakalım.

Malzemeler

1 Kişilik

 • 1 tatlı kaşığı Kürt kahvesi
 • 1 fincan su
 • İsteğe göre şeker

Kürt Kahvesi Tarifi

İlk olarak şekeri, kahveyi ve suyu cezvenin içerisine koyun ve karıştırın. Ardından cezveyi kısık ateşin üzerine koyun ve kabarana kadar bir daha karıştırmayın.

Kahve kabarmaya başladığında üzerindeki köpüğü bir kaşık ile fincana alın. Kalan kahveyi bir taşım daha kaynattıktan sonra ocağı kapatın ve kahveyi fincana boşaltın. Afiyet olsun!

Kürt Kahvesi Faydaları

Bu kahvenin faydası oldukça fazla. özellikle klasik Türk kahvesi içemeyenler için sağlıklı ve lezzetli bir alternatif olabilir.

 • Sindirim sistemini rahatlatır.
 • Hazımsızlığı giderir.
 • Bağırsaklarda bulunan zararlı parazitlerin azalmasına yardımcı olur.
 • Mide bulantısına iyi gelir.
 • Ağız kokularının giderilmesini sağlar.
 • Balgama, öksürüğe, bronşite ve nefes darlığına faydalıdır.
 • İdrar söktürücüdür. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonunu geçirmeye yardımcı olur.
 • Böbrek taşı düşürmeye yardımcı olur.
 • Ses tellerine iyi gelir.
 • Antiseptiktir.
 • Enerji vericidir.
 • Demir içerdiği için demir eksikliği çekenlere faydalıdır.
 • Tokluk hissi verir.
 • Vücuttaki ödemi atmaya yardımcı olur.
 • Kolesterolü dengelemeye yardımcı olur.
 • Romatizma ağrılarını azaltır.
 • Cilt problemlerine iyi gelir.

Menengiç Kahvesi Kürt Kahvesi Mi?

Menengiç Kahvesi Kürt Kahvesi Mi?

Kürt kahvesi menengiç kahvesi olarak da bilinir. Ortaya çıktığı ilk zamanlarda sadece menengiç meyvesinden yapılmasına rağmen, günümüzde içeriği değişmiştir.

Fakat hala Anadolu’nun bazı bölgelerinde bu iki kahve ismi özdeşleştirilir.

Kürt menengiç kahvesi sadece bu meyvenin kavrulup, öğütülüp pişirilmesiyle yapılırken, günümüzde popüler hale gelen kahve aslında menengiç ile beraber 6 farklı madde içerir

Türk Kahvesi Mi Kürt Kahvesi Mi?

Kürt (menengiç) kahvesinin, Türk kahvesinin atası olduğu, aslında Türk kahvesi isminin de bu kahveden türediği çeşitli yerlerde anlatılır.

Bunun nedeni de, menengiç kahvesinin Fransa gibi Avrupa ülkelerine “qehweya kurd” ismiyle ihracatının yapılmış olmasıdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanından sonra bu kahvenin isim değiştirerek Türk kahvesi olduğu söylenir. Kürt kahvenin de menengiç kahvesine dönüştüğü anlatılır.

Fakat Türk kahvesinin Anadolu topraklarındaki 500 yıllık tarihi ve Türk kahvesinin içeriği düşünüldüğünde, bu bilginin kaynaklara dayandırılmadan kabul edilmesi oldukça zordur.

 

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
ÇekirdekTürk Kahvesi

Yemen Mocha Çekirdeği ve Türk Kahvesi

Yemen Mocha çekirdeği dünyaya yayılan ilk kahve türü, aynı zamanda kadim Türk kahvesinin tarihteki esas çekirdeği. Yani tarihi kayıtlara, reçetelerde Türk kahvesi…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir