fbpx
Türk Kahvesiİyi Bilgi

Aç Karna Türk Kahvesi İçmek Faydalı Mı Zararlı Mı?

Aç karna Türk kahvesi içmek iyi mi, kötü mü? Sabah kahvaltıdan önce kahve içersek ne olur? Aç karna sade Türk kahvesi içmek yağ yakar mı, zayıflatır mı? Sabah aç karnına türk kahvesi içmenin faydaları nelerdir?

Soruların hepsini bu yazımızda cevapladık. Keyifli okumalar!

Aç Karna Türk Kahvesi İçmek

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Aç Karna Türk Kahvesi İçmek

Türk kahvesi her zaman tokken mi içilmelidir? Sabah aç karna Türk kahvesi içmek zararlı mıdır?

Aslında bu sorular oldukça kişisel. Çünkü sağlık durumunuza göre aç ya da tok olarak tüketilen kahvenin etkileri farklılaşacaktır.

Sabahları uyanır uyanmaz bir fincan kahve içiyorsanız, hatta kahvaltınızı da sadece kahveyle yapıyorsanız, bu durum çok da sağlıklı olmayabilir.

Mide problemleri yaşayan birinin Türk kahvesini yemeklerden sonra içmesi daha faydalı olurken, herhangi bir sağlık sorunu yaşamayan kişilerin aç karna Türk kahvesi içmek konusunda bir sıkıntıları olmayabilir.

Aç Karnına Türk Kahvesi İçmenin Faydaları ve Zararları

Sonuçlar ne kadar kişisel olsa da, aç karnına Türk kahvesi içilirse ne olur, genel olarak aç karna Türk kahvesi içmek ne kadar faydalı, ne kadar zararlı beraber bakalım.

Aç Karnına Türk Kahvesi İçmenin Faydaları ve Zararları

Aç Karnına Kahve İçmenin Faydaları

Türk kahvesi, Osmanlı zamanından günümüze kadar gelen pişirme yöntemi ile metabolizmayı hızlandıran, antioksidan kaynağı olan ve tokluk hissi veren bir kahve.

Peki, aç karna Türk kahvesi içmek faydalı mıdır? Sabahları aç karnına kahve içmek, eğer bir mide rahatsızlığınız yoksa sağlıklı olabilir.

Aç karnına Türk kahvesinin faydaları nelerdir? İlk olarak, yukarıda da bahsettiğimiz gibi metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Bu da gün içinde tükettiğiniz yiyecekleri daha hızlı sindirmeniz anlamına gelir.

Ayrıca aç karna Türk kahvesi içmek tokluk hissi yaratır. Bu da gün içerisinde daha az miktarda kalori almanızı sağlar ve kilo verme sürecinde yardımcı olur.

Türk kahvesinin bir antioksidan kaynağı olduğunu söyledik. Aç karna Türk kahvesi içmek ve ardından da bol bol su tüketmek, vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olur. Böylece vücudu temizler.

Aç karna Türk kahvesi içmenin faydaları arasında gün içerisinde enerjik ve dinç kalmanızı sağlamak da vardır. Uykuyu açar ve odaklanmayı sağlar, konsantrasyonu artırır.

Aç Karnına Kahve İçmenin Faydaları

Aç Karnına Türk Kahvesi İçmenin Zararları

Sabahları aç karnına Türk kahvesi içmek zararlı mı? Bildiğiniz üzere Türk kahvesi, pişirme ve sunun yöntemi nedeniyle oldukça acı ve sert bir kahve. Bu acılık ve asidite aç karınla vücuda alındığında midedeki asit üretimini etkileyebilir.

Ülser, mide ekşimesi gibi mide rahatsızlıkları olanlar sabah aç karna kahve içerse, bu rahatsızlıkları tetiklenebilir. Gün boyunca, hatta devam eden birkaç gün bu rahatsızlıklarla uğraşmak durumunda kalabilirler.

Bazı kişilerde aç karna Türk kahvesi içmek sindirim sorunlarına, mide ağrılarına, yanmalarına ve kusmaya neden olabilir. Bu durumda aç karna kahve içmeyi bırakmanız gerekir.

Kahve, vücutta kortizol hormonunun üretimini tetikler. Kortizol, uyandığımızda vücudumuzda çokça bulunan ve gün içerisinde azalan, enerji artışı sağlayan bir hormon.

Dolayısıyla zaten zinde uyandıysanız ve enerjiniz yerindeyse aç karna Türk kahvesi içmek, kortizol hormonunun gereksiz salgılanmasına neden olabilir. Bu özelliğinden dolayı bazı uzmanlar aç karna kahve tüketmenin zararlı olduğunu söyler.

Yine de kahve tüketimi düzenli olanların bu hormonal değişiklikleri daha az olur.

Kişiden kişiye değişiklik göstermesiyle beraber aç karna Türk kahvesi içmek, gün içinde kalp çarpıntısı, huzursuzluk ve endişe yaratabilir.

Kahvenin metabolizmayı hızlandırdığını söyledik. Aslında bu, her zaman olumlu sonuçlar doğuran bir durum değildir.

Çünkü, yediğimiz besinlerdeki vitamin ve minerallerin, mide ve bağırsaklar tarafından sindirilip emilmesi için gerekli olan bir süre vardır.

Besinler, olması gerektiğinden daha hızlı bir şekilde dışarı atılırsa, vitamin ve mineraller yeteri miktarda emilemez. Bu da beslenme sorunlarına yol açar.

Kahvenin içinde bulunan kafein, aynı zamanda sıvıların da vücuttan atılma sürelerini kısaltır. Bu durumda böbrekler çinko, magnezyum ve kalsiyum gibi önemli mineralleri emmek için yeterli zamanı bulamaz.

Uzun vadede mineral ve vitamin eksikliği ise kalp sorunlarına, böbrek rahatsızlıklarına, kronik yorgunluğa, yüksek tansiyona, kemik erimesine ve benzeri rahatsızlıklara yol açabilir.

Aç Karnına Türk Kahvesi İçmenin Zararları

Sabahları Aç Karnına Türk Kahvesi İçmek Zayıflatır Mı?

Eğer kronik bir rahatsızlığınız ya da mide sorunlarınız yoksa, sabah aç karna içilen kahve zayıflamaya yardımcı olabilir.

Kahvenin metabolizma hızlandırıcı etkisi, aç karna tüketildiğinde gün boyunca etkisini gösterir. Böylece kilo verme sürecine yağ yakımını artırarak yardımcı olur.

Aç Karna Türk Kahvesi İçmek Yağ Yakar Mı?

Kahve, aç ya da tok tüketilmesi farketmeksizin kalp atış hızını artırır. Bu da vücuttaki şeker ve yağın yakılmasına yardımcı olur.

Kahve, hiçbir zaman tek başına kilo verdiren bir içecek değildir. Yalnızca düzenli bir beslenme ve spor programı ile desteklendiğinde kilo vermeye yardımcı olabilir.

Yukarıda verilen bilgilerin genel bilgiler olduğunu hatırlatalım. Aç karna kahve içmek ve genel kahve tüketiminize dair en doğru kararı doktorunuza danışarak vermelisiniz.

Türk kahvesi çeşitlerinden kaç tanesini biliyorsunuz? Bilgilerinizi tazelemek için sizi Türk Kahvesi Çeşitleri Testi’ne davet ediyoruz.

0 oylar, 0 ort
507
Kafeinsiz Türk Kahvesi Nedir

Türk Kahvesi Çeşitleri Testi

Türk kahvesi bu topraklara öyle işlemiş bir lezzet ki, neredeyse her yöre bu içeceği almış ve kendince bir yorum katarak içselleştirmiş. Türkiye’de kahve çeşitlerinin bir sayısı ya da sınırı kesin olarak bilinmiyor.

Kahve çekirdeği çeşitleri, demleme yöntemleri, öğütme yöntemleri, sunumlar ve servisler ile çeşitlenmiş ve ortaya birbirinden farklı birçok Türk kahvesi çeşidi çıkmış.

Hadi, teste başlayalım!

1 / 10

Fincana dökülen kahvenin köpüğünün üzerine çifte kavrulmuş ve kalın öğütülmüş badem eklenmesiyle hazırlanan kahve hangisidir?

cilveli kahve

2 / 10

Kahvenin bakır imbiklerde uzun uzun demlenmesi ile yapılan ve kulpsuz fincanlarda ikram edilen kahve hangisidir?

Mırra

3 / 10

Akdeniz bölgesinde Tarsusi olarak da bilinen, ince belli çay bardağında servis edilen kahvenin ismi nedir?

Süvari Kahvesi

4 / 10

Kavrulmuş kahve çekirdeklerinin taş ya da ahşap havanlarda dövülerek öğütülmesiyle elde edilen kahvenin adı nedir?

En Çok Hangi Kahve Yağ Yakar

5 / 10

Kaymaklı kahve olarak da bilinen, kahvenin üzerine 2 tatlı kaşığı kaymak ilave edilerek servis edilen Türk kahvesi çeşidi hangisidir?

En Güzel Sade Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

6 / 10

Çedene kahvesi olarak da bilinen, kahve çekirdeği yerine bir meyvenin öğütülüp kavrulmasıyla hazırlanan kahve çeşidi hangisidir?

Menengiç Kahvesi

7 / 10

Adıyaman’ın yöresel kahvesi sayılan, içeriğine çikolata, keçiboynuzu, damla sakızı, menengiç kahvesi, krema ve salep eklenerek hazırlanan kahvenin adı nedir?

2 Kişilik Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

8 / 10

Yabani olarak dağlarda yetişen, dışı kestane gibi dikenli olan bir bitkinin çekirdeklerininden üretilen ve "dikenli kahve" olarak da bilinen kahve hangisidir?

Vanilyalı Türk Kahvesi

9 / 10

İsmi Azericede “İnci” anlamına gelen, içinde Türk kahvesinin yanında safran, mahlep, salep, damla sakızı ve keçiboynuzu gibi baharatlar ve malzemeler bulunan kahvenin ismi nedir?

2 Kişilik Türk Kahveye Kaç Kaşık Kahve Atılır

10 / 10

Mırra kadar olmasa da normal kahveye oranla daha sert olan, çifte kavrulmuş kahve çekirdekleri ile hazırlanan kahve hangisidir?

Türk Kahvesi Yaparken Sık Yapılan 10 Hata

Puanınız

Ortalama puan şöyledir 72%

0%

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
ÇekirdekTürk Kahvesi

Yemen Mocha Çekirdeği ve Türk Kahvesi

Yemen Mocha çekirdeği dünyaya yayılan ilk kahve türü, aynı zamanda kadim Türk kahvesinin tarihteki esas çekirdeği. Yani tarihi kayıtlara, reçetelerde Türk kahvesi…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir