MOTİVASYONU ARTTIRMAK İÇİN 7 ETKİLİ YÖNTEM

Hepimiz kendi hayatlarımızda zaman zaman birçok sebepten dolayı demoralize olabiliyoruz. Ya hiç sevmediğimiz bir insan, ya başımıza gelmesinden hoşlanmayacağımız bir olay, ya da bunlar gibi birçok sebep bir anda düşmemize sebep olabiliyor. Her ne kadar sağlam duruşlu, özgüvenli ve yıldızı yüksek bir insan olmuş olsak da hayatta her zaman çok güçlü biri olarak durabilmek ve yıkılmadan ayakta kalabilmek pek mümkün değil. Mutlaka hepimiz bir yerlerde ya umudumuzu kaybediyoruz, ya da yoruluyoruz. Bende bu yüzden sizlere, kendi hayatımdan ve tecrübelerimden yola çıkarak, motivasyonumu nasıl korumaya çalıştığımı ve düştüğüm zamanlarda nasıl tekrar tutunabildiğime yönelik birkaç tavsiyede bulunmaya geldim. Umarım bende işe yaradığı gibi size de faydalı olur.

1-AMACINI HATIRLA

Hepimiz mutlaka bir şeyler için mücadele veriyoruz hayatta. Kimimiz çok beğendiğimiz bir arabaya,eve,tekneye sahip olabilmek için canla başla çalışıyoruz. Kimimiz çok beğendiğimiz bir ülkeyi bir kez olsun gezebilmek için hem para biriktiriyoruz, hem fırsat kolluyoruz. Kimimiz çok sevdiğimiz bir insana kavuşabilmek için gün sayıyoruz. Kimimiz de sağlığımıza yeniden kavuşabilmek için mücadele veriyoruz… İşte bunların hepsi bir amaca hizmet ediyor. Beğendiğin arabaya sahip olabilmek belki de eskisinden daha güç geliyor olabilir, ya da daha önce kendini hayaline hiç bu kadar uzak hissetmemiş olabilirsin. Çünkü insan yorulduğu zaman, istediği şeyi aslında o kadar da istemediğini düşünür. Vazgeçmek daha kolay gelir çünkü. Orada bekler seni ve sen bıraktığın anda senin oluverir. Ne bir hayal ne de bir amaç kalır ortada. Ama sen vazgeçmek yerine, neden mücadele ettiğini hatırla. Aslında onu neden bu kadar çok istediğini, bunca zaman neden mücadele ettiğini, en önemlisi onca zaman verilen emeğin gerçekte bir değeri olduğunu hatırla. İstediğin şey her ne ise onu sımsıkı tut ve bırakma. Çünkü o şey en başından beri senin olmak için orada.

2-SANA İYİ GELEN BİR ŞEY YAP

Bana göre motivasyon arttırmanın en iyi yöntemlerinden biri de sevdiğin bir şeyi yapmak. Müzik dinlemek , kitap okumak , ceketini alıp hızlı bir yürüyüşe çıkmak, saçlarını kestirmek veya boyatmak, birkaç fiziksel değişiklik, motivasyon arttırıcı bir film izlemek,şarkı söylemek,ya da sana iyi geldiğini düşündüğün birinin yanına gitmek… Daha o kadar çok şey var ki …Anlıkta olsa bize iyi gelebilecek her şey motivasyonumuzu yeniden sağlayabilmemiz için birer tuğla.  Mutlaka ama mutlaka sana iyi gelen bir şeyler var ve sen kendin için bir şeyler yapabilirsin. Mesela bana en iyi gelen şey müzik. Kendimi gerçekten kötü hissettiğimde , veya her vazgeçişe yaklaştığımı hissettiğimde düşüncelerimi uzaklaştırır, müziği alırım yanıma. Çünkü bana iyi geliyor ve özellikle yüksek sesle eşlik ettiğim zaman, şarkı bittiği anda kendimi hem enerjik hem mutlu hissedebiliyorum.

3-İDOLÜNE SARIL

Hepimizin illa ki kendimize örnek aldığımız, yaşam felsefesini benimsediğimiz, ileri de onun gibi biri olabilmek için çalıştığımız birileri var. Anne,baba, bir yazar , bir müzisyen , bir sanatçı,ressam, öğretmen, karşı komşumuz , abimiz , ablamız… Başarısına,sabrına,azmine,hayatına imrendiğin kişiye bir daha bak. Aslında neden onu kendine idol edindiğini hatırla. Onun hakkındaki düşüncelerini hatırla ve tazele… En önemlisi, şunu bir düşün: O hiç mi vazgeçmek istememiştir? Hiç mi pes etme noktasına geldiğini düşünüp ağlamamıştır? O nasıl senin geçtiğin bu yollardan geçip başarılı olmuş ki?  Eğer bu kişiyle bir çay içme şansın varsa, bunu ona bir sor. Zaten bu kişi birçok kişinin idolü olan ünlü bir insansa, bir yerlerde otobiyografisi, kitabı, ya da hayatından bahsettiği bir videosu bulunur. Eminim ilgini çekecek bir hikayesi vardır.

4-HAYATINA FARKLILIK KAT

Mesela ilgi alanına göre kendine yeni  bir hobi edin. Hatta ilgi alanını geliştir daha önce hiç yapmadığın aktiviteler yap. Yeni şeyler dene. Bence hayatı güzelleştiren şey hayatımıza giren yenilikler. Yeni bir insan,yeni bir ayakkabı,yeni bir koltuk takımı… Hepsi hayatımıza ilk girdiğinde bizi ne kadar mutlu ediyor öyle değil mi? Sende boş vaktine göre ayarla ve daha önce deneyimlemediysen örneğin tırmanışa git. Kendine bulabileceğin yüzlerce ekip var internette. Ya da değişiklik olsun de sana uygun bir sabah erken kalkıp yürüyüşe çık. Ya da yeni insanlarla tanışabileceğin ortamlara git. Mesela bir müze ziyaret et. Yapılabilecek onca şey arasından kendine uygun olanı seç ve hayatına bir yenilik getir.

5-DEĞİŞİKLİK YAP

Buna diğer maddelerde biraz değindim fakat ‘’değişiklik’’ zaten başlı başına bir yöntem. Sana sıkıcı gelen şeyleri değiştir odanın düzeni , ofisin düzeni , kaleminin rengi vs. Göze devamlı aynı gelmeye devam eden şeyler, bir süre sonra insanda bıkkınlık duygusu yaratıyor.

6-BİR PLAN YAP

Bir hedefiniz varsa, ona ulaşmak için planlı olmalısınız. Önce kendinize minik hedefler koyun ve onları gerçekleştirdikçe kendinizi ödüllendirin. ‘’Bu şekilde devam edersem, hedefime bu kadar zamanda ulaşabilirim.’’ planı yapın. İşlerinizi günlere bölün ve bir anda kendinize çok fazla yüklenmeyin.

7-HER ZAMAN İYİSİNİ DÜŞÜN

Negatif olmak ve negatif düşünmek. Bazen insan bir başarıya ulaştığı zaman bile, ‘’ya bundan sonrasını başaramazsam’’ düşüncesi ile bir anda korkuya kapılır ve o zaman işler tersine gitmeye başlar. Olumsuz düşünmek inanın tüm olumsuzlukları da beraberinde sizin başınıza toplar. Aksine bir şeyin daha iyi olacağını düşünmek ve olaylara pozitif açıdan bakmak mantıklı davranmaya yöneltir, beraberinde doğru kararlar alabilmeyi sağlar. Negatif düşünmek hem sizi üzer, hem korkutur hem de amacınızdan uzaklaşmanıza sebep olur. Aslında kötüsünü düşünmek için beynimizin bize oynadığı oyunlar hariç hiç de bir sebebimiz yok.

hy

Kelimeleri tozlu kitap sayfalarında terketmeye gönlüm razı olmadı, biraz da ben yazayım istedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir