TAKINTILI BİR AŞIK MI YOKSA AZILI BİR KATİL Mİ? ”YOU”


Dizi hakkında hiçbir yorum,eleştiri dahi okumadan tek sezonluk bir dizi olduğu için izlemekle bir şey kaybetmeyeceğimi de düşünerek diziyi izlemeye başladım. İki günde bitti dediğim gibi bölümler 40 dakikalıktı ve ilk sezon 10 bölümdü. Diziyi sevdim fakat diziyi izlemeyenler için, diziyi bir suç dizisi olarak kategorize ettiyseniz bu oldukça yanlış olur. Bunu başta söylemeliyim. Bu bir suç dizisi değil bir psikolojik gerilim dizisi. Eğer bir suç dizisi arıyorsanız sizi hemen şöyle alalım. Dizinin sonuna kadar saplantılı bir aşığın yaşadıklarına tanıklık edeceksiniz, öldürmek sadece olayların bir parçası.

DİZİDEKİ KARAKTERLERİ TANIMAMIZ GEREKİRSE:

Joe Goldberg. Kendisini hepimiz Gossip Girl’den tanıyoruz. Sevgili Dan Humphrey. Valla ne yalan söyleyeyim kendisini psikopat bir aşık rolünde izlemeyi daha çok sevdim. Bir rol bir insana bu kadar cuk oturur 🙂 Bir kitapçıda çalışıyor ve buranın işletmesini yapıyor. Bu işi çocukluğundan beri yaptığı için kendisine bir nevi ”kitap eksperi” diyebiliriz. İşin çocukluğuna kadar inen kısmı ise dizinin ilerleyen bölümlerinde saklı.

Guinevere Beck. Diziyi izlerken sık sık aşık olmayacak gibi de değil ki diye düşünmedim desem yalan olur 🙂 Valla güzellik başa belaymış demek ki diye düşünmeniz kaçınılmaz bu dizide. Beck kendini yazar olmaya adamış ve bu yolda büyük çaba sarfediyor aynı zamanda bu işten geçimini sağlamaya çalışıyor. Her şey sarpa sardığı sıralarda Joe çıkıyor karşısına. Ve hayatın akışı değişmeye başlıyor Beck için.

DİZİ DEĞERLENDİRMESİ

Sürükleyicilik 10 / 8 diyebilirim. Dizinin senaryosu, işleyişi, oyuncuları hepsi gayet iyi. İzlerken zaman zaman kendimi Joe’yu anlamaya zorladım. Diziyi izlerken hiç sıkıldığımı hissettiğim olmadı. Psikolojik bir dizi arayışı içerisindeyseniz ve aynı zamanda bunun için ayıracak kısıtlı zamana sahipseniz izlemenizi önereceğim bir dizi. Şimdi asıl dizi değerlendirmesini, karakterler hakkında yorumlarımı ”SPOILER” içerecek şekilde aşağıda yazacağım.

DİZİ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİM VE ELEŞTİRİLERİM ***SPOILER İÇERİR.***

Sizce Joe bütün bunları neden yaptı ? Gerçekten Beck’e aşık olduğu için mi yoksa içindeki öldürme dürtüsünü bir türlü bastıramadığı için mi ? Düşüncem şu ki Joe gerçekten öldürmek zorunda kaldığı kişileri öldürmedi. En başta Benji’yi bırakmasında hiçbir sakınca yokken Benji’yi kasıtlı olarak öldürdü. Peach için bir kazaydı diyebilecek olsak bile ondan öncesinde de Peach’i öldürmeye çalışmıştı. Yani özetle Joe psikolojik sıkıntıları olan bir katil. Birine kendini adayarak yaşamış olmak onun için mecburiyet haline gelmiş ve bunu yaparken karşısında tek bir engel dahi bulundurmak istemeyen kontrol manyağı bir karakter. Beck’e karşı beslediği duygular aşktan ziyade ihtiyaç.

Dizide çok fazla açıklık bulduğumu söylemeliyim. Senarist bize Joe’yu çok zeki bir karakter olarak göstermeye çalışmış. Fakat Joe’nun öldürdüğü kişinin saatini takması o kadar da zeki bir hareket değil diye düşünüyorum. Ya da işediği kavanozu öldürdüğü kızın evinde bırakması da bir diğer örnek. Cesedi günlerce bodrumda tutması, kurbanların eşyalarını evinde saklaması. Tüm bunlar amatörlük mü yoksa Joe’nun da söylediği gibi hiçbir zaman kimseyi öldürmek için plan yapmamış olması ve buna mecbur kalması mı? Evet planlı öldürmüyor, öldürmekten haz almıyor ama ama mecbur kaldığında öldürmemek için bir saniye bile düşünmüyor.

Üstelik dizi sezon finalinde oldukça şaşırtıcı şekilde bitti ve Joe’nun en büyük problemi Candice sezon finalinde diziye dahil oldu. Ya da gerçekten oldu mu? Bunu da diğer tüm merak ettiklerimiz gibi önümüzdeki sezon göreceğiz. 🙂

hy

Kelimeleri tozlu kitap sayfalarında terketmeye gönlüm razı olmadı, biraz da ben yazayım istedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir