FİLMDEN DİZİYE ‘’THE PURGE’’


2013 yılından bu yana ‘’The Purge’’ birçok defa vizyonda kendini gösterdi. Açıkcası ben bu ‘’purge’’ olayının filme uyarlanış biçimini, filmlerdeki gerilimi, insanların nefretinin bir gecelik tüm saydamlığı ile açığa çıkması olayını izlemeyi sevdim diyebilirim. Özellikle herkesin aslında nasıl içten içe kin ve nefret ile beslenebildiğini de görmüş olduk bu filmlerde.


Geçtiğimiz yıl bu defa dizi olarak karşımıza çıkmaya karar aldı ‘’The Purge’’

Ne yalan söyleyeyim, ilk sezonun tüm bölümleri yayınlanır yayınlanmaz başladım izlemeye. Oyuncuları sevdim. Hatta bazılarını biraz fazla sevdim. İçlerinden ‘’ne uyuz bi karakter ya’’ dediklerim de oldu tabi. Ama genel olarak dizi bende iyi bir izlenim bıraktı.

Spoiler vermeden genel itibari ile özet geçersek: Hükümet bir arınma gecesi düzenlemeye karar veriyor (bildiğimiz gibi) ve dizideki özellikle 6 karakterin çevresinde dönmeye başlıyor olaylar. Kimi yerlerde işin psikolojik tarafı, kimi yerde ölüm ve yaşam arasındaki ince çizgi, kimi yerde de tüm bu arınma olayının aslında beslediği tüm gerçeklik ve niyet çıkıyor önümüze.

Çok bir şey söylemek istemiyorum aslında konusu hakkında. Dizi kimi zaman yavaş ilerliyor gibi gelebilir size ama genel itibariyle güzel bir dizi ve beni sürükledi diyebilirim.

OYUNCULARA GELECEK OLURSAK

GABRIEL CHAVARRIA (MIGUEL)

Dizide görevi dışında olan bir askeri oynuyor. Yanlış hatırlamıyorsam denizciydi. Kendisinin tek derdi kız kardeşini bu arınma gecesinden koruyabilmek.

JESSICA GARZA (PENELOPE)

Miguel’in kardeşi ve kendisi bir tarikata karışmış. Arınma gecesinin aslında ne kadar gerekli olduğuna ve kendisinin buna hizmet ederek cennete gideceğine inandırılmış.

AMANDA WARREN (JANE)

Bu kadın dizide feminist damarımı kabarttı diyebilirim. Bence kendisi güçlü bir karakter ama diziyi izleyince göreceksiniz ki kendisinin de hataları az değil.

HANNAH EMILY ANDERSON (JENNA )

Kocası ile birlikte bu arınma gecesini fırsata çevirerek iş bağlayabilmek için bir davet gecesine katılıyorlar.

COLIN WOODELL (RICK)

Jenna’nın eşi. Ve bir aşk üçgeninin en bahtsız karakteri.

LILI SIMMONS (LILA)

Kendisinin Jenna ve Rick ile duygusal bir geçmişi var ve yıllar sonra bu davette karşı karşıya geliyorlar. Bu gecenin arınma gecesine denk gelmesi  de onların şansımı yoksa şanssızlığımı buna da siz izleyerek karar verin.

Diziye bir puan vermem gerekirse 10 üzerinden 6 diyebilirim. Eğer yer yer daha akıcı gidebilseydi kuşkusuz 8 derdim.Siz yine de bence bu diziye bir şans verin 🙂

hy

Kelimeleri tozlu kitap sayfalarında terketmeye gönlüm razı olmadı, biraz da ben yazayım istedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir