DÜNYANIN EN GÜZEL VE İLGİ ÇEKİCİ KÜTÜPHANELERİ

Black Diamond
Kopenhag Kraliyet Kütüphanesi – Danimarka

“Black Diamond”, Kopenhag limanındaki karakteristik yeni bir kütüphane binasıdır. 1999’da inşa edilen bina, Danimarkalı mimarlar Schmidt, Hammer ve Lassen tarafından Kraliyet Kütüphanesinin bir uzantısı olarak tasarlandı ve 1906’dan beri Hans J. Holm’un eski kütüphane katedralinin bitişiğinde yer alıyor.

Kütüphanenin boyutu: 21500m²

Boston Kütüphanesi – ABD

Boston Halk Kütüphanesi, Birleşik Amerika’da Massachusetts eyaletinin Boston şehrinde 1848 yılında kurulmuş bir kütüphanedir. Amerika’daki ilk halk kütüphanesidir. Dünyada ilk olarak da halkın, kütüphane materyallerini ödünç alarak götürmesine ve kullanmasına izin veren bir kuruluş olmuştur. Bugün 24 milyon adedi geçen derlemelerin 8.9 milyon adedi kitaptır. Boston Kütüphanesi aynı zamanda bir araştırma kütüphanesidir ve Amerikan Araştırma Kütüphaneleri Birliği’nin (ARL) üyesidir. Bu birliğe bir de halk kütüphanesi olarak sadece New York Halk Kütüphanesi üyedir. Kütüphanede 1.7 milyon adet nadir eser ve elyazması bulunmaktadır. Önemli derlemelerden incunabulaları (1500 yılından önce yazılmış eserler), William Shakespeare’in ilk baskılarını, Daniel de Foe’nin orijinal koleksiyonunu, John Adams’ın 3800 kitaplık koleksiyonunu, Nathanial Bowditch’in matematik ve astronomi kitaplarını sayabiliriz.

http://www.oktayaras.com/boston-public-library/tr/56254

Stuttgart Şehir Kütüphanesi-Almanya

Koreli mimar Eun Young Yi’nin Stuttgart kentinin yeni kütüphanesi için verdiği teklif, 1999 yılında diğer 235 rakibini eleyerek seçildi. Stadtbibliothek am Maiander Platz yapımına 2008 yıllarında başlanmış. Yapımı üç sene süren kütüphane  80 milyon euro harcanarak tamamlanmış.Yi, iki katı yeraltında, toplam onbir  katlı bir monolitik bir küp yaratmış. Kütüphanenin içinde ve dışında beyaz renkler hakim olup, bütün katlara geçişler açık merdivenler kullanılarak yapılıyor. Binanın dış dört duvarında “Library” yani kütüphane kelimesi dört ayrı dilde yazıyor. Kuzey duvarında ana dil olan Almanca, batı duvarında İngilizce, güney duvarında Arapça (bilginin eski dili ve Stuttgart’ın kardeş şehri Kahire olduğu için), ve doğu duvarında Korece (tasarımcı Yi’nin ana dili) yazıyor. Tasarımcı Yi’nin mimarlık şirketi Köln ve Seoul olmak üzere iki ayrı şehirde hizmet vermekte.

http://www.3oda1salon.net/siradasi-projeler/stuttgart%C4%B1n-yeni-kent-k%C3%BCt%C3%BCphanesi

Liyuan Kütüphanesi – Beijing, ÇinLiyuan Kütüphanesi – Beijing, Çin


Beijing’in dışında küçük bir köyde kurulmuş bu kütüphane tek katlı olmasına karşın ağaçlarla bütünleşmiş yapısı sebebi ile hem büyük hem de oldukça ilgi çekici. Buna en güzel sebep ise içinin ve dışının tamamen kütükten oluşması.

St. Florian Monastery Library, St. Florian, Avusturya

St. Florian Manastırı, Avusturya’da St. Florian kentinde, dokuzuncu yüzyılın sonlarında kurulmuş bir Augustinian manastırıdır. 1686 ile 1708 yılları arasında manastır kompleksi tekrar Barok stilinde Carlo Antonio Carlone tarafından yenilenmiştir. Yukarı Avusturya’nın en büyük manastırı olan Florian Manastırı freskleri Bartolomeo Altomonte tarafından yapılmıştır. Kütüphane kanadının inşası 1744 yılında Gotthard Hayberger tarafından başlatılmıştır. Kütüphanede 150 bin kitap vardır. Bunların 108 bini 1900 yılından önceki eserlerdir. Bunların arasında 952 incunabula (15. yüzyıldan önce yazılmış) eser, 800 adet ortaçağda yazılmış elyazması eser, 35 bin 16. ile 18. yüzyıl arasında yazılmış eser bulunmaktadır. Kütüphanede bulunan en önemli koleksiyonlardan biri de, 16. İle 20. Yüzyıl arasındaki çizilmiş olan 50 ciltlik 600 adet harita koleksiyonudur. Kütüphane bir referans kütüphanesi olup, bilimsel araştırmalar için randevu alınarak faydalanılır.

http://www.oktayaras.com/st-florian-monastery-library/tr/56384

Beinecke Nadir Kitaplar ve El Yazmaları Kütüphanesi – Yale Üniversitesi

Beinecke Nadir Kitaplar ve El Yazmaları Kütüphanesi (İngilizcesi: Beinecke Rare Book and Manuscript Library veya BRBL), Yale Üniversitesinde yer almakta olup dünyanın nadir bulunan kitaplara ve elyazmaları adanmış en büyük kütüphanesidir. 

Trinity College Dublin Kütüphanesi – İrlanda

İrlanda’nın en büyük kütüphanesi olan Dublin’deki Trinity College Library aynı zamanda Dublin Üniversitesi’nin de kütüphanesidir. Yasa gereği, İrlanda’da basılan bütün yayınların bir kopyası bu kütüphaneye gönderilmektedir. Meşhur Book of Kells bu kütüphanede barınmaktadır. Dört ciltlik bu yapıtın, iki cildi halka gösterilmektedir. Belli zaman aralıklarında değişik sayfaları sergilenmektedir.
KÜTÜPHANE BİNALARI:  Kütüphanenin birçok binası vardır. Bunlardan dört adedi Trinity College kampüsünde bulunmaktadır. Bazı binalara ise Dublin’de St. James Hastanesi kompleksindedir. Orijinal (eski) kütüphane Thomas Burgh’un eseridir. Bu büyük bina o zaman şehrin ve üniversitenin önemli merkezlerinden biriydi. Book of Kells bu binada saklanmaktadır. Aynı zamanda Book of Durrow, Book of Howth ve bazı çok kıymetli eski eserler de bu binada bulunmaktadır. Uzun Oda ile birlikte bu eski bina, İrlanda’nın en önemli turist ziyaret yerlerinden biridir. Burada binlerce nadir, 18. yüzyıla ait kitap yer almaktadır. 18. yüzyılda koleje Brian Boru tarafından hediye edilen arp, ortaçağ dönemine ait ayakta kalan üç adet Gal arplerinden biri olup, İrlanda’nın bir nevi sembolüdür. Bu eski binada, çok eski kitaplar, özel koleksiyonlar, elyazmaları, araştırma arşivleri bulunmaktadır.

http://www.oktayaras.com/trinity-college-library/tr/56276

İskenderiye Kütüphanesi-Mısır

İskenderiye KütüphanesiMÖ 3. yüzyılın başlarında Mısır‘ın İskenderiye kentinde Ptolemaios hanedanı tarafından kurulmuş olan antik kütüphane. İskenderiye Müzesi olarak bilinen araştırma enstitüsünün bir bölümü olarak inşa edildi. İnsanlık tarihinde meydana getirilmiş önemli eserlerden biridir. Eski kaynaklar, burada 150 bin cilt el yazması eserin toplandığını kaydeder.

http://www.turkcewiki.org/wiki/%C4%B0skenderiye_K%C3%BCt%C3%BCphanesi

Daha iyi bir okur olmak ile ilgili yazıya ulaşmak için tıklayın.

hy

Kelimeleri tozlu kitap sayfalarında terketmeye gönlüm razı olmadı, biraz da ben yazayım istedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir